Lise öğrencisinden 2 ayda 3D yazıcı!

Amasya’nın Taşova ilçesinde lise son sınıf öğrencisi Selahattin Yeşil, 2 ay içinde 3D yazıcı yaptı. Türkiye’de ürünlerin fiyatlarının pahalı olmasından dolayı yurt dışından 20-25 günde getirttiğini söyleyen Yeşil, sıfırının 5 bin ile 10 bin arasında olduğunu kendisinin ise bin liraya yaptığını söyledi.

GİRİŞ 29.07.2019 12:49 GÜNCELLEME 29.07.2019 13:16
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Makine mühendisliği okumayı düşünen Yeşil, yurt dışından getirttiği parçalarla 3D yazıcı yaptı. İHA muhaberine konuşan lise öğrencisi, ilham geldiğini ve bu işe merak saldığını ifade etti.

 

"HAZIRI 5-10 BİN LİRA CİVARINDA, BEN BİN LİRAYA MAL ETTİM"

17 yaşındaki 12. sınıf öğrencisi Selahattin Yeşil, çıktısını aldığı parçaları muhabire göstererek, "Buna merak sardım. Bunu yapma aşamamda 1- 2 ay falan sürdü. Hepsinin tek tek Çin’den parçalarını sipariş ettirdim. Türkiye’de biraz pahalı olduğundan dolayı. Bunun sıfırını, hazırını almaya kalkışsan 5 bin 10 bin lira arası ama ben bunu bin liraya mal ettim. Şu an hiçbir sıkıntısı, onlardan bir farkı yok. Biraz teknik fark var. Başka hiçbir fark yok. Bunda zorlanmadım. 1 günde topladım hepsini. Sadece parçaları temin etmek Çin’den geldiği için o biraz uzun sürdü. 20-25 gün." şeklinde konuştu.

 

 

İHA muhabirine çıktısını aldığı parçaları gösteren Yeşil, sözlerine şöyle devam etti: "Şunu yaptım mesela, bu ortalama 25-30 dakika sürüyor. Sonra şu Eyfel Kulesini (Eiffel Tower) yaptım. Bunu da 4-5 saat civarı sürüyor. Sonra şurada bir tane büyük parça var. Bu daha yapım aşamasında bunu 2-2,5 günde yaptım tam olarak. Ama tam bitmedi. Yani yapım aşamasında. Motorlu uzaktan kumandalı olacak." 

"BİR ANDA İLHAM GELMESİ LAZIM. DÜŞÜNÜP DE YAPTIĞIM BİR ŞEY DEĞİL"

17 yaşındaki Yeşil, "Bir de drone yapıyorum. O droneninde parçaları hala Çin’den gelmedi. Olunca onu da gösteririz artık. Bir anda böyle aklıma gelmesi lazım. Bir ilham gelmesi lazım. Yoksa düşünüp de yaptığım bir şey değil. Bir anda geliyor yapmaya başlıyorum, yapınca da bunlar ortaya çıkıyor işte. Arkadaşlarıma falan anahtarlık, ne bileyim stres çarkı yapıp veriyorum. Çoğunu kendim yapıyorum mesela. Şunu kendim yaptım. Bunu da kendim yaptım. Bunu bilgisayar aracılığıyla çizimlerini çizdikten sonra programla yazıp bir karta yüklüyorum. Bunun okuyacağı bir şekle getiriyorum. O da kendisi yapıyor. Şu an sizin görebilmeniz için ufak bir şey yaptım. Kalibrasyon küpü diye geçiyor. Normalde daha farklı zamanlarda mesela şunu yapması 5-6 saat sürdüğü için o yüzden ufak bir şey yaptım ben size görebilmeniz açısından. 15-20 dakikalık bir şey yaptım." diye konuştu. 

ANNE ÖZLEM YEŞİL BÜTÜN DETAYLARI ANLATTI

Anne Özlem Yeşil, "Oğlumla gurur duyuyorum. İlk başta, ilkokul 3’te kuluçka makinesi yapmaya başladı. Bir arkadaşımıza hediye ettik onu. Sonra yavaş yavaş araba yapmaya başladı. İlk önce bir eski motor aldı. Motoru yapmaya başladığı an babası, kimse inanmadı oğluma. Benden destekle başladı. Bir motor aldık. Onu sonra evde bir şeyler yaptı. Demirlerini falan kendi yaptı. Bir yerlerden malzemeleri buldu. Hurdacıdan. Arabayı oluşturdu." dedi.

