Hulusi Akar sınırdan mesajı verdi! Operasyon sinyali...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Suriye sınırındaki birliklerin komutanlarıyla bir araya gelerek, "Fırat’ın doğusunda teröristlerin varlığı mutlaka sona ermeli. Onlar ülkemizi, milletimizi, hudutlarımızı tehdit ediyor, tehlikeye atıyor." dedi.

GİRİŞ 23.03.2019 17:17 GÜNCELLEME 23.03.2019 17:19
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Akar, Orgeneral Güler ve Orgeneral Dündar ile Suriye sınırının sıfır noktasındaki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Bölgedeki ordu, tümen ve tugayların komutanlarıyla bir araya gelen Bakan Akar, son dönemdeki gelişmelere ilişkin brifing aldı, talimatlar verdi.

Bakan Akar ve komutanlar daha sonra Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanlığına geçerek, Harekat Merkezi’ndeki çalışmaları takip etti, inceleme yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ülkesinin ve milletinin hakkını, hukukunu korumak için üzerine düşen görevleri en iyi şekilde yapmaya çalıştığını belirten Bakan Akar, şunları söyledi:

"Ülkemizin güneyinde teröristlerin mevcudiyetini bizim kabul etmemiz mümkün değil. Buradaki teröristlerin varlığı şu veya bu şekilde ülkemize, milletimize çok ciddi seviyede tehdit ve tehlike içeriyor. Dolayısıyla ülkemizin güneyinde, 911 kilometre sınırımız olan bir ülkede bir terörist koridorunun olmasını da asla kabul etmemiz mümkün değil. Buna izin vermeyeceğiz. Bu konuda yapılması gereken neyse bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz." Fırat’ın doğusu ve Münbiç’e yönelik taleplerini ve olması gerekenleri muhataplarına anlattıklarını bildiren Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Müttefiklerimiz, muhataplarımızdan özellikle Münbiç’te verdikleri sözü bir an önce yerine getirmelerini bekliyoruz. Ayrıca Fırat’ın doğusunda da herhangi bir şekilde terör koridoruna, bir oldubittiye müsaade etmeyeceğimizi,

göz yummayacağımızı da defalarca söyledik. Orada, teröristlerin varlığının mutlaka sona ermesi lazım. Onlar ülkemizi, milletimizi, hudutlarımızı tehdit ediyor, tehlikeye atıyorlar. Çalışmalarımız, değerlendirmemiz bu bölgede 30-40 kilometrelik bir güvenli bölgenin oluşturulması, yönetiminin de TSK tarafından yapılmasıdır. TSK'nin sağlayacağı bu güvenli bölgede, huzur, istikrar ve ateşkes ile birlikte güven ortamı içinde hem sınırlarımızın, halkımızın güvenliğinin sağlanması hem de rejimin ve teröristlerin baskısıyla bu bölgeyi terk etmek zorunda kalan Suriyeli kardeşlerimizin güven içinde evlerine dönmelerinin sağlanmasıdır. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor."

"KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN"

İdlib'deki gelişmelere de değinen Akar, "Daha önce üzerinde mutabakat sağlanan konuların bir an önce gerçekleştirilmesi, hayata geçirilmesi konusunda Rusya ile temaslarımız devam etmektedir." diye konuştu.

Bakan Akar, Mehmetçik'in ülkesi ve milleti için ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışıyla önemli işler yaptığını belirterek, "TSK, Atatürk’ün de dediği gibi aklın ve bilimin ışığında, anayasa çerçevesinde, yasalar doğrultusunda milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." dedi. 
Akar ve komutanlar bir süre daha devam ettikleri inceleme ve denetlemelerinin ardından bölgeden ayrıldı. 

YORUMLAR 13
 • Future 2023 5 yıl önce Şikayet Et
  Abd bizi oyalıyor silah techizat ve insan takviyesi yapıyor.Ani etkili yok edici baskın tarzı bir operasyon terör yanlısı salyaları akanların aklını başına getirecektir.
  Cevapla
 • Misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  Girip bitirelim bu belayı. Türk milleti sonuna kadar Mehmetçiğimiz yanında. Allah yardımcımız olsun.
  Cevapla
 • Zaza 5 yıl önce Şikayet Et
  Sabrımız taştı bir an önce Fırat'ın doğusuna operasyon yapmalıdır...
  Cevapla
 • Kükreyenseller 5 yıl önce Şikayet Et
  Girelim artık paşam girelim kuzeyde pkk-pyd Güney’de Golan Tepeleri hiç hayra alamet gelişmeler değil girelim ve kuzey hattını dağıtalım.
  Cevapla
 • Egeliden 5 yıl önce Şikayet Et
  Büyük ihtimal seçim sonrası gireceğiz.Beka mücadelemiz güçlü bir desteği hak ediyor gerçek bu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: İsrail, Gazze'de TRT ekibine saldırdı! Başkan Erdoğan'dan sert tepki
Cüneyt Özdemir’den 'yalan muhalefeti'ne tepki