Trump'tan bomba açıklama! İnanılmaz 'savaş' çıkışı

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırının arkasında İran'ın olduğuna inandığını ancak kesin sonuca varmak için araştırmaların sürdüğünü açıkladı. Trump, 'ABD savaşa tarihte hiçbir ülkenin olmadığı kadar hazır' açıklamasında bulundu.

Trump'tan bomba açıklama! İnanılmaz 'savaş' çıkışı
Trump'tan bomba açıklama! İnanılmaz 'savaş' çıkışı
GİRİŞ 17.09.2019 06:01 GÜNCELLEME 17.09.2019 07:54
Bu Habere 100 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı ülkesinin 'savaşa hazır' olduğunun altını çizdi. İran'a ABD'nin askeri bir saldırının bulunmasının orantılı olup olmayacağına yönelik soruya ilişkin ise Trump, "Orantılı olacağını düşünüyorum. Bu soruya yanıtım evet" yorumunda bulundu.

 

 

Trump, Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamed Al Halife ile görüşmesi öncesi Oval Ofis'te gazetecilere açıklamalara bulundu.

Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırının arkasında İran'ın olup olmadığına yönelik soru üzerine Trump, "Öyle görünüyor. Tam olarak ne olduğunu öğrendiğimizde size söyleyeceğiz, şu anda incelemeler devam ediyor." dedi.

 

 

Trump ayrıca şu anda İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile planlanmış bir toplantı olmadığını kaydetti.

"ABD SAVAŞA HAZIR"

İran ile savaş istemediğini ancak ülkesinin savaş uçakları, füzeler gibi en iyi silah sistemlerine sahip olduğunu belirten Trump, "ABD, savaşa tarihte hiçbir ülkenin olmadığı kadar hazır." ifadesini kullandı.

Trump, İran ile tüm diplomasi yollarının tükenip tükenmediğine ilişkin soruya, "Hayır, diplomasi asla tükenmez. Ne olacağını asla bilemezsiniz. Bir anlaşma yapmak istediklerini biliyorum. Bir noktada bu işe yarayacaktır." şeklinde cevap verdi.

"BU SORUYA YANITIM EVET"

ABD Başkanı Donald Trump New Mexico eyaletine hareket etmeden önce Beyaz Saray'ın bahçesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Aramco'ya ait tesislere düzenlenen saldırının arkasında İran'ın olup olmadığı konusunda kısa sürede net bir sonuca varacaklarını belirten Trump, "Bundan sonra ne yapacağımıza karar vereceğiz." diye konuştu.

Suudi petrol tesislerine yönelik saldırıya karşılık olarak İran'a ABD'nin askeri bir saldırının bulunmasının orantılı olup olmayacağına yönelik soruya ilişkin Trump, "Orantılı olacağını düşünüyorum. Bu soruya yanıtım evet." yorumunda bulundu.

Trump, Aramco saldırısı nedeniyle petrol fiyatalarındaki artışın ABD'yi etkilemeyeceğini kaydetti.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI SUUDİ ARABİSTAN'A GİDECEK

Suudi Arabistan'a herhangi bir söz verip vermediği sorulan Trump, "Hayır, Suudilere böyle bir söz vermedim. Suudilerle oturup, bazı şeylere karar vermeliyiz." dedi.

Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve diğer üstü düzey yetkililerin yakın zamanda Suudi Arabistan'a gideceğini belirterek Bahreyn Veliaht Prensi Selman ile de Aramco saldırısını ve İran konusunu görüşeceklerini aktardı. 

SAUDİ ARAMCO PETROL TESİSLERİNE SALDIRI

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesiste, cumartesi yerel saatle 04.00'te SİHA’larla düzenlenen saldırıların ardından yangın çıkmıştı.
Olayda ölen ya da yaralanan olmazken saldırıyla ilgili herhangi bir taraf suçlanmamıştı. Husiler ise yaptıkları yazılı açıklamayla saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

Yemen'deki İran destekli Husiler, son zamanlarda genellikle Suudi Arabistan hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilen orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA'larla ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 100
 • Ali 8 ay önce Şikayet Et
  Tarihte cehennemi isteyen birçok Allah düşmanı gibi bunlarda illede cehennemi istiyorlar.Dünyada yaptıkları tek bir iyilik yok bu satanistlerin.
  Cevapla
 • Atası OSMANLI 8 ay önce Şikayet Et
  uyan müslüman bizi birbirimize kırdıracaklar
  Cevapla
 • Sinan özlü 8 ay önce Şikayet Et
  Dünya eski dünya diyil trampi ğene viskiyi fazla kaçırdı kolboy.
  Cevapla
 • Nobut 8 ay önce Şikayet Et
  Bu şeytan kiminle savaşa hazır acaba??? 11 eylül hikayesi gibi bir oyun mu yine sahnede!!!
  Cevapla
 • Elbyli58 8 ay önce Şikayet Et
  Abd diyorki savunma sistemini böyle kilitlerim başına bu işler gelir.Hadi şimdi haracını ver arabistan.Allah kimseyi bu kadar zelil durumda bırakmasın.Yemen de insanlar açlıktan ölsün sen de mezheb savaşı güd.kafire de böyle muhtaç ol
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tüm yönleriyle İsmail Hakkı Karadayı'nın 28 Şubat zulmü
İmamoğlu 'kanım dondu' deyip iftira atmıştı, CHP'li Murat Ongun itiraf etti!