İstanbul için korkutan senaryo!

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, son 1500 yılın verileriyle İstanbul ve çevresi için deprem senaryosu hazırladı.

İstanbul için korkutan senaryo!
İstanbul için korkutan senaryo!
GİRİŞ 17.07.2019 11:17 GÜNCELLEME 17.07.2019 11:17
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ ve Ankara Üniversitesinden bilim insanları İstanbul ve çevresinde tarih boyunca yaşanmış önemli depremleri inceledi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Jeodezi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Fatih Bulut, Doç. Dr. Aslı Doğru, İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak ve Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Bahadır Aktuğ'un yazarları arasında yer aldığı makalede araştırmacılar son1500 yılın deprem verilerini inceleyerek İstanbul ve çevresinde beklenen olası depremin büyüklüğüne dair senaryolar hazırladı.

 

 

Araştırma kapsamında Marmara Bölgesinde Kuzey Anadolu Fayı'nın geçtiği segmentlerin yer aldığı Batı (Tekirdağ havzası), Merkez (Kumburgaz havzası) ve Doğu (Çınarcık Havzası) olmak üzere bölgenin tarih boyunca yaşadığı depremler incelendi. 1766'da iki ve 1509'da bir olmak üzere 7.2, 7.4 ve 7.5 büyüklüklerinde depremlerin yaşandığı bu 3 bölgede gelecekte potansiyel olarak yaşanabilecek deprem büyüklüğüne dair senaryolar geliştirildi.

Tectonophysics dergisinin Ağustos 2019 sayısında yayınlanacak makalede yer alan kestirimlere göre, İstanbul'un hemen güneyinde yer alan Kuzey Anadolu Fayı'nda doğudan batıya doğru sırasıyla 7.5, 7.4 ve 7.2 büyüklüğünde depremler bekleniyor.

'MARMARA DENİZİ İÇİN SON 500 YIL ÖNEMLİ'

 

 

Araştırmaya katılan bilim insanlarından Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Jeodezi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Bulut, çalışmada fayların en son ne zaman kırıldığı, kırıldıktan sonra yılda ne kadar enerji biriktirdiği ve biriken enerji tamamen açığa çıktığında nasıl bir büyüklük oluşturacağı konusunda sonuçlara ulaşıldığını kaydetti.

Bulut, tarihi açıdan özellikle son 500 yılın depremlerini ayrıca incelediklerini belirterek şöyle devam etti:

"Bu parametreleri bulmak için tarihsel depremlere, Marmara Denizi'ndeki fayların yapısına ve GPS yoluyla da yeryüzünün yanal olarak yılda ne kadar hareket biriktirdiğine baktık çünkü, Kuzey Anadolu Fayı yanal bir sistem. Bu bulguları birleştirdiğimizde şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor. Bir fay segmentinin oluşturacağı deprem büyüklüğü o segmentin uzunluğu, derinliği ve üzerinde biriktirdiği hareket miktarının bir fonksiyonudur. Örneğin harekete geçecek segmentin uzunluğunu ve derinliğini yaptığımız jeolojik ve sismolojik çalışmalar ışığında biliyoruz. Jeodezik verilere göre, 250 yıl önce kırılan bir fay segmenti yılda yaklaşık 1 santimetre hareket biriktiriyorsa, şu anda harekete geçse deprem anında fay üzerinde ortalama 2,5 santimetrelik bir yer değiştirme oluşturur.

Son 500 yıl özellikle önemli, çünkü Marmara Denizi'ndeki bütün fayların en son kırıldığı periyodun tamamını kapsayan bir zaman aralığı. Marmara Denizi'nin doğu kesimindeki Çınarcık Havzasında bulunan fay en son 1509'da hareket etmişti. Orta ve batı kesimlerindeki Kumburgaz ve Tekirdağ Havzaları'nda bulunan fay segmentleri ise 1766'da hareket etmişti. Bunların tamamını hesaplamalarımızda sağlıklı bir şekilde kapsayabilmek için yaklaşık 500 yıl önceye giderek 1509 depreminden bu yana tüm süreçlere hakim olmak zorundayız".

ARİTMETİK HESAPLAMANIN SONUCU

Yıllık hareket biriktirme miktarını Marmara Bölgesinde 100'e yakın GPS istasyonundan aldıkları verilerle hesapladıklarını ifade eden Bulut, yıllık ortalama 2,5-3 santimetre arası bir hareket gözlediklerini kaydetti. Doç. Dr. Fatih Bulut, bu hareketin sürtünmenin yüksek olduğu yerlerde fay yüzeyinde birikme olarak kaldığını, bazı yerlerde ise daha hızlı yaşandığını ve sürtünme olmadığı için çok fazla birikmediğini belirtti. 1766 ve 1509 kırıklarının günümüzde 7,2, 7,4 ve 7,5 büyüklüğünde depremler üretme potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Bulut, söz konusu kestirimlere, biriken hareket miktarı, fayın uzunluğu ve derinliği verileri üzerinden yapılan aritmetik hesaplama sonucu ulaştıklarını aktardı.

