Boris Johnson'ın Türkiye'deki köyünde büyük sevinç

İngiltere'nin yeni başbakanı olduktan sonra Avrupa'da gündeme oturan Boris Johnson'la ilgili ilginç detaylar ortaya çıkıyor. İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliğine seçilen Boris Johnson, ülkenin yeni başbakanı olduktan sonra Çankırı'nın Orta ilçesine bağlı Kalfat köyünde yaşayan hemşehrileri büyük sevinç yaşadı.

GİRİŞ 23.07.2019 20:49 GÜNCELLEME 23.07.2019 21:06
Bu Habere 245 Yorum Yapılmış

İngiltere Başbakanı Theresa May'in, 7 Haziran’da partisinin liderliğinden istifa edeceğini duyurmasının ardından parti üyelerinin posta yoluyla katıldığı oylamada, Boris Johnson 92 bin 153 oy alırken, rakibi mevcut Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt 46 bin 656 oyda kaldı.

Böylece iktidardaki partinin liderlik koltuğuna oturan Johnson, aynı zamanda ülkenin yeni başbakanı olmaya hak kazandı. Hemşehrilerinin İngiltere Başbakanı olduğunu duyan Kalfatlılar ise köy meydanında bir araya gelerek aldıkları haberin sevincini yaşadı.

 

Köy muhtarı Bayram Tavukçu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Boris Johnson'ın başbakan olmasından mutluluk duyduklarını söyledi. Boris Johnson'u Kalfat'a beklediklerini ifade eden Tavukçu, hemşehrileri olarak İngiltere'ye gidip kendisini tebrik etmek istediklerini kaydetti.

'ONUR VE GURUR VERİCİ'

 

 

Köy sakinlerinden Mustafa Bal da köylerinden ve bir Türk sülalesinden başbakan çıkmasının kendilerini onurlandırdığını söyledi. Boris Johnson adına çok mutlu olduklarını dile getiren Bal, "Dünyada liderlik yapabilecek kişiler bu sülaleden çıkabiliyor. Bu da bize onur ve gurur verdi. Buradaki ev sülalesine Sarıoğlangiller derler. Boris Johnson'ın sarılığı da o sülaleden geliyor zaten" dedi. Boris Johnson'u Londra Belediye Başkanlığı döneminde köylerine davet ettiklerini belirten Bal, Johnson'u başbakan olarak Kalfat'ta ağırlamak istediklerini ifade etti.

Köy sakinlerinden Selim Barışkan da Boris Johnson'u tebrik ettiğini, köylerinin sorunlarının çözülmesinde kendisinden yardım beklediklerini ifade etti.

55 yaşındaki Boris Johnson, öldürülen Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal'in torunu Stanley Johnson'ın oğlu. Damat Ferit Paşa hükümetlerinde Maarif (Eğitim) ve Dahiliye Nazırlığı yapan Ali Kemal'ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813'te Çankırı'nın Kalfat köyünde doğmuştu.

YORUMLAR 245
 • siyasi kavun 10 ay önce Şikayet Et
  Bu haber gerçek mi ? Yani neresinden bakıp ne tepki verceğimi şaşırdım doğrusu. Yahu öz Türk varmıdır ki ? Hepimizin bir ucu avrupa veya asyada belki hangi ülklere dayanıyor. Şu hemşehricilik huyumuzdan bir vazgeçmedik gitti. Yaradan sen nerede doğacan diye mi yaratmış ? Senin Türk olana ya da olmayana takvadan farkı yoktur.
  Cevapla
 • Hayrettin duman 10 ay önce Şikayet Et
  basbakanlik da neymis ...bak osmanli torunuymus..HALIFE ilan edelim...hilafet gelsin...bunu istiyorsunuz degilmi?
  Cevapla
 • osman 10 ay önce Şikayet Et
  Köy sakinlerinden Selim Barışkan da Boris Johnson'u tebrik ettiğini, köylerinin sorunlarının çözülmesinde kendisinden yardım beklediklerini ifade etti. diyor. vah ki ne vah. eger koylerinin sorunlarini cozecegineinaniyorsa kokten hapi yutmus selim bariskan.. eger bu bu zihniyette olursak daha basimiza neler gelir neler Allah korusun.
  Cevapla
 • şahabettin 10 ay önce Şikayet Et
  yahu herifin dedesi hainmiş İngiliz mandasına girelim diyomuş neyin kafası bu ortalılar
  Cevapla
 • Hasan 10 ay önce Şikayet Et
  İkinci obama vakası hüseyin dediler müslüman dedilen.en çok belayı onun zamnında yaşadık.Allah kafirin hilelerinden korusun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'li Antifa militanı Barry: Öcalan'ı idol olarak görüyoruz
Çok az kişi bu kısmı biliyor! En yıkıcı gerçek