Kapadokya'da keşfedildi! 5 bin yıl öncesine ait

Nevşehir'in Avanos ilçesi Çalış beldesinde gün yüzüne çıkarılan yaklaşık 5 bin yıllık yer altı şehrinin turizme kazandırılması amaçlanıyor.

Kapadokya'da keşfedildi! 5 bin yıl öncesine ait
Kapadokya'da keşfedildi! 5 bin yıl öncesine ait
GİRİŞ 02.06.2019 14:51 GÜNCELLEME 02.06.2019 14:51
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Osmanlı'nın son dönemlerine kadar ön kısmı hayvan barınağı olarak kullanılan, yaklaşık 25 yıl önce dönemin belediye başkanı tarafından, oynamak amacıyla buraya giren çocukların kaybolabileceği endişesiyle toprakla kapatılan yer altı şehrinin giriş kısmı, belediye ekiplerince açıldı.Yaşam odaları, tüneller ve ibadet alanlarının bulunduğu tespit edilen yer altı şehrinin ulaşılabilen kısımda, duvardaki kayadan oyma rafta put olduğu düşünülen insan şeklinde heykelcik bulundu.Beldede geçmişte anlatılan hikayelerde adının "Gir-Gör Şehri" olduğu ifade edilen alan, Kapadokya'da turizme açık Derinkuyu ve Kaymaklı yer altı şehirlerine yaklaşık 80 kilometre mesafede bulunuyor.

 

 

İÇİ BERRAK SUYLA DOLU

Çalış Belediye Başkanı Kazım Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 yıl önce girişi kapatılmadan önce buraya girenlerin tariflerine göre, içi tamamen berrak suyla kaplanmış alanın yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekare olduğunun düşünüldüğünü belirtti.Yılmaz, "Uzunluğunun doğu istikametine 600 metre, güney istikametine 2 kilometre civarında olduğunu geçmişte yer altı yerleşim alanına girenler söylemektedir." diye konuştu.Alanın belediye imkanlarıyla temizlenmesinin mümkün olmadığını, Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna başvuracaklarını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti: "Burası, dedelerimiz tarafından keşfedilmiş. İçinde farklı farklı odalar, küçük bölmeler, baktığımızda yaşam alanı gibi görünmekte. Burayı inceleyen arkeologlar, milattan önce 3 binli yıllara dayanabilecek bir tarihi geçmişle karşılaşılabileceğini belirtti. Net durumu teknik analizler sonrası ortaya çıkacak. Kültürel açıdan bir anlam ifade ettiğini belirtmek isteriz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan buranın turizme açılması için destek bekliyoruz. Bu milli bir servet, Kapadokya'ya gelen turistlerin burayı da görmesini istiyoruz. İçeride gördüğümüz zemin, normaldeki zeminin 2 metre üstü. Asırlar boyunca kapı tarafından içeri giren toprak dolgu ilk bölümü kaplamış. Temizlenmesi gerekiyor."

 

 

Yılmaz, beldede "Tepesidelik" ve "Tantan" adı verilen mevkilerde de çok büyük olduğunu düşündükleri yer altı şehirleri bulunduğunu dile getirdi.

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Nevşehir avanos
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • gökbörü 2 yıl önce Şikayet Et
  roma ve bizansdan çok çok daha eski olduğu için önemsenmez ,helen eseri olaydı bak bi gör ,ekrem bile kıbrısdan sonra orayı ziyaret ederdi.
  Cevapla
 • Fehmi 2 yıl önce Şikayet Et
  Nevsehirin her yeri yeralti sehirleriyle dolu her yer acilsin turist gezmeli gormeli
  Cevapla
 • Mizah 2 yıl önce Şikayet Et
  Elalem turist çekmek için çakma tarihi eserler uydurur. Biz bulmuşuz , kapsına kazık çakmışız. Defineciler de gelir kazma çakar. Heba eder bırakırız. Umarım kültür bakanlığı bu sefer o bölgeyi adam gibi düzenleyip turizme kazandırır.
  Cevapla
 • Anlamadığım 2 yıl önce Şikayet Et
  5 bin yıllık olduğunu nerden biliyorlar
  Cevapla
 • ÜMİT 2 yıl önce Şikayet Et
  KEMİK Yaşına Bakmışlardır. :)))
  Cevapla
 • merhamet 2 yıl önce Şikayet Et
  adamlar bilim adamı biliyor işte kardeş ne kurcalıyorsun, dikkat et 5001 değil 5000 yıllık. Aman haaa.....
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Birçok yöntemi var biraz araştırırsan öğrenirsin bunlardan bir tanesi...Arkeolojik kazılarda ele geçen buluntuların bir kısmı, içinde karbon elementi bulunan çeşitli organik buluntulardır. Karbon içeren organik buluntularda eser olarak bulunan radyoaktif 14C (radyokarbon) izotopunun yoğunluğu ya da radyoaktivitesi ölçülerek söz konusu buluntular ve bu buluntuların ele geçtiği tabakalar ve kontekstler tarihlenebilir.. Sende bunlara uzaya hiç çıkılmadı gibi savsata demeyeceksin umarım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! İstanbul, Ankara beyaza büründü, uyarılar peşe peşe...
Türk imzası taşıyor! Zelenskiy açılışını yaptı! Ülkenin en büyüğü...