Erdoğan'dan kritik S-400, yaptırım ve Halkbank açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28-29 Haziran 2019 tarihlerinde Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleşen G-20 Devlet Başkanları zirvesinden sonra aralarında Haber7 yazarı ve Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet ve Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk'ün de bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan'dan kritik S-400, yaptırım ve Halkbank açıklaması
Erdoğan'dan kritik S-400, yaptırım ve Halkbank açıklaması
GİRİŞ 01.07.2019 01:00 GÜNCELLEME 01.07.2019 01:00
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Trump ile yaptığı görüşmeye ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, S-400 ve ABD'de süren Halkbank davasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sayın Trump ile görüşmemiz çok olumlu bir havada geçti diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendileri S-400 ve F-35’ler konusunda bize destek veriyor. Yaptırımlara ilişkin olarak farklı opsiyonlara baktıklarını ve Türkiye’ye adil muamele yapılmadığını basının önünde açıkça ifade etti. Halkbank konusunun kısa sürede çözüleceğini ümit ediyoruz. Güvenli bölge, üzerinde ısrarla durduğum bir konu ve bu hususta da birlikte çalışmaya devam edeceğiz. İki ülke olarak daha önce planladığımız 75 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmaya çalışacağız. Sayın Trump, bu yıl içinde Türkiye’yi ziyaret edecek. Yaptığımız konuşmada bir noktaya vardık ve arkadaşlarımız süreci takip edecek. Bu ziyarette bir iş konseyi veya işadamları toplantısını da gerçekleştireceğiz." dedi.

 

 

"BİR SIKINTI OLMADAN SÜRECİ AŞACAĞIZ"

-“Biz ABD ile stratejik ortağız. Böyle ülkeler arasında bu tür yaptırımlar olmaz” dediniz. Tam olarak “Ortadan kalktı” diyemiyoruz belki ama nasıl bir orta yol bulunabilir?

Yaptırım derken; “şu şu şu konuda yaptırım” diye hiçbir şey duymadık şu ana kadar. Sayın Trump, kendisi ile telefon görüşmelerimde, ikili olarak bir araya gelişlerimizde şu ana kadar “Biz size şu yaptırımı yapacağız” demedi. S-400’le ilgili olarak da “Haklısın” dedi. Bugün işi çok daha ileri bir seviyeye taşıdık. Bu ileri seviyede de Sayın Trump “Bu adaletsizliktir” dedi. Bu çok önemli. Sayın Putin’le üçlü olarak bir araya geldiğimizde de yine makul ve güzel şeyler söyledi. Tabi daha önce de Sayın Putin ve Trump arasındaki görüşmeyi Sayın Putin zaten bize anlatmıştı. Yani oralardaki görüşmelerde de bu konu olumlu istikamette. Öyle zannediyorum ki herhangi bir sıkıntı olmadan bu süreci aşacağız. Tabi bu arada Sayın Trump’ın Türkiye ziyaretinin gerçekleşmesiyle ve iş konseyini de yapmak suretiyle bu işi çok daha ileriye taşımış olacağız. Bu arada biz bir de oradan THY olarak 100 tane Boeing uçağı alıyoruz.


 

 

 

- Bütün dünya bu görüşmeye gözünü çevirmiş durumdaydı. “Sayın Erdoğan Trump’ı ikna edecek mi?” diye beklendi. Sanki ikna olmuş gibi geldi; “Hiçbir Hollywood setinde bu kadar güzel insanı bir arada görmedim” diyerek mesela. Nasıl karşıladınız bu yaklaşımını? 

Böyle bir yaklaşım elbette iyi karşılanır. Tabii bundan sonraki süreç de çok önemli. Bu S-400’ler konusunda özellikle birilerinin, farklı kesimlerin sağda solda artık konuşmaması lazım. Çünkü bu açıklamadan sonra Sayın Trump konumunu belirlemiştir. Ama birileri de maalesef kendilerine göre gelin güvey oldular, rastgele yazıp çiziyorlar.

-Buna umut bağlayanlar var?

Evet var. Başlığı atıyorlar ama içinde bir şey yok. Hatta ben konuşmamda da yaptırımlar için “Böyle bir şeyi tahmin etmiyorum” açıklamasını kullandım.

"BU ABD GİBİ DEVLETE YAKIŞACAK BİR ŞEY Mİ"

Sayın Trump sizden sonra ABD basınına konuştu. Sizinle yaptığı açıklamaları daha da ileriye götürdü. “F-35’leri, yani parasını ödediği uçakları almak istiyorlar, bundan doğal ne olabilir ki?” dedi.

