Fatih Erbakan: ABD kendi işgallerini görmezden geliyor

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan, ABD Temsilciler Meclisi'nin S-400'e ilişkin karar tasarısıyla ilgili açıklama yaptı. ABD'nin demokrasi sözüyle Afganistan, Irak ve Somali'de yüz binlerce insanın ölümünden sorumlu olduğunu kaydeden Erbakan, "Türkiye'nin 'işgalci' olarak nitelenmesi açıkça çifte standart ve hiçbir şekilde kabul edilemez" dedi.

Fatih Erbakan: ABD kendi işgallerini görmezden geliyor
Fatih Erbakan: ABD kendi işgallerini görmezden geliyor
GİRİŞ 13.06.2019 12:11 GÜNCELLEME 13.06.2019 12:21
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih ErbakanABD Temsilciler Meclisi'nin kabul ettiği S-400'e ilişkin karar tasarısına yönelik, "Türkiye'nin KKTC'de işgalci olarak tanımlanması söz konusu metni 'Johnson Mektubu' kadar ağır bir belge haline getirmektedir." ifadesinde bulundu.

 

 

ABD Temsilciler Meclisi'nin kabul ettiği, Türkiye'nin S-400 alımına yönelik karar tasarısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Erbakan, ABD Başkanı Lyndon B. Jonhson tarafından 5 Haziran 1964'de dönemin Başbakanı İsmet İnönü'ye gönderilen ve tarihe "Johnson Mektubu" olarak geçen mektubun, Türkiye'ye açık bir ültimatom niteliğinde olduğunu hatırlattı.

Erbakan, "10 Haziran 2019'da ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Siyonist Elito Engel ve Mccaul tarafından ABD Temsilciler Meclisi'ne sunulan ve kabul edilen 'ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi' ile ilgili karar metninde ön yargılı bir şekilde Türkiye'nin KKTC'de işgalci olarak tanımlanması, söz konusu metni 'Johnson Mektubu' kadar ağır bir belge haline getirmektedir." ifadesinde bulundu.

 

 

Fatih Erbakan, açıklamasında şunları kaydetti:

"ABD'nin, demokrasi ve insan hakları getirme vaadiyle Afganistan, Irak ve Somali'de yüz binlerce insanın kanına ve canına mal olan kendi işgallerini görmezden gelmesi ve Türkiye'nin uluslararası hukuka uygun bir şekilde garantör ülke olarak Kıbrıs Türkü'nün can ve mal güvenliğini sağlamasını ise 'işgal' olarak nitelemesi açıkça çifte standartçı bir yaklaşımdır ve hiçbir şekilde kabul edilemez."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  helal sana başkan
  Cevapla
 • anti abd 11 ay önce Şikayet Et
  natoya hayir!!!abd defol! !
  Cevapla
 • Malazgirtli 11 ay önce Şikayet Et
  Vatanını bayrağına bayrağını Seven Kur'an aşığı Bir babanın evladısın senden Bu Vatana kötülük gelmez
  Cevapla
 • Yusuf smsn 11 ay önce Şikayet Et
  Helalin var genç Erbakan.Diğer muhaliflerin sesi nerde?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Yeni Zelanda'da bir tane pozitif vaka kaldı