"UFAK YERDEYİZ, NASIL DESTEK ALACAĞIMIZI BİLEMEDİK"

Anne Yeşil, sözlerini şöyle sürdürdü: "Taşova'dayız, ufak yerdeyiz. Yani nereye gideceğimiz nereden destek alacağımızı bilmediğimiz için hiçbir yere başvurmadık. Kendi çabalarımızla oldu her şey. Siz görmüşsünüz gelmişsiniz ilgilendiniz. Bir şeyler yapmaya çalışıyor. Oğluma güveniyorum ve onunla gurur duyuyorum. İnşallah en güzel şeylere ulaşmasını istiyorum."

"UĞRAŞMAYA BAŞLADIĞINDA DURMADAN ÇALIŞIYOR, GÖZLERİ BOZULDU"

Anne Özlem Yeşil, "Projeleri 2 sefer TÜBİTAK'a gönderdik okul aracılığıyla. Ama kabul edilmedi. Yani kabul edilmeyince de güvencimiz geçti gibi hiçbir yere başvurmadık. İlham gelmesi gerektiğini söylüyor. İlham geldiği zaman sabahlara kadar uğraşıyor. Hiçbir şeyle uğraşmadan. Hatta gözleri bozuldu, bakmaktan pür dikkat. Samsun’a doktora götürdüm. Gözlerini dinlendir falan dedi işte. Ama ilham gelmediği zaman hiçbir şey yapmıyor. Aniden ben bunu yapmam gerekiyor diyor başlıyor. Aniden yapması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"BOŞ İŞLER DEDİLER AMA BEN OĞLUMU DESTEKLEDİM"

"Başta kimse güvenmedi. Başta babası. Git boş işlerle uğraşma böyle şeyler yapamazsın dedi. Bıraktırdılar çocuğa. Ama ben, oğlum yapabilirsin, dedim. 50 TL ile başladık. İşte ondan sonra motor yapmaya başladı. Sonra herkes yavaş yavaş yaparsın aferin sana demeye başladı. Ama ilk başta yapamazsın diyip çocuğu çok ağlattılar. Yapamazsın bırak bunlarla uğraşma falan dediler. Boş işler dediler."

"DERSLERİ ORTA HALLİ AMA BU KONUDA ÇOK ÖZVERİLİ"

"Şimdi petrole falan gidiyor, herkes geliyormuş fotoğraf çektirmeye. Herkes gurur duyuyormuş oğlumla. Ben de oğlumla çok gurur duyuyorum. Kapalı alanlarda sürüyor. Ana yola falan çıkmıyor. Oğlumun dersleri çok da iyi falan değil. Orta karar. Ama bu makineyle ilgili işlerle özenle ilgileniyor, kitapları özveriyle okuyor. Yani küçük yerdeyiz diye hiçbir yere çıkamıyoruz. Nereye gideceğimizi bilmiyoruz." diyen anne, bu konuda destek de istedi:

"BÜYÜKLERİMİZDEN DESTEK İSTİYORUZ. BÖYLE İNSANLAR HARCANMASIN"

Anne Yeşil son olarak, "Eşim oto tamircisi. Maddiyatımız el vermiyor başka yerlere gitmeye. Kendi imkanlarımızla olduğu kadar yapmaya çalışıyoruz. Büyüklerimizden destek istiyoruz. Böyle insanların harcanmasını istemiyorum. Güzel yerlere gelsinler. Çocuğum inşallah makine mühendisi olsun istiyorum. Çocuğuma güveniyorum.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 15
 • xray 3 yıl önce Şikayet Et
  bunlar zaten piyasada var. parçalar birleştir yap.
  Cevapla
 • muırat 3 yıl önce Şikayet Et
  yurtdışındakiler 500 tl ye yapıyolar 10 katına satıyolar bize
  Cevapla
 • gurbet 3 yıl önce Şikayet Et
  bravo sana genç kardesim seninle gurur duyuyoruz devamini bekliyoruz uzaktan bir akrabaniz iz selamlar .
  Cevapla
 • altair 3 yıl önce Şikayet Et
  genci tebrik ederim yanlız 5 10 bin diye bahsettigi yazicilar çinde 500 tl den başlıyor fiyatları bilginize aliexpress te
  Cevapla
 • mehmet ali 3 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanımıza duyurulu.kaptırmayalım böyle gençlerimizi..TÜBİTAK a göre herşey gereksiz zaten.gençlerin hevesini kırmaya bire birler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Pele'den kötü haber: Endişe veren saatler...
İBB'nin dergisinde LGBT propagandası: Kuşatma altındaki sanat!