Yer Erzincan! 3 çoban da bu yüzden öldü!

Erzincan’da son 28 gün içerisinde yıldırım düşmesi sonucu açık arazide koyun sürüsü otlatan 3 çoban hayatını kaybetti. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yıldırım ve şimşek olaylarında geçen yılın haziran-temmuz aylarına oranla bu yıl artış yaşandı.

GİRİŞ 08.07.2019 10:35 GÜNCELLEME 08.07.2019 12:59
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Gök gürültülü sağanak yağışların etkili olduğu Doğu Anadolu bölgesinde meteoroloji yetkilileri yıldırım düşmelerine karşı açık arazide çalışan vatandaşları uyardı. Erzincan’da 10 Haziran - 7 Temmuz 2019 tarihleri arasında meydana gelen 3 ayrı olayda, yıldırım isabet eden 3 çobanhayatını kaybetti. 10 Haziran tarihinde meydana gelen ilk olayda; Erzincan merkeze bağlı Koçyatağı köyü Çimen Dağı Belli Yaylasında koyun sürüsü otlatan 56 yaşındaki Ali Davut isimli çoban yıldırım düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

 

 

16 Haziran 2019 tarihinde meydana gelen ikinci olayda ise; Erzincan’ın Tercan ilçesinde koyun sürüsü köye dönünce çobanın yaylada yıldırım düşmesi sonucu hayatını kaybettiği anlaşıldı. Tercan ilçesine bağlı Kızılca köyü kırsalında meydana gelen olayda Ali Nuri isimli çoban yıldırım isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti.

Erzincan’da 7 Temmuz’da meydana gelen olayda da; Tercan ilçesine bağlı Esenevler köyünde ikamet eden Demir Ali Tekin, hayvanlarını İbrahim Ağan mezrasına otlatmaya götürdü. Tekin burada yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetti. 

 

 

UZMANLARDAN UYARI: "DAHA ÇOK YILDIRIM ÇARPMASI OLACAK"

Türkiye'de son 1 ayda yıldırım çarpması sonucu insanların hayatını kaybetmesi üzerine açıklama yapan uzmanlardan uyarı geldi: "Elektromanyetik alan çok arttı, bu gibi olaylarla daha fazla karşılaşacağız."

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Gözlem Sistemleri Dairesi Başkanlığının verdiği bilgiye göre, yıldırım ve şimşek olaylarında geçen yılın haziran-temmuz aylarına oranla bu yıl artış yaşandı.

''EN ÇOK AÇIK ALANDAKİ ÇOBANLAR ETKİLENİYOR''

Yıldırım düşenlerin çoğunun açık alandaki çobanlar ile cep telefonu gibi elektronik aletlerle etkileşimde bulunanlar olduğu tespit edildi. Uzmanlar, "Doğadaki elektromanyetik alanlar ve elektromanyetik kirlilik son derece arttı. İnsanlar artık sıfır potansiyel değil, belli bir potansiyele sahip. Yıldırım da daha düşük bir potansiyele sahip olan insana çarpıyor, oradan da yere düşüyor. Cep telefonu da elektromanyetik sistemle çalışıyor. Avrupa'daki birçok bilim adamı, BM ve Avrupa Parlamentosu'na verilen dilekçelerle 5G'nin çalışmalarının durdurulmasını istediler.

5G TEKNOLOJİSİ RİSKİ ARTTIRACAK

5G geldiğinde yeni baz istasyonları kurulacak, elektromanyetik alanlar artacak. Doğal denge ve insan yapısı (erken ergenlik vs.) bozulacak. Sonuçta insan da elektromanyetik bir yüktür. Buna cep telefonları ve ortamdaki diğer kaynakların da katkısı olabilir. Elektromanyetik alanın artması, istenmeyen olaylara sebep oluyor. Bu gibi olaylar, çok daha fazla yaşanacak" bilgilerine yer verdi.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Mevlüt 10 ay önce Şikayet Et
  çobanlar başta olmak üzere, yıldırımlanma olasılığı olduğunda arazi bulunan herkes cep telefonlarını kapatmalıdır. Teknik uzmanlarına danışılmalı ama belki de pilinin dahi çıkarılması gerekebilir. Eğer böyleyse vah iphone kullananların başına düşecek olana ! :)
  Cevapla
 • Tehlikeli 10 ay önce Şikayet Et
  Yanıcı ve parlayici(Tehlikeli Madde)Gökyüzünün elektrik yüklü olduğu zamanlarda havada şimşek çakıyor gök geliyorsa"Cep Telefonlar"ini kapatmakta (tamamen) fayda var.
  Cevapla
 • RAS 10 ay önce Şikayet Et
  çınar ağacı ekilsin yıldırımı çekiyor zaten bölgede uygun
  Cevapla
 • alidai 10 ay önce Şikayet Et
  15 yıl Erzincan İliç İlçesinde görev yaptım orada yağmur başlayınca yıldırımla karışık yağmur yağar orada vatandaşların çok dikkatli olması gerekli özellikle arazi şartlarında olanların yağış esnasında kendini emniyetli bir yere alması kesinlikle şart ve mümkünse mobil telefonlarınızı kapatın ki yıldırıma davetiye olmasın açık arazide iken
  Cevapla
 • Levent 10 ay önce Şikayet Et
  Allah rahmet eyleye. İlginç olan, çobanların üçünün de isimlerinin Ali olması.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'deki ırkçı saldırıya sert tepki
Türkiye'de gün gün koronavirüs vaka ve ölüm sayıları