Uygur Türkleri hakkındaki iddiya cevap! Gerçek ortaya çıktı!

Kayseri'de yaşayan Uygur Türklerinin, kaldıkları misafirhanelerden atıldığı iddiasının doğru olmadığı, lojmanlar depreme dayanıksız olduğu için yıkım kararı alındığı, Uygur Türklerine ise kira yardımı yapılarak yeni evlere yerleştirildikleri belirtildi.

GİRİŞ 08.07.2019 21:54 GÜNCELLEME 08.07.2019 21:55
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Kayseri'de kaldıkları eski lojmanlardan çıkartıldıklarına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıklayan Uygur Türkleri, iddia edildiği gibi mağduriyet yaşamadıklarını söyledi.

 

 

LOJMANLAR DEPREME DAYANIKSIZ OLDUĞU İÇİN YIKIM KARARI VAR

Kaldıkları eski lojmanlar depreme dayanıksız olduğu için yıkım kararı bulunduğunu, bu nedenle binaları boşalttıklarını belirten aileler, mağdur olmamaları amacıyla valiliğin kendilerine kira yardımı yaptığını ve kendi istekleriyle yeni evlerine yerleştirildiklerini anlattı.

 

 

"KİRA YARDIMI YAPILDI, YENİ EVLERE YERLEŞTİRİLDİK"

Doğu Türkistanlı Abbas Abdulresul, 3 ay öncesine kadar ailesiyle eski lojmanda yaşadığını söyledi.

Yeni taşındığı evde ailesiyle çok mutlu olduğunu ifade eden 6 çocuk babası Abdulresul, "Kaldığımız lojman depreme dayanaksız olduğu için devlet bize kira yardımında bulundu. 'Sizi daha sağlam ve temiz bir yere taşıyalım' dediler. Allah, devletten razı olsun, kira yardımında bulunuyor. Yeni evimize taşındık. Bizi kimse sokağa atmadı. Devletimizden ve milletimizden Allah razı olsun." diye konuştu.

"KALDIĞIMIZ BİNALA ÇÜRÜKTÜ, YENİ EVLERİMİZE TAŞINDIK, ALLAH RAZI OLSUN"

Seyidali Semender de eski lojmanlarda 4 yıl yaşadığını, 2 ay önce de ev kiraladığını dile getirdi.

Vatandaşların kendilerine her konuda yardımcı olduğunu ifade eden Semender, "Kaldığımız binalar çürük olduğu için yeni evimize taşındık. Devlet kiralarımızı karşılayacağını söyleyerek bizi buraya getirdi. Çok memnunuz. Herkes bize yardımcı oluyor, Allah razı olsun." dedi.

VALİLİK DE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Kayseri'de bazı Uygur Türkü ailelerin, kaldıkları misafirhanelerden atıldığı yönünde medyada haberlerin yer alması üzerine valilik,  iddiaları yalanlayarak 96 ailenin kaldığı eski binalarla ilgili yıkım süreci başlatıldığını ve bu nedenle mağdur olmamaları için ailelere kira yardımı yapıldığını açıklamıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 11
 • Vatan 4 yıl önce Şikayet Et
  Şasirdikmi hayir...isleri gucleri yalan dolan
  Cevapla
 • Misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar uygurlu varsa turkiyeye getirsinler vergiler artirilsin en iyi sekilde yerlestirilsinler giden her kurus helali hos olsun bu kardeslerimizde maasa baglasin hayatlarini kurana kadar en guzel evlere alinsin biz oderiz gerekirse helal olsunnnn canlarim benimm kurban olurum size
  Cevapla
 • Bir G@rip 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu develet ve mille tarihte her zaman MAZNUMUN GÖÇMENİN VANATSIZIN VATANI ANASI OLMUŞTUR ve Müslüman yahudi hristiyan ayrımı yapmamıştır herkese kapılarını açmış halkıda kalbini evini yemeğini açmıştır. VE BÖYLE DE OLACAKTIR BU TÜRKLERİN VE MÜSLÜMANLIN GENİNDE KANINDA VARDIR. (CHP faşistlik ve propaganda yaparak yabancı nefreti oluşturmaya çalışıyor batıda olduğu gibi ama burası ANADOLU burada olmaz herkeste ekmeğini paylaşır)
  Cevapla
 • abdullah1 4 yıl önce Şikayet Et
  hakkari de yerleşim birimi açın korucu olsunlar.
  Cevapla
 • Aslı gibi.. 4 yıl önce Şikayet Et
  Biz Türkiye olarak üç milyon suriyeli mülteci kardeşlerimizi sahip çıkmış bir ülkeyiz. Doğu Türkistan 'lı kardeşlerizemi sahip çıkmıyacağız.. Aslı astarı olmayan iftiralara inanmayın.. Bizim asil kanımızda merhametle yoğrulmuş..Rabbim bu ülkeyi ve hükünetimizi korusun...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Orban: Polonya, Slovakya ve Romanya’da üç büyük askeri üs inşa edilecek
Kene tehlikesi arttı: Sivas ve Erzincan'dan acı haber geldi!