Wikipedia yasağına ilişkin yeni gelişme

Anayasa Mahkemesi, Wikipedia'ya yönelik yayın yasağına ilişkin bireysel başvuruyu genel kurula sevk etme kararı aldı.

Wikipedia yasağına ilişkin yeni gelişme
Wikipedia yasağına ilişkin yeni gelişme
GİRİŞ 11.09.2019 15:52 GÜNCELLEME 11.09.2019 16:57
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, internet ansiklopedisi Wikipedia'nın Türkiye'de erişime kapatılması nedeniyle yapılan bireysel başvuruyu, Genel Kurul'da görüşülmesi için sevk etti.

Türkiye'de erişime kapatılan internet ansiklopedisi Wikipedia'nın sahibi Wikimedia Vakfı, erişim yasağının kalkması için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, bugünkü gündem toplantısında başvuruyu görüştü.

Birinci Bölüm tarafından, "başvurunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü'nün 28'inci maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca Genel Kurula sevki"ne karar verildi.

Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü'nün 28'inci maddesinin üçüncü fıkrası, "Bölümlerden birinin görülmekte olan bir başvuruya ilişkin olarak vereceği karar, bölümlerin önceden vermiş olduğu bir kararla çelişecekse ya da konunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görülürse ilgili bölüm dosyadan el çekebilir. Bölüm başkanı başvuruyu Genel Kurul önüne götürmek üzere başkana iletir." hükmünü içeriyor.

Bu karar gereğince, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bireysel başvuruyu daha sonra ele alacak.

Siteye erişim, Türkiye'yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar nedeniyle 29 Nisan 2017'de engellenmişti.

 

 

ETİKETLER
aym
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • ÖgrencilerinSesi 1 yıl önce Şikayet Et
    Umarım en yakın zamanda açılır vpnyi kullanmasını bilmeyen ayrıca ne işe yaradığınıda bilmeyen insanlar maalesef bu dijital ansiklopedi ve bilgi kaynağına erişemiyorlar herşeyin yoluna girmesini istiyoruz..
    Cevapla
  • emin 1 yıl önce Şikayet Et
    Wikipedia,yalan yanlış bilgi kaynağı...umarım kapalı kalmaya devam eder
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Galatasaray tur şansını İşkoçya'ya bıraktı!
Başkan Erdoğan talimat verdi! Traktörler sahiplerine ulaşmaya başladı