Dehşet anlarını anlattı! 50-60 kişi böyle kurtuldu…

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde selin vurduğu Uğurlu köyünde yaşayan Oğuzhan Tandoğan isimli vatandaş, sel anında vatandaşların büyük panik yaşadıklarını belirterek, Kaymakamlığa ait kepçenin yardıma gelmesi sonrası 50-60 kişinin kaybolmaktan kurtulduğunu söyledi.

Dehşet anlarını anlattı! 50-60 kişi böyle kurtuldu…
Dehşet anlarını anlattı! 50-60 kişi böyle kurtuldu…
GİRİŞ 22.07.2019 11:00 GÜNCELLEME 22.07.2019 11:00
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde selin yaraları sarılıyor. Akçakoca ilçesi Esmahanım köyünde kaybolan 5 vatandaşın arama çalışmaları devam ederken, ekipler de bölgede onarım çalışmalarını sürdürüyor. Uğurlu köyünde yaşayan Oğuzhan Tandoğan isimli vatandaş da onlarca insanın mahsur kaldığı, selin yerle bir ettiği köyde yaşadıklarını anlattı. Sel anında Kaymakamlık tarafından bölgeye gönderilen bir kepçeyle insanları kurtardıklarını ifade eden Tandoğan, Akçakoca Jandarma İl Komutanının yardımıyla köyde kayıp verilmediğini ifade etti. Sel anında vatandaşların büyük bir panik yaşadığını söyleyen Tandoğan, Esmahanım köyünde yaşayan vatandaşlara ise heyelan nedeni ile ulaşamadıklarını kaydetti. 

 

 

“O KEPÇE OLMASAYDI EN AZ 50-60 KAYIP VERMİŞTİK”

Esmahanım köyünde yaşayan insanlara ulaşamadıklarını ve daha sonra Uğurlu köyündeki vatandaşları kurtardıklarını ifade eden Oğuzhan Tandoğan, “Biz gece Esmahanım köyüne ulaşmaya çalıştık. Heyelan olduğu için gidemedik. Bizim dönüm noktamız orası oldu. Biz oraya geçebilseydik orada mahsur kalacaktık. Buraya müdahale edemeyecektik. Bizim Uğurlu köyünde kayıp vermememiz, komutanlarımızla burada olmamız sayesinde oldu. Kaymakamlığın kepçesi vardı. Onun burada olması bizim için büyük avantaj oldu. O kepçe olmasaydı en az 50-60 kayıp vermiştik. Çünkü köyün bir tarafındaki evler mahsurdu. İlk sel geldiğinde insanlar bir şey olmayacak sandı. İkinci sel yağmur yağmadan gürültüyle geldiği için kimse anlayamadı. Zaten 4 kademe su geldi. İlk geldiğinde evleri aldı, sonra bizi sardı, 3. Kademede ise hayatı felç etti. Biz de kepçe yardımıyla kurtulduk” dedi.

 

 

“HAYATLARINDA BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEMİŞLERDİ”

Olay anında vatandaşların büyük panik yaşadığını ifade eden Tandoğan, “Akçakoca Jandarma Komutanımızın kurtulmamızda çok büyük etkisi var. Burada ahırda mahsur kalan bir amacımızı, bir teyzemiz vardı. Onları alamadık. Komutanımız canını ortaya koydu adeta. Kepçeci ile birlikte giderek onları aldılar. Binbaşının ve kepçecinin olması bizim ölü vermememizi sağladı. Çoğu insanlar da bilmiyordu. İnsanlar olayı bilip dışarıda olsaydı ölü sayısı artmazdı. Çünkü insanlar bilmiyordu, panik yaptılar. İnsanlar evlerini, arabalarını bırakmıyordu. Zorla aldık. İnsanlar şaşırdı, çünkü hayatlarında böyle bir şey görmemişlerdi” diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • SivaSuşehri-58 1 yıl önce Şikayet Et
    selin yaşandığı uğurlu esmahanım dilaver köyleri, özellikle de esmahanım köyü biri 8 km diğeri 12 km uzunluğunda 2 derenin kesişiminde ve 50 km^kare su toplama haznesine sahip yani SEL ANINDA iki derenin birbirinin önünü kesmesi nedeniyle göl olma potansiyeline sahip, Köylerin çukurlardan kaldırılarak Heyelan riski olmayan sırtlara iskanı gereklidir..
    Cevapla
  • ademoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
    bu derelerden uzak duralım bir sel her derede muhakkak en geç 25-50 yılda bir gelir buda oraya inşaatın olmaması gerektiğinin ispatıdır eğer inşaat olursa 25-50 yıl arada bir gelir ve düzeltmesini yapar sonucu böyle olur
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası'ndan yeni adım: Yarıya düşürüldü
Samsung’un yeni amiral gemisi 'Note 20' tanıtıldı! İşte özellikleri...