İŞKUR TYP ile farklı kadrolara personel alımı! Başvuru şartları neler?

İŞKUR, Toplum Yararına Programları (TYP) kapsamında farklı il ve ilçelerde istihdam edilmek üzere personel alımı yapıyor. Peki hangi branşlara alımlar yapılıyor? Başvurular nasıl yapılacak? Alımlar hangi illerde yapılacak? İşte TYP ile ilgili merak edilenler…

İŞKUR TYP ile farklı kadrolara personel alımı! Başvuru şartları neler?
İŞKUR TYP ile farklı kadrolara personel alımı! Başvuru şartları neler?
GİRİŞ 10.04.2019 09:16 GÜNCELLEME 10.04.2019 09:16

İŞKUR’un Toplum Yararına Programı (TYP) tarafından yeni bir ilan yayınlandı. Buna göre, TYP kapsamında farklı illerde istihdam edilmek üzere Çevre Temizliği, Ağaçlandırma, Kamusal altyapının yenilenmesi, Erozyon Engelleme Çalışması, MEB bakım onarım ve temizlik, Park Düzenlemeleri gibi kadrolara binlerce personel alımı yapılıyor. Peki alımlar hangi illerde olacak?

 

HANGİ İLLERDE ALIM YAPILACAK?

- İstanbul

 

- Bolu

- Adıyaman

TYP BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

- 18 yaşını tamamlamış olmak,

- Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,

- Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),

- TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak

- İş gücünün ikamet edilen şehirde olması gerekir.

TYP MAAŞI NE KADAR?

İŞKUR’un TYP programında istihdam edilen personeline aylık, asgari ücret (2020 TL) düzeyinde ödeme yapılmaktadır. Bunun yanında vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri vardır.

TYP’YE BAŞVURU YAPILAMAYACAK DURUMLAR NELER?

- Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- İŞKUR tarafından düzenlenen TYP dışında bir program ya da kurstan yararlanmış olan işsiz, 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

- Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

- Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

İŞKUR tarafından alımları yapılacak olan söz konusu pozisyonlara başvuru yapacak adayların ilk olarak İŞKUR’a kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Daha sonra yukarıdaki başvuru şartlarını taşıyan adaylar BURAYA tıkladıktan sonra açılan sayfadaki sol üst köşede yer alan ‘’ARA’’ butonuna bastıktan sonra ilanları görebilir ve başvuru işlemini gerçekleştirebilir.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Brent petrolün fiyatında sert düşüş! Benzin ve motorine 2 TL indirim yolda
Metin Gürcan istihbaratçıdan para aldığını biliyormuş! Şoke eden S-400 detayı