Süleyman Soylu'dan Suriyeliler ile ilgili açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye ve İstanbul'da yaşayan yabancı uyruklu göçmenler ve Suriyelilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Soylu, İstanbul'da kayıtsız göçmenlerin geri gönderilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

GİRİŞ 24.07.2019 10:38 GÜNCELLEME 24.07.2019 11:30
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Bakan Soylu İstanbul'daki kayıtsız göçmenlere ilişkin yaptığı açıklama, "Operasyona 12 Temmuz'da başladık.1000'i Suriyeli 6 bin 122 kaçak göçmen yakalandı." dedi.

Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

"Meseleye sadece Suriyeliler  perspektifinden bakmak eksik olur. Bütün dünyada bir göç dalgası var. Bunların bir kısmı kaçak, düzensiz. Dünyada gittikçe artan bir gelir eşitsizliği var. ABD eksenli dünyayı istikrarsızlaştırma çabası var. Göç dalgalarının sebebi biz değiliz. Dünyada bütün kıtalarda Afrika'dan Güney Amerika'ya Avrupa'dan Asya'ya kadar bütün göç dalgaları bir tsunami haline geldi. Bunun sebepleri istikrarsızlık, gelir eşitsizliği, suya, eğitime, adalete erişimdeki zorluklar. Terör, çatışmalar, enerji yataklarındaki rekabetler. 

TÜRKİYE STRATEJİK ADIMLAR ATTI

Dengesizlikler aşırı göç dalgaları ortaya çıkaracaktır. Almanya'da, İngiltere'de, Amerika'da şunu görüyoruz, hükümetlerin en temel problemlerinden bir tanesi göç meselesi. Bize Asya bandından doğu ve güneyimizden olağanüstü bir baskı var. Türkiye'de toplam 5 milyon göçmen var. 1 milyon 23 bin civarında ikametli olanlar var. Öğrenci ve çalışanlar. Türkiye içerisinde uzun zamandan beri bulunuyorlar. Türkiye dengeli bir politikayla bu meseleyi yönetiyor. Türkiye hem kaçak göçle mücadeleyi hem düzenli göçün hangi noktaya evrileceğini bir strateji ile tutmaktadır. Türkiye 8 yıldır Suriyelilerle ilgili stratejik adımlar attı. Bütün dünyanın beceremediği meseyi başarılı bir şekilde yürüttü. 

 

43 BİN KAÇAK GÖÇMEN GÖNDERİLDİ

2019 yılında 163 bin kaçak göçmen yakaladık. Kendi ülkelerine gönderdiğimiz, sınırdışı ettiğimiz 2018'de 56 bin kaçak göçmen var. Bu yıl şu ana kadar 43 bin kaçak göçmen gönderildi. Elimizde biletleri alınmış 7 bin kaçak göçmen daha var. Biz bu kaçak göçmen konusunda neler yapıyoruz? Sınırlarımızdaki güvenlik önlemlerini artırıyoruz. Sınırlarımızdan kuş uçmayacak sistemi kuruyoruz. Sensör, kamera, gece görüş kameralarını kuruyoruz. Peki nasıl geliyorlar, sınırlarımızın coğrafi yapısı nedeniyle. Bir kısmı Türkiye'de para kazanıp ülkelerine dönmek istiyorlar. Bir kısmı da geçiş olarak kullanıp Avrupa'ya geçmek istiyorlar. Bu yıl 144 kaçak göçmen hayatını kaybetti. Aylan bebek vakasını bütün dünya biliyor. Dün bir çocuğun kurtarılması için büyük bir çalışma yapıldı.

20 AĞUSTOS'A KADAR SÜRE VERDİK

Bize karşı eleştiriler var. Aklınız başınıza bugün mü geldi diye. Bu yanlış. Türkiye 2011 yılından beri strateji uyguluyor. Önce kamplara alındılar, kayıt altına alınması için. Bu ülkede benim bilmediğim kayıtlı olmayan kimsenin olmaması lazım. Biz bunları kayda aldık. 57 kategoride bu güncellemeyi yaptık. Ben seni kayıt olduğu ilde kabul ediyorum dedik. Birkaç ili kayıt kapsamından çıkardık. İnsani durum dışında İstanbul'a kayıt kabul etmiyoruz kayıt dedik. İstanbul'da 547 bin Suriyeli geçici koruma kapsamında. Ama başka illerden İstanbul'a bir akın olduğunu görüyoruz. Denetimlerle kendi merkezlerine gönderdik. Hangi ildeyse o ilde güncellemelerini kabul ettik. Güncellemeler bittikten sonra operasyona başladık. Elinde bir saat 10 liraya satıyor Afrika'dan gelmiş. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Önceden izin veriliyordu. 

1 milyon 69 bin kaydı olan göçmen var. 547 bini Suriyeli. Problem bunun dışında olanlarla. Başka illere kayıtlı olup da İstanbul'da yaşayan göçmenlerle problemimiz. İstanbul'da 6 bin 122 kişi yakaladık. 2 bin 600'ü Afgan, bin civarı Suriyeli. Bütün bunları yakalıyoruz. Suriyeliler hariç geri gönderme merkezlerine sevk ediyoruz. Suriyeliler geçici koruma kapsamında 20 Ağustos'a kadar süre verdik.

