Kilis'te tamamlanmak üzere, tüm Türkiye'de yapılacak

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, yabancıların topluma uyumu amacıyla Kilis'te başlatılan uygulamayla tabelaların yüzde 75'in Türkçeleştirildiğini hatırlatarak, uygulamanın ülke genelinde devam edeceğini vurguladı.

Kilis'te tamamlanmak üzere, tüm Türkiye'de yapılacak
Kilis'te tamamlanmak üzere, tüm Türkiye'de yapılacak
GİRİŞ 02.07.2019 15:48 GÜNCELLEME 02.07.2019 15:50
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Türkiye’de yaşayan yabancıların kamu düzenine uymaları için Kilis’te tabelalara yönelik uygulama başlatıldı. Düzenlediği aylık basın toplantısında yapılan çalışamalar hakkında bilgi veren İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, “Tabelalar konusu var. Kilis’te bu konuya başladık, tabelaların 531 tanesinin tamamı Türkçeleştirildi. Yüzde 75 Türkçe, yüzde 25 başka dilde yazılabilir şeklinde. Bu çalışma Kilis’te tamamlanmakla birlikte ülke genelinde de devam edecek. İstanbul’da valimizin koordinasyonunda öncelikli olarak Fatih, Bayrampaşa ve Zeytinburnu ilçelerinde çalışmalara başlanıldı. İstanbul’un tamamında tabelaların kısa süre içerisinde Tükçe’ye çevrilmesini sağlayacağız” dedi. 

 

 

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı.

Önemli bir husus olan yasa dışı izinsiz çalışma konusuna da değinen Çataklı, “Bu yasa dışı izinsiz çalışmanın engellenmesi hususunda çaba ve gayretlerimiz olacak bu dönemde. Yıl sonuna kadar İstanbul’da 50 bin yasa dışı düzensiz göçmen hakkında işlem yapmaya hazırlanıyoruz. Özellikle İstanbul’da sükuneti bir an evvel sağlamak ve düzenin bozulmasına müsaade etmemek için ayrıcalıklı bir çalışma yapacağız. Ülke geneli bir faaliyet olacak ancak İstanbul öncelikli olarak üzerinde duracağımız bir il olacak. Bir diğer konu da İstanbul’da uygun olmayan yerlerde kalanlar konusu. Bu da 6 aylık dönem içerisinde üzerinde duracağımız konuların başında geliyor. Şunu da belirtelim bu 6 aylık süreç içerisinde kamu düzeninin bozulmasına müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu. 

 

 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bende İngilizce Almanca Fransızca vb dillerde yazılan tabelalardan rahatsızım hemen onlarda kaldırılsın
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Trabzondada uygulanacakmı?
  Cevapla
 • ferhat 1 yıl önce Şikayet Et
  Sadece arapça mı yoksa diğer dilleri de kapsayacak mı.
  Cevapla
 • Özümüz 1 yıl önce Şikayet Et
  Dilini kayıp eden kimliğini kayıp eder
  Cevapla
 • hsn 1 yıl önce Şikayet Et
  devlet ve belediye birimlerinde var olan türkçe dışındaki tabelalarn da öncelikle kaldırılması gerekmez mi özellikle kürtçe tabelalar. bu tabelalar pkk nin desteklediği hdp belediyelerine yaygın kullanılıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gerçeğinden ayırt edilemiyor: Otomobilde öldüren sahtekarlık
Trump'tan basına koronavirüs tepkisi: Yalancısınız!