Bulut, son 1500 yıllık zaman dilimini 7 zaman aralığına ayırınca her bir kümenin en az 4, en fazla 6 depremi kapsadığını dile getirerek, "7. zaman aralığını henüz tamamlamadık ve yakın tarihlerde bu kapsamda sadece iki deprem yaşadık. Dolayısıyla 7. zaman aralığını tamamlamak için istatistiki olarak en az 2 en fazla 4 deprem daha yaşayacağımız görülüyor." ifadelerini kullandı. Doç. Dr. Bulut, Kuzey Anadolu Fayı'nın yılda 2-3 santimetre kaymayla depremi çok hızlı hazırlayan bir sistem olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Anadolu'da da irili ufaklı pek çok fay var ama bunlar Kuzey Anadolu Fayı'na göre hareketi daha yavaş biriktiriyorlar ve deprem hazırlık süreçleri oralarda elimizdeki kayıtlara göre çok daha uzun sürdüğü için biz onların nerede ve ne büyüklükte deprem üreteceğini öngöremiyoruz. Örneğin bir fay 2 bin yıldır suskun gibi görünüyor ama her yıl az da olsa 1-2 milimetrelik bir hareket biriktirdiği için bir gün beklenmedik bir anda büyük bir deprem meydana getirebiliyor. Depremi Marmara'da beklerken Van'da ya da Kütahya'da olabiliyor, çünkü orada bu süreç gözle rahat görülemeyecek yavaşlıkta ve çok uzun bir sürede yaşanıyor. Aslında Türkiye'nin birçok yeri için bu tehlike mevcut ama İstanbul nüfusunun fazla olması olası kayıp risklerini artırmakta."

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Mehmet Olgun 1 yıl önce Şikayet Et
  Deprem hidrojen ile karbon çok miktarda birikiminin reaksiyon şartları oluştuğunda çok büyük patlamayla doğalgaz petrol oluşması neticesi çok büyük depremler olayıdır. Katmanların kırılması, fay oluşmasının etkeni de doğalgaz petrol basınçlarıdır.
  Cevapla
 • engin açıksöz 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu raporu hazırlayanların hayatları palavra. 1999'dan bu yana (20 yıldır) "İstanbul civarında 7 büyüklüğünde deprem olacak, 300.000 kadar bina yıkılacak, en az 1.000.000 kişi ölecek" diyerek insanlarımızı geriyorlar. Bunların hiçbiri bilimsel değil. Elbette gelecekte bir gün böyle bir deprem olacak ve bu tipler de biz söylemiştik diyecekler. Ama şu anda söyledikleri tümüyle bilim dışı. Medyayı çok sevdiler, her gün orada arzı endam etmeye bayılıyorlar. 55 yıl deneyimli ve depremlerle ilgili inceleme/proelendirme/ uygulamalarda görev yapmış bir İnş.Y. Müh. olarak bu kişilerle her platformda bu konuları bilimsel şekilde yani demagoji yapmadan tartışmaya hazırım.
  Cevapla
 • mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu insanlar bu kadar okumuş ta bilim insanı olmuşlar falcılık mı bu dedikleri ? Araştırmışlar ki konuşuyorlar . Türkiye bir deprem ülkesi ve 20 yıldır olmadı diye yarın olmayacak diye bir garantimiz mi var? Bilim adamlarına saygı duymak gerekiyor. Ne desinler hiç olmayacak konuşmaya gerek yok rahat olun mu deselerdi? Düzgün bina yapın hasarlı binaları kaldırın yerine sağlam binalar yapın diyorlar . Ha olabilir el elden üstündür siz daha iyisini biliyorsanız en azından sosyal medya hesabında hepimize anlatınız onlar da öğrensin biz de öğrenelim.
  Cevapla
 • Ayarci 1 yıl önce Şikayet Et
  Depremin etkileyecek yerlerde neden hala bina veya fabrika yapılır anlamak mümkün değil.istanbulun acil yatırım yapılmaması ve nüfus yoğunluğu n azaltılması gerekir.
  Cevapla
 • DELULER 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiç sakıncası yok, herkes kaderini yaşar İstanbul dersin bakarsın İzmir, Antalya, Ankara Diyarbakır, Hakkari olmuş alnında ne yazılmışsa o olacak o yana bu yana demek boş.
  Cevapla
 • Mehmetcan 1 yıl önce Şikayet Et
  İçiniz rahat olsun. Geleceği Allah'tan başka kimse bilemez ve deprem de yine Allah'ın emri ile olur. Tedbir ve dua, bu işin yegane çaresi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sondajda ambargoya ‘yerli önlem'
AB ülkesi, Meclis'te Kral'a kazan kaldırdı: Yönetim şeklimizi değiştirelim