GEÇİCİ KORUMA KAPSAMINDA OLANLARI SINIR DIŞI EDEMİYORUZ

Yasadışı yollarla gelen Suriyeliler var. Biz bunları alıyoruz, ikamet izni vermedik diyip kamplara alıyoruz. Geçici koruma kapsamındaki kimse sınırdışı yapılamaz. Biz bunları ne yapıyoruz? Kayıtsız Suriyelileri yakalayınca kamplara gönderiyoruz. Şu anda kamplarda 100 bin kişi kalıyor. Kontrol altında tutmamız lazım. Gitmiyorum derse gidecek.

TABELALAR İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Şu anda 100'e yakın ekip çalışma mekanlarını ziyaret edecek. 1 ay ceza kesilmeyecek. Kaçak göçmen çalıştırma konusunda tekrar ziyaret edileceğini ve sonra büyük miktarda cezalarla karşılaşacaklarını iletecekler. Tabelalar var. Kilis'te 531 tabela konusunda adım attık. Yüzde 75 Türkçe, yüzde 25 Arapça olarak değiştirildi. Bizim kuralımız var herkes ona uymak zorunda."

"DÜNYADA BAŞKA HİÇBİR ÜLKE BAŞA ÇIKAMAZ"

Göç stratejisi değişmiyor. Ama düzeni ve kamu düzenini muhafaza etme açısından adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Bunun seçimle alakası yok. Çok büyük bir operasyon yürütüyoruz, dünyada başka hiçbir ülke başa çıkamaz. Efendim, bırakın bunlar Avrupa'ya gitsin... Ben de isterim gitmelerini ama Türkiye'yi bir kaçak göç güzergahı haline getiremeyiz. 2017 yılında sınırdan geçişi engellenen kaçak sayısı 729 bin. Bunu engellemezsek bir o kadar daha gelirdi.

TRABZON'DAKİ GERGİNLİK

Sınırdışı edilmediler yanlış bir bilgi. Trabzon'daki başsavcılık araştırmasına devam ediyor. Orada bir kargaşa meydana geldi. İki ayrı turist grubu arasında çıkan bir tartışmadan çıkan bir süreç. Bütün değerlendirmelerini savcılık yapacaktır. 

POLİSLER İÇİN KPSS PUANI DÜŞÜYOR

KPSS baremini 70'te tutmuştuk, onu 65'e indirmeyi düşünüyoruz muhtemelen indireceğiz." 

 

YORUMLAR 62
 • Selim 3 yıl önce Şikayet Et
  Peki ,,İstanbulda okuyan öğrencilre ne olacak,, kimliği istanbul'dan değilse,,,
  Cevapla
 • enes 3 yıl önce Şikayet Et
  Ey Müminler! İnkâr edenlerle savaşta karşı karşıya gelince onlara arkanızı dönüp kaçmayın. Kim savaş için yer değiştirmek veya başka bir birliğe katılmak amacıyla olmaksızın savaş sırasında düşmana arkasını dönüp kaçarsa Allah’ın öfkesine uğramış olur, onun varacağı yer cehennemdir, ne kötü bir son! Enfâl Suresi - 15-16 . Ayet
  Cevapla
 • 1453 Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  Zor şartlardan gelen insanlar gittikleri yerlerde uyumlu olmalı, sabırlı olmalı. Yaşadıkları zorlukları rahata kavuşunca unutmamalı. Yoksa sorunlar kaçınılmaz.
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Ensar ruhu ne oldu.
  Cevapla
 • none 3 yıl önce Şikayet Et
  muhacirde muhacir zaten ?
  Cevapla
 • Cem Atilkan 3 yıl önce Şikayet Et
  Ensar ruhunu CHP baltaladi, maalesef.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Şimdiye kadar bakıldı ilgilenildi zaten kayitlilar demiyor kayitsizlar deniliyor okumuyormusunuz.
  Cevapla
 • Memur 3 yıl önce Şikayet Et
  Kontrollü göç olsun. Mesela işçimi lazım bir yere, kamplarda ilanlar asılır yada söylenir kim nerede çalışmak istiyor çalışır. Hem de kontrol sağlanmış olur. Ucuz işçi diye kimse duygu sömürüsü yapmasın.
  Cevapla
 • hakan 3 yıl önce Şikayet Et
  Onlar çok muhacir de bizde ensarız. Halleri ortada.
  Cevapla
 • QQQQ 3 yıl önce Şikayet Et
  adıyaman da tekstilde çalışan türk yok burdan seslenıyorum 600 700 tl ye adam calıtırıyorlar burda
  Cevapla
 • musa 3 yıl önce Şikayet Et
  işte ben buna kızıyorum. millet olarak hem suriyeliye karşı çıkacaksın, gitsin diyeceksin hemde ucuza çalıştıracaksın sgs'sız kul hakkı, hak, adalet sadece kendileri için sanıyorlar ancak yanılıyorlar....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika... Polonya Cumhurbaşkanı Duda'dan Başkan Erdoğan'a teşekkür
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yine Halk TV'nin hedefinde... "Tuğgeneral yeğen" yalanı