Marmaray'da bir ilk olmuştu... Kars'ta ilginç anlar

İsviçre'de Azerbaycan için imal edilen yolcu treni Marmaray'dan geçerek Kars’a ulaştı. Kar yağışı altında Kars’a giren trenin ilk yolcuları ise tren garında hatıra fotoğrafı çektiren gelin ile damat oldu. Tren Marmaray'dan geçen ilk uluslararası tren olmuştu.

GİRİŞ 24.03.2019 11:35 GÜNCELLEME 24.03.2019 11:52
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Azerbaycan Demiryolları tarafından İsviçre'de imal ettirilen ve Ankara-Bakü arasında yolcu taşımacılığında kullanılacak olan vagonlardan oluşan özel yolcu treni, Kars’a ulaştı. Trenin Kars’a ulaştığı anda garda hatıra fotoğrafı çektiren Gülsüm-Kasım Sait çifti, kar yağışı altında Kars’a giriş yapan trenin ilk yolcuları oldu. Çift trenin içerisine geçerek hatıra fotoğrafı çektirdi. TrenKars’taki işlemlerinin ardından önce Gürcistan Tiflis’e ardından da Azerbaycan Bakü’ye hareket edecek. Ankara-Bakü arasında yolcu taşımacılığı için kullanılacak tren vagonları, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'daki demiryolu hatlarının ray açıklığının farklı olması dikkate alınarak imal edildi. Türk demiryolu hattındaki bin 435 milimetreyle Gürcistan ve Azerbaycan'daki bin 520 milimetre ray açıklığına uygun imal edilen boji (tekerlek-dingil) sistemine sahip tren, sınırda beklemeden seyrine devam edebilecek. 

 

 Marmaray Boğaz Tüp Geçişi ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hatlarının ardından Gebze-Halkalı banliyö hattının da hizmete girmesiyle Pekin'den Londra'ya kadar kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlanacak.

 

 

 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • ismet 1 yıl önce Şikayet Et
    muhalefet bunuda istemez simdi secim yatirimi der bekleyelim kopruden havalanindan yararlanmaya basladilar laf bitti
    Cevapla
  • Ibrahimm 1 yıl önce Şikayet Et
    Sahın başkanımıza dualarımızla
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
İstanbul Sözleşmesi’ni küfürle tartışanlara cevap! 9 yıl sonra sizin amacınız ne?