15 Temmuz anketinde çarpıcı sonuç! O rakam yüzde 7,4 arttı...

15 Temmuz ile ilgili anketinde çarpıcı sonuçlar çıktı... 'Tekrar bir darbe girişimi olursa sokağa çıkar mısınız?' sorusuna vatandaşların yüzde 77,4’ü 'Evet, çıkarım' karşılığını verdi. Katılımcıların yüzde 30,2'si 'Sizce Türkiye’de darbe tehlikesi var mı?' sorusuna 'Evet' cevabını verdi. Bu oran 2018 yılında yüzde 22,8’di. Darbe tehlikesine dikkat çekenlerin oranındaki artış dikkat çekiyor.

15 Temmuz anketinde çarpıcı sonuç! O rakam yüzde 7,4 arttı...
15 Temmuz anketinde çarpıcı sonuç! O rakam yüzde 7,4 arttı...
GİRİŞ 15.07.2019 11:55 GÜNCELLEME 15.07.2019 11:55
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden geçen üç yılın ardından yapılan anket, Türk halkının sokağa çıkmaya hazır olduğunu ortaya koydu. 

 

 

Areda Araştırma tarafından yapılan ve 2 bin 426 kişinin katıldığı ankete göre, vatandaşlar arasında yeni bir darbe tehlikesinin halen gündemde olduğunu düşünenler bulunuyor. ''Türkiye'de hala bir darbe tehlikesi var mı?'' sorusuna vatandaşların yüzde 30,2'si 'evet' cevabı verdi. Yüzde 43,5'lük kesim 'hayır' derken yüzde 17,4'lük kesim de fikri olmadığını belirtti. 2018 yılında ise vatandaşların yüzde 22,8'i darbe tehlikesinin olduğunu düşünüyordu.


 

 

ASIL FAİLLER YAKALANMADI

Türk halkı, darbe girişiminde yer alan asıl faillerin ise yakalanmadığına inanıyor. Vatandaşların yüzde 40,3'ü ''15 Temmuz darbe girİşiminin asıl failleri sizce yakalandı mı?'' sorusuna 'hayır' cevabını verdi. Ankete katılanların yüzde 30,6'sı 'kısmen', yüzde 12,8'i ise 'evet' dedi.

OHAL'DE MAĞDUR YOK

Ankete katılanlar OHAL sürecinde insanların mağdur edilmediğini, oluşturulmak istenilen algının gerçeği yansıtmadığını düşünüyor. ''Darbe girişimi sonrası OHAL sürecinde insanların mağdur edildiğini düşünüyor musunuz?'' sorusuna vatandaşların yüzde 46,6'sı 'hayır' derken, yüzde 19,2'lik kesim 'evet', yüzde 22,6'lık kesim de 'kısmen' cevabını verdi. 

DAHA ÇOK CEZA VERİLMELİ

15 Temmuz sonrası FETÖ ile mücadelenin yeterli olup olmadığı vatandaşlar tarafından değerlendirildi. 2018 yılında yapılan ankette vatandaşlarını yüzde 67,3’ü mücadeleyi yeterli bulurken, 2019 yılındaki ankette bu oran yüzde 59,4’e geriledi. Vatandaşların yüzde 36,6’sı mücadeleyi yetersiz bulduğunu belirtiyor. Darbe girişimine katılan kişilere verilen cezalar, vatandaşlar tarafından yeterli bulunmadı. Vatandaşların yüzde 63,6’sı darbecilere verilen cezaların yetersiz olduğunu ve daha fazla ceza verilmesi gerektiğini belirtti. 

YÜZDE 77,4 SOKAĞA ÇIKAR

Yeni bir darbe girişimi olması halinde vatandaşların sokağa çıkmaya hazır olduğu da ankette ortaya çıktı. 2018 yılında ''Tekrar bir darbe girişimi olsa sokağa çıkar mısınız?'' sorusuna vatandaşların yüzde 74,6'sı çıkarız cevabını verdi. 2019 yılında yapılan araştırmada ise bu rakamın yüzde 77,4’ye çıktığı görüldü. 

DENEYİM KAZANILDI

Anketin değerlendirme kısmında devlet karar vericilerinin, FETÖ ile mücadelede deneyim kazandığı ifade edildi. FETÖ ile mücadelede her geçen gün yeni operasyonların yapıldığı, FETÖ davalarının sonuçlandığı ve kişilere verilecek olan cezaların netleştiğine yer verildi. 

ÖRGÜT TABANI ZAYIFLADI 

Ankette, temmuz 2018’de yayınlanan araştırma verileri kıyaslandığında 2019 yılı verilerine göre farklılıkların olduğu belirlendi. FETÖ’nün önde gelen isimlerinin yurt dışına kaçtığına ilişkin yapılan haberlerin ardından asıl faillerin cezalandırılmadığı algısının ortaya çıktığı görüldü. Yine, yurt dışında lüks yaşantı içindeki terör örgütü üyeleri ve yurt dışı operasyonlarıyla yakalanan örgüt üyelerinin haberlerinin yayınlanmasının, örgüt tabanının zayıflamasında faydalı olduğu söylendi. Aradan geçen 3 senede demokrasilerin gereği olan halkın sisteme sahip çıkışı refleksinin, bu konudaki doğal hassasiyetin ve bilinç düzeyinin artış gösterdiği tespit edildi.

YORUMLAR 40
 • ali celik 1 yıl önce Şikayet Et
  15temmuz da sokaga cıkanlar tecrübe kazandı cesaret kazandı ve en önemlisi ölümden korkmadıgını tüm dünyaya gösterdi bir daha derbe girişimi olurmu olmaz cünkü bu millet hazırlıklı bu sefer darbeye kalkanların sag kalacagını düşünen en büyük hatayı yapar bu millet parcalar darbe bu ülkede ilelebet bitmiştir
  Cevapla
 • BOZKURT 1 yıl önce Şikayet Et
  !!!! 15 TEMMUZ'u UNUTMA ve UNUTTURMA !!!!
  Cevapla
 • abdullah ünal 1 yıl önce Şikayet Et
  walla o gün cıkmayanlar yine cıkımasın. biz yine cıkar geliriz insallah.....
  Cevapla
 • Suat Ak 1 yıl önce Şikayet Et
  Anca Vatan hayinleri çıkmaz yediden yetmişe Vatan Millet Bayrak İslam söz konusu olunca akan sular durur
  Cevapla
 • KAPAK 1 yıl önce Şikayet Et
  vatan bayrak ezan söz konusu ise hiç tereddüt etmeden sokağa çıkarım ..
  Cevapla
 • Gül 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen 3 yıl önce olduğu gibi Ama Allah birdaha göstermesin yaşatmasın milletimize öyle bir gece
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yangın faciası: 4'ü çocuk 5 kişi hayatını kaybetti
Kimse haber alamıyor! Belarus'ta olaylar devam ediyor, muhalefet lideri kayıp