1500 yıllık tarihte çay içiyorlar!

Kahramanmaraş'ta yaşayan 74 yaşındaki Mehmet Boz, yıllar önce evinin temel kazısında bulduğu sütunu çay masası olarak kullanmaya başladı. 2 yıl önce yetkililerden çay masasının 1500 yıllık tarihi eser olduğunu öğrenen Boz, sütundan bozma masaya gözü gibi bakmaya başladı.

1500 yıllık tarihte çay içiyorlar!
1500 yıllık tarihte çay içiyorlar!
GİRİŞ 07.07.2019 13:51 GÜNCELLEME 07.07.2019 13:51
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Kahramanmaraş'ta tarihi Germanicia Antik Kenti'nin bulunduğu Bağlarbaşı Mahallesi'nde yaşayan emekli Mehmet Boz (74), yıllar önce evinin temel kazısında bulduğu, üzerine harç dökerek düzleştirdiği sütunu çay masası olarak kullanmaya başladı. Boz, 2 yıl önce evine gelen yetkililerden çay masasının Geç Roma Dönemi'ne ait 1500 yıllık tarihi eser olduğunu öğrenince çok şaşırdı.

 

 

HARÇLA DÜZLEŞTİRDİ, MASA OLARAK KULLANDI

3 çocuk babası Mehmet Boz, 1977 yılında oturduğu evin temel kazısı sırasında sütun buldu. Sütunu alıp harç ile düzleşmesini sağlayan Boz, daha sonra çay masası olarak evin bahçesinde kullanmaya başladı. 

 

 

OYUNCAK TAŞLAR DA GERMANICIA MOZAİĞİ ÇIKTI

10 yıl önce başlatılan kazı çalışmalarıyla mahalledeki bazı evlerin altından mozaiklerin çıkmasıyla kızının çocukken oynadığı küçük taşların Germanicia mozaikleri olduğunu anladığını belirten Boz, sütunun da tarihi eser olabileceğini düşündüğünü söyledi."TARİHİN ÜZERİNDE OTURUYORSUN"

2 yıl önce gelen yetkililer sayesinde çay masası olarak kullandığı tarihi sütunun 1500 yıllık olduğunu öğrendiğini belirten Mehmet Boz, taşın çıkarılmasını ve sonrasında yaşananları şöyle anlattı:

"1977'de evi yaptım. Su çekmek için kanal açtığımızda bu taş oradan çıktı. Bizim için bir değeri yoktu. Hanım da dedi ki 'Üstüne bir beton dökelim, oturup çay içelim.' Biz de öyle yaptık. Aradan yıllar geçti, zaman geçti yetkililer geldi buraya artık müzeden mi başka yerden mi onu da tam bilmiyorum, 'Sen bir tarihin üzerinde oturuyorsun ha' dedi bana. 'Ne tarihi?' deyince 'Bu taşın yaşı, 1500 yıl geçmişi var bunun' dedi. ve 'Bu taşı kaybetmeyeceksin. Sana zimmetliyorum ben bunu' deyip, deftere de kaydını aldı gitti. Öylece bunun değerini öğrenmiş olduk.

"SÜTUNUN BAŞINA BİR ŞEY GELMESİN DİYE KORUYORUM"

Yetkililerden gelen uyarı üzerine sütunun başına bir şey gelmesin diye dikkat etmeye başlayan Boz, sözlerine şunu ekledi: "Evin bahçesinde artık sütunu ben koruyorum. Bir yere giderken de evi sütunun başına bir şey gelmemesi için iyice kontrol ediyorum."

"EVİN ALTINDA BAŞKA SÜTUNLAR DA VAR"

Mehmet Boz, yetkililerin bu sözlerinin ardından da evini bir tarihin üzerine yaptırdığını fark ettiğini belirterek, "Bunun altında aynı kanal üzerinde çalışırken 3 tane daha çıktı. Onlar da toprağın altında duruyor. Bir tane de bodrumda vardı ve üzerini kapattık. Bu bölgede hemen hemen her evin altında benzer sütunlar bulunuyor" dedi."SIVACIYA DÜZLETTİRDİM"

Mehmet Boz'un eşi Zöhre Boz ise tarihi eser olduğunu sonradan öğrendikleri 1500 yıllık sütunu çıkarırken zorlandıklarını söyledi. O dönem sütunu birçok kişinin istediğini belirten Zöhre Boz, "Aşağıdan çıktı, buraya getirdiler. Sütunun etrafı kırıktı ve üzeri düz değildi. Sıvacıya üstüne biraz beton döktürüp, düzelttirip çay masası yaptık. Biz, bunun tarihi eser olduğunu sonradan öğrendik" dedi.

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • harun 2 yıl önce Şikayet Et
  dağlardaki kayalar milyon yıllık...
  Cevapla
 • afyyyyyyyyyyyyy 2 yıl önce Şikayet Et
  harika bir şey ...
  Cevapla
 • Abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  Yarın Bi gün defineciler parktan kazdıkları tünelle evine çıkar
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  İç emmi iç çay gözel olur kimseyi dinleme sen. Severim böyle çakırkeyf kimseleri.
  Cevapla
 • öncevatan 2 yıl önce Şikayet Et
  aferin çık böyle açıkla define avcıları evini talan etsinler:)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 17 Eylül koronavirüs tablosu açıklandı!
Marmara'da yeni tehlike! Bu iş çok ciddi (17 Eylül 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)