Dünyanın çekirdeği elmas kaynıyor

Brezilya’daki yanardağ patlaması ile 4,5 milyar yıllık bir elmas rezervi keşfedildi. Dünya’nın çekirdeğine yakın, yeryüzünden 410 kilometre derinden çıkarılan elmasların zaman kapsülü işlevi gördüğü bildirildi.

Dünyanın çekirdeği elmas kaynıyor
Dünyanın çekirdeği elmas kaynıyor
GİRİŞ 18.08.2019 10:09 GÜNCELLEME 18.08.2019 10:09
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Dünya çekirdeğine yakın bir yerde Ay’dan daha yaşlı büyük miktarda elmas rezervi keşfedildi. Brezilya’daki şiddetli yanardağ patlamasıyla yüzeye çıkan elmasların, 4,5 milyar yıldır hareketsiz beklediği bildirildi. Bilimsel Science adlı bilimsel yayında yer alan araştırmaya göre uluslararası bilim insanlarından oluşan bir grup, elmasların ‘mükemmel zaman kapsülleri’ görevi gördüğünü ve onlara gezegen oluştuktan kısa süre sonra başlayan kargaşa dolu dönemin içyüzünü anlamak için önemli bilgiler verdiğini söyledi. 

 

 

AY İLE ÇARPIŞMADAN KALMA

Araştırmayı yürüten grubun başındaki Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Dr. Suzette Timmerman, yeryüzünün 410 kilometre derinliğinden çıkarılan elmaslar hakkında, “Brezilya’daki Juina bölgesinde, yeryüzünün epey derinliklerinden gelen 23 elmastan helyum gazı çıkarmayı başardık. Bu gazlar Dünya ve Ay’ın çarpışmadan kalma” dedi. 

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Denge 1 yıl önce Şikayet Et
  Kıyamet alameti
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Helyum gazini şovmen Beyazıt a satsinlar konuklarına ufletir
  Cevapla
 • Ereno 1 yıl önce Şikayet Et
  Brezilya , Şimdi ne olacak ? Avrupa Ve ABD Şimdiden Demokrasi Kılıç Çekmiş geliyor üstüne ... Yakında Diamant ... Savaşları , Çıkar
  Cevapla
 • Uzman 1 yıl önce Şikayet Et
  Diamant ne hacı? diamond olmasın o?
  Cevapla
 • Real Yorumcu 1 yıl önce Şikayet Et
  Taştan su çıkarmayı bir tık yükseltip taştan gaz çıkardılar.
  Cevapla
 • Artuk 1 yıl önce Şikayet Et
  Brezilya'ya "Demokrasi" gelir yakında... Gerçi Dilma'yı bizdeki gibi 17-25 Aralık benzeri kumpas ile içeri attılardı. Endişeliyiz!..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Önce İngiltere şimdi de Rusya! Açıklama geldi: Türkiye'den vazgeçemiyoruz
Türk mühendis: Elon Musk bizi köle gibi kullandı!