FETÖ'cü Zekeriya Öz'ü aklayan eski Yargıtay üyesine hapis cezası

Başmüfettişliği döneminde firari eski savcı Zekeriya Öz'ü aklayan eski Yargıtay üyesi Halit Kıvrıl'a FETÖ üyeliğinden 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

FETÖ'cü Zekeriya Öz'ü aklayan eski Yargıtay üyesine hapis cezası
FETÖ'cü Zekeriya Öz'ü aklayan eski Yargıtay üyesine hapis cezası
GİRİŞ 16.05.2019 13:13 GÜNCELLEME 16.05.2019 13:38
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesince, Yargıtay ek binadaki salonda görülen duruşmaya tutuklu sanık Kıvrıl ile avukatı katıldı.

 

 

Esas hakkındaki savunmasında suçlamaları kabul etmeyen Kıvrıl, FETÖ üyesi olmadığını ileri sürdü. Örgüt tarafından ankesörlü telefonla aranmasına yönelik iddiaları da reddeden Kıvrıl, hakkındaki tanık beyanlarının gerçeği yansıtmadığını savundu.

Kıvrıl ve avukatının savunmasının ardından duruşmaya ara verildi.

 

 

KARAR

Daha sonra Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyetinin aldığı karar, heyete başkanlık eden Daire Üyesi Maruf Alikanoğlu tarafından okundu.

Karara göre, sanık Halit Kıvrıl'a, "FETÖ'ye üye olmak" suçundan, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 314/2. maddesi gereğince alt sınırdan uzaklaşılarak 7 yıl hapis cezası verildi.

Terör suçlarında cezanın yarı oranında artırılmasını öngören 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 5/1 maddeleri uyarınca sanığa verilen ceza 10 yıl 6 aya çıkarıldı.

Sanığın duruşmalardaki hal ve tavırları nedeniyle TCK'nin 62. maddesinde indirim uygulanarak ceza 8 yıl 9 aya indirildi.

Mahkeme heyeti, sanık Halit Kıvrıl'ın tutukluluk halinin devamına da hükmetti.

Bu karara karşı temyiz yoluna başvurulabiliyor. Temyiz istemini, Yargıtay Ceza Genel Kurulu görüşecek.

MÜFETTİŞ RAPORU "YETERSİZ" BULUNMUŞTU

Halit Kıvrıl, başmüfettişliği döneminde "Ergenekon" soruşturmasını yürüten firari eski savcı Zekeriya Öz hakkındaki şikayetlerle ilgili olarak "soruşturmaya yer yok" raporu hazırlamış ve ardından 2011'de Yargıtay üyeliğine seçilmişti.

HSYK Genel Kurulu ise 2015'te eski HSYK döneminde Halit Kıvrıl tarafından hazırlanan raporu yetersiz bularak, "Ergenekon" ve "Balyoz" davalarına bakan hakim ve savcılar hakkındaki iddiaları yeniden ele almıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
zekeriya öz
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Az olmuş. Zekeriyanın cezasını da çekmeli.
  Cevapla
 • Turgut 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu cezami şimdi
  Cevapla
 • m. Ali Efendiler 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'yi kurtarıp, EMPERYALİZME ANAHTAR TESLİMİ YAPACAK tatilci ZEKERİYA'YI KİMBİLİR NE UMUTLARLA SAKLAMIŞTIR, Haçlı'dan tarihin hiç nir döneminde zarar görmemiş olan BUKALEMUNLAR TOPLULUĞU FETÖ mensubu..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Areda Survey'den genel seçim anketi: İşte son rakamlar...
ATAK helikopterine yeni özellik! Dünyanın en iyileri arasında