8 yıldır Erzurum'da! O uçak için karar verilecek

Van depreminin ardından Gürcistan'dan yardım getiren, ancak apronda meydana gelen kazada kokpiti zarar gördüğü için 8 yıldır Erzurum Havalimanı'nda duran uçakla ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, karar verecek. Vali Okay Memiş, karar sonrası uçakla ilgili çalışma yapacaklarını söyledi.

8 yıldır Erzurum'da! O uçak için karar verilecek
8 yıldır Erzurum'da! O uçak için karar verilecek
GİRİŞ 12.06.2019 11:14 GÜNCELLEME 12.06.2019 11:14
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Vali Okay Memiş, pistleri bitümlü sıcak karışım asfaltla kaplanacak Erzurum Havalimanı'nda incelemelerde bulundu. Devlet Hava Meydanları İl Müdürü Hanif Fidan'dan bilgi alan Vali Memiş, daha önce beton olan pistin bitümlü sıcak asfaltla kaplanacağını bildirdi.

4 kilometre uzunluğunda 60 metre genişliğindeki pistin asfaltlanarak standardizasyonu yüksek bir hale getirileceğini kaydetti.

Yaklaşık 24 milyon liraya mal olacak çalışmada, beton asfalttaki düzenlemeler yapıldıktan sonra asfaltlamanın başlayacağını ifade eden Vali Memiş, "Uçaklar beton piste inip-kalkıyorlardı. Bitümlü sıcak asfalt dökümüyle pistlerimiz uluslar arası büyük uçakların inebileceği bir hale getirilecek" dedi.

Asfalt dökümü sonrası Erzurum Havalimanı'nda sis ve iklim şartları sebebiyle seferlerin daha kolay yapılmasını sağlayacak olan CAT III yaklaşma ve iniş sisteminin kurulacağını kaydeden Vali Memiş, "Bu sistemin kurulmasıyla havalimanına iniş-kalkışlar daha kolaylaşacak. Bizim ölçümlerimize göre Erzurum'da en fazla 200 metreye kadar sis ölçüldü.

Bu sistemin tamamlanmasıyla sisli havalarda uçaklar rahatlıkla iniş kalkış yapabilecekler. Havalimanı sadece Erzurum'a değil bölgeye de hizmet edecek. Çünkü biliyorsunuz Karadeniz ve bölge illerinde çok sis oluyor. Havalimanıyla Erzurum'un bölgedeki pozitif üstünlüğü de ele alacağını düşünüyorum.

Programa göre havalimanı asfaltı ve sistemin kurulumu Kasım ayına kadar bitmesi gerekiyor ama biz Ekim ayında komple sistemi bitirerek hizmete sokmayı düşünüyoruz. Bundan böyle sisten ve hava koşulları sebebiyle uçak iptallerinin sıfıra yakın olacağını ümit ediyoruz" diye konuştu.

GENEL MÜDÜRLÜK KARAR VERECEK

Vali Okay Memiş, yaklaşık 8 yıldır apronda bekleyen kargo uçağıyla ilgili de açıklamada bulundu. Van depreminde zarar görenler için 2011 yılında Gürcistan'dan yardım taşıyan Ilyushing Il-76TD' tipi uçağın apronda kaza geçirdiğini hatırlatan Vali Memiş, şunları söyledi:

"Kokpiti zarar gören uçak havalimanında bekliyor. Bu uçakla ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün vereceği kararı bekliyoruz. Biz şu anda onu takip ediyoruz. Uçaktan nasıl kurtulacağı belirlendikten sonra nasıl değerlendirebiliriz onu konuşuruz.

Bazen ilginç şeyler olabilir. Bir yerde kütüphane olarak kullanıldığını duymuştum. Bizim çok daha güzel değerlerimiz var. Nasıl kullanırız tartışılabilir. Ama bizim balıklama atlayacağımız bir iş değil." 

YORUMLAR 7
 • Alper 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne istersek olurda.. Gürcistan ile aramızda halettikmiki bu meseleyi ? Ya parası yada muadili bir uçağın onlara verilmesi gerekmezmi ?
  Cevapla
 • Turkay 3 yıl önce Şikayet Et
  Ucagi yaptirip guecistana yollayin 8 yillik ucagin kazan I la birlikde Fakir gurcu halki yardim yapayip deren pisman oldu yazik.
  Cevapla
 • Vatan evladı 3 yıl önce Şikayet Et
  Uçak yardım için gelmiş biz uçağın yardımına koşamadığımıza yanalım yoksa 8 yıldır terkettiğimize mi utanalım
  Cevapla
 • Ali29 3 yıl önce Şikayet Et
  Nasıl bir iş ben anlamadım o uçak 8 yıl orada atıl vaziyette bekliyor mu iyi ama neden büyümesini yada doğurmasını mı bekliyorsunuz... biz devletin bu hantal iş yapmak laşkalaşmış bürokrasisinden ne zaman kurtulacağız... ben bu yorumu şuan Japonya dan yapıyorum.. gelin görün örnek alın buradaki insanlar nasıl arı gibi çalışıyorlar...
  Cevapla
 • Yakub 3 yıl önce Şikayet Et
  Gürcistanın uçağı geri iade edilse iyi olur. Bu büyük bir fitneye yol aça bilir. Iyilik için geldi iyilik için geri iade edilsin. Geri iade edilmezse bak biz iyilik yaptık onlar uçağımıza el koydu denmesin. İyilikler rapor edildiğine göre sıkıntı. Dikkatli olmak gerek.
  Cevapla
 • Yakub 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar bekletildiğine göre zararları karşılanmıştır heralde.
  Cevapla
 • Dadaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne alakası var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fransa'dan Türkiye açıklaması: Finlandiya'nın NATO onayı memnuniyet verici
AK Parti'den Akşener'e sert tepki: Siyasi menfaat hevesi kursağınızda kaldı