Bunu bizim yanımızda da söyledi zaten. F-35’ler konusunu daha önce de kısmen anlatmıştım. Biz şu ana kadar 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptık ve alacağımız savaş uçağı sayısı 100 artı 16. Yani toplamda 116 tane. Bunların da ödeme planları belirlenmiş durumda. Mesela geçen hafta 50 milyon dolarlık ödeme yapıldı. Bu peyderpey gidiyor. Bu ödemeyi aksatmadan yapan bir ülkeye, üstelik bir stratejik ortağa karşı böyle bir uygulamayı o da haklı olarak eleştirdi; “Ödemesini yapıyorlar ama biz uçaklarını vermiyoruz” dedi. Bu ABD gibi bir devlete yakışacak bir şey mi? Mümkün değil. Üstelik gönderdiğimiz pilotların eğitim programını durdurmuşlardı.

Şimdi Rusya’da ise tam aksine, S-400’lerle alakalı çok ciddi bir eğitim çalışması yapıldı. O eğitim çalışmalarına katılanlar aynı zamanda öğretmen konumundalar. Yani döndükten sonra öğretmen olarak burada insan yetiştirmeye başlayacaklar. Biz yola çıkmışız. Şurada belki bir hafta, 10 gün içerisinde ilk serisi inmiş olacak. Böyle bir noktadayız ve bu konuda her türlü hazırlık, tedbir vesaire bitmiş. Bunu Trump’a açık açık ben de söyledim, Sayın Putin de söyledi.

"BİZ DE MENFAATİMİZİ DÜŞÜNECEĞİZ"

-Trump’la yaptığınız görüşme sonrası olası yeni bir Patriot alımına yeşil ışık yanmış oluyor mu? 

Şimdi ilginç bir şey var. Teknolojik olarak bir S-400 üç Patriot’a bedel. Buna rağmen biz şartları görelim. Eğer şartlar S-400 ile eşit bile olsa biz Patriot alırız. Ama eşit olmazsa -kusura bakmayın- o zaman sen menfaatini düşünüyorsan biz de menfaatimizi düşüneceğiz. Bunu da açıkça söyledik. 

-Eşit derken teknoloji transferini mi kastediyorsunuz?

Hayır. Kredi, ortak yönetim gibi birçok konu var ve tabi bir de fiyat meselesi. Maliyet analizlerini yapmadan bu tür adımları atabilir miyiz? 

ETİKETLER
g-20
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Adalet 2 yıl önce Şikayet Et
  Hakan Atilla daha ne kadar yatacak, var mı bir bilgi?
  Cevapla
 • xxx 2 yıl önce Şikayet Et
  19 temmuz da çıkışıyor
  Cevapla
 • İzmir Kadir 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın başkanın senin gibi doğru avrupa devlet lerine yüzlerine karşı söyleyip doğru anlatıyor sun hak din islam ve müslümanları savunuyorsun Allah senden razı olsun hertürlü şerden muhafaza etsin.Amin İnşaallah büyük Türkiye için yola devam Reis bir de şu içimizde halk anlasa seni anlamayanlar dünya hükümdarı olucaz.
  Cevapla
 • Gazi 2 yıl önce Şikayet Et
  abd nin politikası her zaman söylem ayrı eylem ayrı olmuştur, artık Türkiye devleti ve halkıda anlamalıdır ki iktidarıyla muhalefetiyle Türkiyenin menfaatleri doğrultusunda her türlü adımlar atılacak, abd ve rusyanın söylemlerine değil eylemlerine göre Türkiye de eylemlerini yapacaktır.
  Cevapla
 • Kadir 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen yinede tramp ve abd ye çok güvenme
  Cevapla
 • İnanan 2 yıl önce Şikayet Et
  Tabiki ülkemizin güvenliği için aldık S 400 ü bundan sonrada F-35 bize zarar bu uçağı almayarak Amerika ile göbek bağımızı kesiyoruz. İnşAllah Patriot füzeside almayız. Fransız lar gibi millileşmeliyiz örnek Hisar orta menzilli füzemiz olsun Hürkuş C olsun seri üretime geçilmeli. Ayrıca Hürjetimizi 2 yıl içinde uçurursak en fazla 1-2 yıl sonra Tfx uçağımızı göklerde görebiliriz 2025 olmadan belki de seri üretime geçeriz. Neden olmasın inanırsak istersek yaparız
  Cevapla
 • HMM 2 yıl önce Şikayet Et
  tfx i 1-2 yıl içinde uçurmak kadar cahilce bir söylemi nasıl dersin? seri üretim 2030 olarak öngörülüyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gol düellosunda kazanan Hatayspor!
Muharrem İnce’den İYİ Parti ve CHP’ye rest! Babacan, Karamollaoğlu ve Davutoğlu tepkisi!