İŞKUR'dan TYP ile personel alımı sona eriyor! Başvuru şartları neler?

İŞKUR'un Toplum Yararına Programları (TYP) kapsamında okullarda istihdam edilmek üzere 6.800 kişilik personel alımı yapılıyor. Alım yapılacak personel Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Güvenlik, MEB Çevre Düzenlemesi, MEB bakım onarım ve temizlik alanlarında görevlendirilecek. Peki başvuru şartları neler? İşte başvuru ekranı ve detaylar...

İŞKUR'dan TYP ile personel alımı sona eriyor! Başvuru şartları neler?
İŞKUR'dan TYP ile personel alımı sona eriyor! Başvuru şartları neler?
GİRİŞ 19.09.2019 09:06 GÜNCELLEME 19.09.2019 09:06
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Uzun süredir beklenen TYP ilanları yayımlandı. Yayımlanan ilanlara göre, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda Güvenlik, MEB Çevre Düzenlemesi, MEB bakım onarım ve temizlik alanlarında istihdam edilecek. İŞKUR tarafından hayata geçirilen Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında istihdam edilmek üzere personel alımları yapılıyor. İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programa Toplum Yararına Programlar denilmektedir. İŞKUR ‘un en çok rağbet gören programı sayesinde her yıl binlerce kişi geçici iş sahibi oluyor. Peki TYP ile personel alımı hangi illerde yapılıyor?

 

Başvuru Şartları Neler?

- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

 

- 18 yaşını tamamlamış olmak,

- Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

- Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

Alımlar Hangi İllerde Yapılıyor?

- İzmir

- Aydın

- Ağrı

- Antalya

- Artvin

- Bolu

- Bayburt

- Ordu

- Van

- Düzce

Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvurular İŞKUR'un resmi internet sitesi üzerinden ve il-ilçe İŞKUR müdürlüklerinden yapılabiliyor. TYP kapsamında personel alımı ilanlarına https://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx adresinden erişim sağlanabiliyor. Verilen linke tıkladıktan sonra açılan sayfanın sol üst kısmında yer alan ''Ara'' butonuna giriş yaparak ilanı görebilirsiniz. Başvuru şartları ve diğer detaylar da ilgili internet sitesinde yer alıyor.

* İlanların son başvuru tarihi 20.09.2019

İŞKUR TYP MEB Başvuru

Adaylar Nasıl Seçiliyor?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

- Noter kurası yöntemi,

- Liste yöntemi,

- Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

Kadınlar,

35 yaş üstü bireyler,

Engelliler,

Eski hükümlüler,

Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

TYP’nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz.

TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ ve ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.

Ne Kadar Maaş Ödeniyor?

- Asgari ücret (2.020,90 TL)

- Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri (1.113,14 TL)

Haftalık Çalışma Saatleri

TYP’de haftalık çalışma süresi kırk beş saattir.

Kimler TYP’den Yararlanamaz?

- İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

- Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

- Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

TYP’de İzin Süresi Ne Kadar?

Katılımcıların TYP’ye devamı zorunludur.

Ancak katılımcılar, yüklenici ve Kuruma bilgi vermek ve Kurum ve yükleniciden onay almak şartıyla TYP süresince 14 gün ücretsiz izin kullanabilmektedirler.Ücretsiz izin kullanılan dönemde katılımcıya herhangi bir ücret ödenmez.

İŞKUR'a Nasıl Kayıt Yaptırılır?

İş aramanın ilk adımı kayıttır. Kurum hizmetlerinden yararlanmak isteyen iş arayanların Kurum portalına üye olarak veya şahsen Kurum ünitelerine başvurarak kayıt olmaları zorunludur. Başarılı bir eşleştirme için hem açık iş hem de iş arayan kişi hakkında tam ve doğru bilgilerin bulunması zorunludur. Gerek internet üzerinden gerekse Kurum personeli aracılığı ile kayıt yaptıracak olanların kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yansıtmaları uygun işe yerleştirilmelerinde oldukça önemlidir. Bu nedenle, lütfen kişisel, iletişim, eğitim, meslek ve diğer bilgilerinizi tam ve doğru olarak sisteme giriniz.

YORUMLAR 6
 • Ugur 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben uzun zaman işsim bir ogul asker iki ogulm okuyor ne yapacagım bilmiyorm ben Şekerhastasıyım bana bir iş lazım ben babayım başka konuya gerek yok
  Cevapla
 • Faruk 1 yıl önce Şikayet Et
  35 yaş altı olmaz diyorlar 18 yaşında bile typ li olanlar gördüm bu kafayla sadece köşeyi dönerler ondan sonrası bakalım nereyi dönebilecekler
  Cevapla
 • İşsizler gurubu 1 yıl önce Şikayet Et
  İşkura gidip elimizi kolumuzu sallayarak geri dönüp geldik 2 gün var diye o kadar insanın hakkını nerede ödeyecekler acaba .özellikle işkur müdürlüğü ben şu anda3 tane çocuk bakmak zorundayım.buyuk kızım liseli oldu biri orta biride ilk okul ben bunları nasıl başarırım bakalım RABBİM yar ve yardımcımız olsun ha bu arada eşim 3 yıl önce vefat etti.
  Cevapla
 • Azime 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen gecen donem calistim su 3ay cektigimi bi ben bilirim bu sene nasip artik 3 cocuk gecim zor milleti git gel aciklamada yok
  Cevapla
 • Atakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu işlere EYT lileri alın bi sorun daha çözülmüş olur onlarında mağduriyetleri giderilmiş olur en azından bi düşünün derim
  Cevapla
 • ahmet uslu 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kapsamda yapilan alimlarda ornek okul guvenligi 3 ay tatilde odeme yapilmiyor sadece 2020 tl yemek yok bu is tam emekli isi ama emeklide almiyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İBB'den vatandaşa bir darbe daha!
Sokağa çıkma kısıtlaması saat 20.00'de başladı