İki milyon dolarlık tekne çalındı! İnterpol de devreye girdi...

Muğla'nın Marmaris ilçesinden kiralanan kişilerce çalındığı iddia edilen iki milyon dolar değerindeki teknenin bulunması için İnterpol'e bildirim yapıldı.

İki milyon dolarlık tekne çalındı! İnterpol de devreye girdi...
İki milyon dolarlık tekne çalındı! İnterpol de devreye girdi...
GİRİŞ 09.08.2019 13:40 GÜNCELLEME 09.08.2019 13:43
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Marmaris'te faaliyet gösteren bir yat kiralama şirketine ait "Ghost 3" isimli yelkenli tekne, 13 Temmuz'da yabancı uyruklu iki kişi tarafından kiralandı. Şüpheliler, takip cihazını sökerek bir koydaki sala bağladıkları yatla ortadan kayboldu. Şirket yetkilileri, 19 Temmuz'da kiralama süresi dolmasına rağmen teknenin teslim edilmemesi üzerine yelkenlinin çalındığını anladı. 

 

 

Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı ekipleri, teknenin Türk karasularından çıkartıldığının belirlenmesi üzerine teknenin bulunması ve şüphelinin yakalanması için İnterpol ile bağlantıya geçti. 

Yat kiralama şirketi yöneticisi Haluk Pekşen, AA muhabirine, şirketlerinin bünyesindeki Türkiye'nin en modern, kaliteli yat charter teknelerinden birinin çalındığını söyledi. 

 

 

Çalınan teknelerinin arkasından ciddi bir takip yapıldığını belirten Pekşen, "Çalanların kimliklerini, nerede nasıl organize olduklarını, örgütün büyük bir kısmını biliyoruz. Bugüne kadar yakayı ele vermemişler ama ilk defa bu kadar bilgi toplandı. İnterpol'ün de devreye girmesiyle her yerde tekneyi arıyoruz, mutlaka bulacağız." diye konuştu. 

Hırsızlığı Akdeniz'de uzun zamandır konuşulan çok profesyonel bir korsanlık suç örgütünün gerçekleştirdiğini savunan Pekşen, bu suç örgütünün kaçırdığı teknelerin akıbetinin bilinmediğini ifade etti. 

''BİRDEN ÇOK PASAPORT KULLANIYORLAR''

Akdeniz'de yılda ortalama 50 tekne çalındığını öne süren Pekşen, ''Bunlar da çok kıymetli, değerli turistik tekneler. Çalınan teknelerin başka ülkelerde çalıştırıldığı bilgileri geliyordu. Bizde maalesef bu olayla muhatap olduk. Birden çok pasaport kullanıyorlar. Pasaportları bir gün kullanıp otellerde bir günden fazla kalmıyorlar. Kaldıkları yerde sürekli nakit ödeme yapıyorlar.'' dedi. 

Pekşen, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin teknenin bulunması, hırsızların yakalanması için çok gayretli ve iyi niyetli çalıştığını bildirdi. 

Türkiye'nin herkesin güvenerek teknesini getirebileceği çok sayıda marinası, çok sayıda üreticisi ve bakım teknik servisi olan bir ülke olduğuna işaret eden Pekşen, "Deniz turizminde iddialı bir ülkeyiz. Onun için şu gerçek herkesin kafasına yerleşmeli, hiç kimse Türkiye'den tekne çalamaz. Türkiye'den tekne çalmanın bedeli çok ağır olacaktır. Buradan alınıp götürülen bir tekne başka yerlerde kullanılamaz. Türkiye buna izin vermeyecek." ifadelerini kullandı. 

Hırsızlığın şirkete zararının 2 milyon dolar olduğunu belirten Pekşen,  "Bunun ötesinde teknenin çok sayıda rezervasyonları var. Rezervasyonların yeniden planlanarak müşterilerin gönüllerinin alınması, bize olan güvenlerinin ayakta tutulması için olağan üstü çaba gösteriyoruz. Tüm müşterileri arayıp bilgilendirdik. Tekne bulunamadığı takdirde başka teknelerle kendilerini tatil olanaklarını devam ettirmek istiyoruz. Bize manevi zararı çok ağır oldu." şeklinde konuştu. 

ETİKETLER
Muğla
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Murat izmir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ner olmuş ne olmuuuş? ::)
  Cevapla
 • Cengiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar pahalı yata 2 tane adam vereydiniz.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  sigorta parası için kendisi çalmış olmasın belki de batırmıştır
  Cevapla
 • gezgin fukon 1 yıl önce Şikayet Et
  yatin sahibinin ismini gormuyormusunuz yahudi yalan sikortadan para almak,icin kendilerinin hazirladigi sanoryo inanmayin yatta bulunmaz bu yahudilerin para pcpn yapmadigi sanaryo yuk allah bunlarin belasini versin bir turkiyeyi terk etseler
  Cevapla
 • aaaa 1 yıl önce Şikayet Et
  ikinci takip cıhazı takılabir
  Cevapla
 • yunus aslan 1 yıl önce Şikayet Et
  ben bugün avans alırsam 1 kilo et alayımda bayramda çocuklarımın canı çektiğinde yedirmenin peşindeyim ,bırak kurban kesmeyi keseninde paylaşmadığı bu toplumda okuduğum haber de yat sahibine üzülüyorum
  Cevapla
 • osman 1 yıl önce Şikayet Et
  1. birader 300 tl yede akıllı telefon var 2.kesen dağıtmıyo diye ironi yapmış sen anlamamışsın
  Cevapla
 • enişte 1 yıl önce Şikayet Et
  kurban üstü et almak ve paylaşmamaktan bahsediyorsun. akıllı telefonda yorum yapıyorsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Manavgat'ta neden helikopter yok' diye isyan etmişti! Görüntüler provokatörü ifşa etti
Bakan Dönmez: Santrali tehdit eden yangın söz konusu değil