15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasında ceza yağdı

İstinaf Mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişimi sırasında 34 kişinin şehit olduğu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaşanan olaylara ilişkin davada kararını açıkladı. Yerel mahkemenin 99 sanık hakkında verdiği cezaları onayan Ceza Dairesi, 44 sanık hakkındaki beraat kararını da onadı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasında ceza yağdı
15 Temmuz Şehitler Köprüsü davasında ceza yağdı
GİRİŞ 16.07.2019 15:01 GÜNCELLEME 16.07.2019 15:01
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nin darbe girişimi gecesi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaşanan olaylara karışan 99 askere verdiği hapis ve 44 askere verdiği beraat kararlarını onadı. 

İstanbul  25. Ağır Ceza Mahkemesi, darbe girişimi gecesi köprüde yaşanan olaylara ilişkin olarak 12 Temmuz 2018 tarihli kararında, , 72 askeri "Anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un şehit olmasından sorumlu tutulan 12 askeri 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı. 

Eski Yarbay Turgay Ödemiş, o gece köprüden işlenen suçların tamamından sorumlu tutularak toplamda 35 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 3 bin 343 yıl hapis cezasına çarptırılırken diğer askerlere de çeşitli oranlarda cezalar verilmişti.

43'ü er biri de asteğmen 44 kişi hakkında da tüm suçlardan beraat kararı çıkmıştı. Sanıklar, müştekiler, mağdurlar ve katılanlar, yerel mahkemenin bu kararını İstinaf Mahkemesi'ne taşımıştı.

 

 

İSTİNAF DOSYA ÜZERİNDEN YAPTIĞI İNCELEME İLE ONAMA KARARI VERDİ

Dosyanın gönderildiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, tarafların istinaf taleplerini geçtiğimiz hafta dosya üzerinden karara bağladı. 3. Ceza Dairesi, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nin beraate ve cezalandırmaya yönelik kararının usul ve yasaya uygun olduğunu gerekçe göstererek tarafların istinaf taleplerini esastan reddetti. 

YORUMLAR 8
 • tarkan 11 ay önce Şikayet Et
  hani adalet
  Cevapla
 • Turan ŞENGÜL 11 ay önce Şikayet Et
  ceza yağdı demekle vicdanları bastırmayın lütfen halk ve vatandaş sizden idam istiyor bu zalimlerin yaşatılmasını istemiyor
  Cevapla
 • Mehmet 11 ay önce Şikayet Et
  44 beraat oh ne ala.olmadi maaşla ödullendireydiniz.insan hayati bu kadar ucuz olmamali.orda bulunmalari bile 10 yil hapis olmaliydi.
  Cevapla
 • Berriye 11 ay önce Şikayet Et
  I katiller yasayacak... adalet bu mu yok bilmem kac bin sene...
  Cevapla
 • Taşkın 11 ay önce Şikayet Et
  İdam idam idam idam idam ... ötesi yok...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Konya'da inanılmaz maç! Lider kaybetti
DSÖ'den ürküten haber! Son dakika korona çıkışı