Moğollardan kalma 2 ton ağırlığında mancınık güllesi bulundu

Erzurum’da Moğollardan kalma olduğu tahmin edilen 2 ton ağırlığında Orta Çağ'da savaşlarda ve kuşatmalarda, duvarları hasara uğratmak için kullanılan mancınık güllesi bulundu.

GİRİŞ 13.09.2019 08:32 GÜNCELLEME 13.09.2019 14:01
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Erzurum’un Aziziye İlçesi Toprakkale Mahallesinde tünel açma çalışmaları sırasında belediye işçileri tonlarca ağırlığında olan 3 gülle buldu. Çalışmalar sırasında 2’si kırılan güllelerden birisi sağlam olarak ele geçirildi.

 

 

Belediye ekipleri güllenin görüntüsü açısında farklı bir taş olduğunu fark etmesi üzerine müze müdürlüğüne haber verdi. Tünele gelen arkeologlar taşın mancınık güllesi olduğuna ve müzeye teslim edilmesi gerektiğine karar verdi. Ağırlığının yaklaşık 2 ton olduğu belirlenen gülle iş makinesiyle kamyona yüklenerek Erzurum Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

2 ton ağırlığında ki güllenin Moğollar tarafından kullanıldığı ve bu zamana kadar bulunan mancınık güllerinin en büyük örneklerinden birisi olduğu tahmin ediliyor.

 

 

Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan en büyük gülle olduğunu ifade eden Erzurum Müze Müdürü Hüsnü Genç,“ Erzurum’un Aziziye İlçesinde köylüler tarafından bir ihbar geldi. Köy sınırları içerisinde bir gülle olduğunu söylediler. İncelemelerimiz sonrası bu topun Moğollar döneminde kullanılan mancınık güllesi olduğuna karar verdik. Gülle 1.5, 2 ton ağırlığında 1 metre genişliğinde devasa bir top. Özellikle Moğollar döneminde kalelerin surlarını yıkmak için kullanılıyordu. Bu gülle ayrıca Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bu büyüklükte ilk gülle oldu. Top müze müdürlüğünün bahçesine taşıyıp tekrar inceleyeceğiz” dedi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Kemal 8 ay önce Şikayet Et
  Diğer iki gülle maalesef ölü ele geçirilmiş. :(
  Cevapla
 • Adana01 8 ay önce Şikayet Et
  2 tonluk gülleyi hangi mancınık atabilmiş ya. valla çok düşündürücü muhteşem bie detay. sağ ele geçirildi demektense hasarsız sağlam bir şekilde müzeye kaldırıldı gibi.bir cümle kurulabilirdi.
  Cevapla
 • Arda 8 ay önce Şikayet Et
  Gülleleri bulduğunuz yerin yakınlarını arayın. Yerleşim yeri bulunabilir. (kale veya kervansaray gibi)
  Cevapla
 • KENAN ÖZKAN 8 ay önce Şikayet Et
  Biri bana taşın Sağ ele geçirildi açıklamasını yapabilirmi.
  Cevapla
 • Umut karka 8 ay önce Şikayet Et
  Sağlam demek istemiş
  Cevapla
 • Umut karka 8 ay önce Şikayet Et
  Sağlam demek istemiş
  Cevapla
 • bilal 8 ay önce Şikayet Et
  o benim de dikkatimi çekti : ) hatta gülleden daha fazla dikkatimi çekti :D
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
En pahalı savaş jetlerine sahip ülkeler!
65 yaş üstü için kritik tarih!