Şırnak'ta kaçak elektrik tüketimini önleyen panolara saldırı

Dicle Elektrik tarafından Şırnak’ın Silopi ilçesinde kaçak tüketimi önlemesi için dün kurulan 4 Alçak Gerilim Sayaç Otomasyon Panosu'nun (ASOP) kimliği belirsiz kişilerce gerçekleştirilen saldırı sonunda tahrip edilerek, kullanılamaz hale getirildiği bildirildi.

Şırnak'ta kaçak elektrik tüketimini önleyen panolara saldırı
Şırnak'ta kaçak elektrik tüketimini önleyen panolara saldırı
GİRİŞ 21.08.2019 15:56 GÜNCELLEME 21.08.2019 15:56
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Şırnak’ın Silopi ilçesinde enerji kalitesini artırırken kaçak tüketimi de önlemesi için dün kurulan 4 pano, belediyenin engelleme ve tahriklerinin ardından gece kimliği belirsiz kişilerce gerçekleştirilen saldırı sonucu kullanılamaz hale geldi.

3,5 YILDIR KURULMASI İÇİN MÜCADELE VERİLİYOR

Dicle Elektrik tarafından geliştirilen ve kaçak tüketimi önleyen Alçak Gerilim Sayaç Otomasyon Panoları (ASOP) kayıt dışı tüketimde ısrar eden kesimlerin hedefi oldu. 1996 yılından beri dağıtım bölgesinde kullanılmaya başlanan bu panolara daha önce sadece kaçak elektrik kullanmakta ısrarcı olan kesimler tepki gösterirken, son zamanlarda bazı ilçe belediyeleri de bunlara katıldı. Son 3 buçuk yıllık sürede 94 panonun saldırılar sonucu tahrip edildiği Şırnak’ın Silopi ilçesinde de belediye, kaçak tüketimi önleyen ASOP’ların kurulmasını engelliyor.

BELEDİYE TAHRİK EDİNCE SALDIRI OLDU

Bir süredir bu panoların kurulmaması için her türlü yolu deneyen Silopi Belediyesi, dün gerekli tüm resmi izinler alındıktan sonra Dicle Elektrik ekiplerince halkın kayıpsız, kesintisiz ve kaliteli elektrik enerjisi kullanabilmesi için Dicle Mahallesi’nde yapılmak istenen çalışmayı engelledi. Ekipleri çalışma bölgesinden zabıta marifeti ile uzaklaştıran belediye yetkililerinin tahriki sonucu gün içerisinde kurulan 4 ASOP, gece saatlerinde kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradı. Panolar tamamen tahrip edilirken, saldırı nedeniyle onlarca abone elektriksiz kaldı.

TAHRİP EDİLEN PANOLAR YENİLENİYOR

Yaşanan saldırı üzerine polis inceleme başlatırken, Dicle Elektrik ekipleri yeniden engelleme olmaması için çalışmalarına bugün güvenlik görevlileri nezaretinde devam edecek. Dicle Elektrik yetkilileri, tahrip edilen panoların yerine yenilerinin kurulacağını açıkladılar. Yetkililer, bu panoları kurdukları mahallelerde enerji şebekesini yer altına aldıklarını, böylece tüketicilere çok daha kaliteli olmasının yanında kayıpsız ve kesintisiz enerji verebildiklerini bildirdiler.

Silopi’de Dicle Elektrik’in çalışma yapmak için kayyum döneminde belediye ile protokol yaptığı, şimdiki belediye yönetiminin bu sebeple zorluk çıkardığı kaydedildi.

 

ETİKETLER
HDP
YAZDIR
YORUMLAR 56
 • yozgat 2 yıl önce Şikayet Et
  kacak %20 olursa o bölgenin elektriğini kes. kesintiye sebep olan aboneleri acikla. devletin yapamadığını komşusu yapar. kesin çözüm.
  Cevapla
 • 44Abdullah44 2 yıl önce Şikayet Et
  Güneydoğu da millet beleşe alıştırılmış.iki kuruş ceplerinde çıkmaları zorlarına gidiyor.Kul hakkını yiyen cehennemliktir.
  Cevapla
 • şahabettin 2 yıl önce Şikayet Et
  kaçak elektriği destekleyen belediyeye kayyum atansın hainlerde demokrasi diye onları savunsun ALLAH lanet etsin hainleri ve destekçilerini
  Cevapla
 • Kerem 2 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi bu elektriğin parası benim cebimden çıkıyor. Ve siz bunu bildiğiniz halde, haala kaçak elektrik kullanıyorsanız Rabbim Şahit olsun ki, hakkım size helal değildir.
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  yahu kes elektiriği vatandaş kendisi peşine düşsün.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'ye piyango vurdu! 8 trilyon dolarlık müjde
Reuters muhabirinden manipülatif soru! Bakan Çavuşoğlu'ndan tokat gibi cevap!