Türkiye'ye karşı hain plan! Manidar zamanlama...

Birleşik Arap Emirlikleri ile bazı Körfez ülkelerinin fonladığı, CIA’nın yönlendirdiği gruplar İdlib’i büyük bir çatışmanın eşiğine getirdi. Günlerdir süren bombardımandan kaçarak sınıra dayanan siviller de ajanlar eliyle Türkiye’ye karşı kışkırtıldı.

GİRİŞ 01.09.2019 11:40 GÜNCELLEME 01.09.2019 12:36
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve bazı Körfez ülkeleri, Suriye’nin İdlib’te fonladığı bazı hücre yapılanmaları yeniden devreye soktu. ABD'nin saha elemanlarıyla birlikte hareket eden BAE destekli bu gruplar, bölgeyi kaosu artırma çabasında. Rusya ve İran destekli Esed rejimi bu grupları bahane ederek İdlib'de sivilleri hedef alırken, Körfez ülkeleri bölgeye para akışına hız verdi. Fırat'ın doğusunda Türkiye ile pazarlıklarını sürdüren Amerika ise Türkiye’nin elini zayıflatmak için bu gruplarla temasını yoğunlaştırdı. İdlib’de son günlerde ağırlık kazanan Türkiye karşıtı eylemlerin arkasında da bu gruplar var. 

 

 

Birleşik Arap Emirlikleri ile bazı Körfez ülkelerinin fonladığı, CIA’in yönlendirdiği gruplar İdlib’i büyük bir çatışmanın eşiğine getirdi. Günlerdir süren bombardımandan kaçarak sınıra dayanan siviller de ajanlar eliyle Türkiye’ye karşı kışkırtıldı.

TÜRKİYE’NİN ELİNİ ZAYIFLATMA HAMLESİ 

 

 

Yüzbinlerce sığınmacının yaşadığı Atme Kampı ile Hatay sınırında son günlerde artan Türkiye karşıtı gösterilerin, Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonla ilgili Ankara-Washington hattında temasların sıklaştığı bir döneme denk gelmesi dikkat çekiyor.

Fırat’ın doğusuna operasyon konusunda kararlı mesajlar veren Ankara’nın Washington ile temasları sıklaştırdığı bir ortamda İdlib-Hatay sınırındaki eylemlerin artış göstermesi dikkat çekti. Güvenlik kaynaklarına göre yaşananlar, Türkiye’nin masada elini zayıflatma amacı taşıyor. İdlib’de önemli bölümü Avrupalı devletlerin vatandaşları olmak üzere yüzlerce yabancı savaşçı bulunuyor. Suriye’de olayların başlamasının ardından içlerindeki aşırıcı unsurların Suriye’ye gitmesine göz yuman Batılı devletler, kendi vatandaşı olan bu kişilerin ülkelerine geri dönmesinden endişe duyuyor. Bu teröristlerin arasına istihbarat elemanlarını yerleştiren sözkonusu Avrupa devletleri, bölgedeki terör olaylarını tırmandırıyor.

TRUMP AVRUPA’YA ÇAĞRI YAPTI AMA...

Suriye’de kaosun devamından yana olan Avrupa, çatışmaların azalması ve siyasi çözüm umutlarının yeşermesi durumunda, kendi vatandaşları olan aşırıcı unsurların ülkelerine döneceğini ve bunun da pek çok güvenlik problemine yol açacağını düşündüğü için Suriye’de kaosu besleyen yapılara destek veriyor. ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa ülkelerinin DEAŞ’a katılan yabancı savaşçılarını teslim almamaları halinde tek seçeneğin ‘onları geri göndermek’ olduğunu ifade ederek başta Fransa ve İngiltere olmak üzere AB ülkelerine gözdağı vermişti. Fakat aynı ABD, BAE ile Körfez ülkeleri kanalıyla bölgedeki hücre yapılanmalarını harekete geçirmekten çekinmiyor. Mevcut çelişki, Suriye politikası konusunda Trump'ın Pentagon ve CIA ile yaşadığı sorunların son yansıması olarak görülüyor. 

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
bombardıman idlib
YAZDIR
YORUMLAR 78
 • halkın sesi 10 ay önce Şikayet Et
  toplama kamplarında yaşayan suriyeli sığınmacıları tez zamanda ülkelerine geri gönderip tek birini bile ülkemize sokmamak lazım,içerde olanlar da sınırdışı edilecek tabi ki,eğer ülkemiz de huzur bulmak istiyorsak bu şart
  Cevapla
 • BOZKURT 10 ay önce Şikayet Et
  Bunlar yapılınca huzura mı ereceğiz? Elbetteki huzura ermeyeceğiz. Bu Ülkenin HUZUR'u CHP zihniyetinin Ülkeyi TERK etmesiyle olur.
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Baştan beri yanlış olan suriye politikamız yüzünden bu hallere geldik sayın Davutoģlu 2 günde 1 Almanyada idi keza Merkel de Türkiyede dünyanın en saćma anlaşması geri kabul imzalandı Türkiyenin yapacaği Esed ile muhalifleri birlestirip pkkpyd yi yok etmek olmalı idi zararın neresinden dönülürse kârdır ama mümkunmü bu bilmem
  Cevapla
 • turan 10 ay önce Şikayet Et
  idlib cia ajanı dolu
  Cevapla
 • Khan 10 ay önce Şikayet Et
  Biz Türkler Allaha inanır ,ona boyun eğeriz , senin ordun ondan güçlüyse çık gel lan birleşik amerikan kırması emirliği!
  Cevapla
 • Mobil 10 ay önce Şikayet Et
  Esedle rusya nedwn ıdlıbe saldırıyor ozaman nasıl bır yer kontrılu saglayamuyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Flaş iddia! Arda Turan G.Saray'da!
Son Dakika! ATMACA'nın son test görüntüleri: 220 km'deki hedefi vurdu!