RTÜK'ten 'cinsel istismar' uyarısı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK), toplumda infiale yol açan Küçükçekmece'deki çocuğa cinsel istismara ilişkin bir açıklamada bulundu.

RTÜK'ten 'cinsel istismar' uyarısı
RTÜK'ten 'cinsel istismar' uyarısı
GİRİŞ 25.04.2019 15:07 GÜNCELLEME 25.04.2019 15:07
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, bu olayın medyada yansıtılış şekline ilişkin açıklama yapılmasının zaruri bulunduğu belirtilerek, "İnsanlık dışı hadiseyi nefretle kınıyor, yavrumuza ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz." ifadesi kullanıldı.

Bazı medya kuruluşlarında bilinçli ya da bilinçsizce, bu acı olayın uygunsuz görüntülerle ve en ince ayrıntısına varana dek yayınlandığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ekranlarda ve sosyal medyada mağdur yavrumuzun görüntüleri fütursuzca paylaşılıyor. Medya organlarımız şunu asla unutmamalıdır. Çocuğumuzun ve üzüntülü ailesinin insani ve yasal hakları var. Buzlanarak dahi olsa istismara uğrayan küçük bir çocuğun ya da ailesinin görüntüleri kamuoyuna servis edilemez. Haberlerde kullanılan dille alakalı olarak, yayıncılarımızdan azami hassasiyet beklemekteyiz. Medyamız bu olağanüstü olayı, doğal bir şeymiş gibi, kanıksatıcı bir üslupla ele almamalıdır."

Radyo ve televizyon yayınlarını düzenleyen 6112 sayılı yasanın 8. maddesinde yer alan "Medya hizmet sağlayıcılar, yayın hizmetlerini kamusal sorumluluk anlayışıyla sunarlar.", "Yayın hizmetleri suç işlemeyi, suçluyu ve suç örgütlerini övücü, suç tekniklerini öğretici olamaz.", "Yayınlar çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez, şiddeti teşvik edemez." ve "Yayın hizmetleri şiddeti özendirici ve kanıksatıcı olamaz." hükümleri hatırlatıldı.

"ART NİYETLİ ÇEVRELERE FIRSAT VERİLMEMELİ"

Yayıncıların bu yasal çerçeveye göre hareket etmelerinin beklendiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"RTÜK olarak bu konuda gereken incelemeyi başlattık. Ülkemizin bir hukuk devleti olduğu unutulmamalıdır. Tüyler ürpertici olayın görüntülerini kullanarak, vatandaşlarımız arasında kargaşa ve karmaşa çıkarmak isteyen bazı çevreler olabileceğini unutmamalıyız. Medyamız, bu tarz infiale yol açabilecek olayları fırsat bilen art niyetli çevrelere fırsat vermemeli, görüntülerin ve haberlerdeki üslubun provokasyon amaçlı kullanılabileceğini göz önünde bulundurmalıdır."

YORUMLAR 3
 • Nazlı 3 yıl önce Şikayet Et
  Tabi canım geçmiş olsun demekle geçti zaten öpte geçsin annesi o çocuğun hayatı karardı Allah belasını versin yapanların iki üç tanesi idam olsun bakalım hala yapabiliyormu
  Cevapla
 • fath 3 yıl önce Şikayet Et
  Rtük bey bu yaptığınız açıklamaları birde size zahmet günümüzde bir sürü dizi var her ne kadar yüzler değişik olsa da konu açısından hep aynı ne yazık ki şiddeti aldatmayı zenginliği şatavatlı yaşamı aldatmayı ne ararsan var bunlarada bir ikaz da bulunun bir islam ülkesinde yaşıyoruz sonuçta her ne kadar etnik kökenli karışık insanlar yaşasa da burası Türkiye ve İslam ülkesi aile düzeni yapısı tamamen değiştirilmeye insanları büyük küçük namus kavramları maalesef ortadan kaldırılmaya çalışıyor ya bunlara adam gibi ceza verin yada yaptıkları dizileri değişip ülkemize yakışan diziler çıkarsınlar
  Cevapla
 • Samii 3 yıl önce Şikayet Et
  Şimdide rtük e saldırmaya başlarlar kimi korumaya çalışıyorsunuz diyerek.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'den kritik 'ambargo' hamlesi! Yeni merkez kuruluyor
Asgari ücret için en kritik rakam açıklandı: İşte anketten çıkan zam oranı