Tuzla'daki yangında korkutan detay! O haritayı yayınladılar

Tuzla'daki yangın nedeniyle birçok kişi yaralanırken havaya salınan kimyasallar rüzgarın etkisiyle İstanbul'un yanı sıra Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir sınırına kadar yayıldı.

GİRİŞ 18.09.2019 17:36 GÜNCELLEME 18.09.2019 17:36
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Hüseyin Toros, dumanla birlikte havaya yayılan kimyasal parçacıkların insan sağlığını tehdit ettiğini belirterek, Cuma günü bölgede yağacak olan yağmurlarla bu kimyasalların yer yüzüne ineceğini belirti. 

 

 

Tuzla'daki yangında yakıt tankeri böyle patladı

“İNSAN SAĞLIĞINA SON DERECE ZARARLI"

 Tuzla'da meydana gelen yangın ve patlama ile ilgili Demirören Haber Ajansı'na (DHA) değerlendirmelerde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Hüseyin Toros, “Yangının nereden çıktığı ve yanan maddenin ne olduğu son derece önemli. Yanan kimyasal, zaten endüstri bölgesinde kimya içerikli bir fabrika olduğunu anlıyoruz. Yangından çıkan bu parçacıklar, gazlar insan sağlığına son derece zararlı. Bu tür yangınlarda asla 'duman altı' dediğimiz yani yangından çıkan dumanların olduğu bölgede insanların öncelikle pencerelerini kapatmaları, mümkünse o bölgeyi terk etmeleri gerekiyor" dedi. 

 

 

Tuzla'daki yangının dumanının etkilediği yerler

“BAŞTA SOLUNUM SİSTEMİ OLMAK ÜZERE, KAP DAMAR, BEYNE KADAR VARAN HASTALIKLARA SEBEP OLABİLİYOR"

Toros, “Yangının çok büyük olması sebebiyle çok fazla parçacık atmosfere salınıyor. Bu soluduğumuz parçacıklar, bizim solum sistemimizle vücudumuza rahat bir şekilde girerek, başta solunum sistemi olmak üzere, kap damar, beyne kadar varan hastalıklara sebep olabiliyor. Son derece önemli ve mümkün mertebe bu tür yangın olan bölgelerden uzak durmak gerekiyor" şeklinde konuştu. 

Dumanın etkilediği alanlar birçok ili kapsıyor

CUMA GÜNKÜ YAĞMURA DİKKAT

Hüseyin Toros, “Batılı bir rüzgar hakim, İzmit bölgesi ve daha sonra da ormanlık bölgeler üzerinde hareket ediyor çıkan duman. Bölgede Cuma günü yağış bekleniyor. Atmosferde asılı kalan parçacıklar yağışla beraber o bölgelerde yer yüzüne düşecekler. Cuma günü yağan yağmurda o bölgede mümkün mertebe yağmur altında kalmamak son derece önemli. Atmosferdeki kalıntılar insan sağlığı için zararlı olabilir" diye konuştu. 

YORUMLAR 8
 • Hasanbb 2 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın önde gelen kimya firmalarından birisi. Basit bir nedenle yangın çıkmamıştır. Sebebi çok iyi araştırılacaktır. Çok etki eder mi etmez mi ve insan saplığına zarar verir mi vermez mi konusuna gelince. Araba çalışırken egzostu sokuyun! Yanan kimyasalların ne olduğunu tahmin edebiliyoruz. Hoca abartmakla beraber hakkıdır.
  Cevapla
 • uğur 2 yıl önce Şikayet Et
  mübarek meteoroloji mühendisi misin kimyager misin doktormusun bellideyil bulmuşsun karsında bir muharrir üfür de üfür oldu olacak istanbulu boşaltalim
  Cevapla
 • Kuvars 2 yıl önce Şikayet Et
  Cahil
  Cevapla
 • Erdalsilo 2 yıl önce Şikayet Et
  Düğmeye basıldı ülke yangın alanına dönecek hayırlı olsun bunları seçenlere
  Cevapla
 • Kayı 2 yıl önce Şikayet Et
  bir de o yangınla mücadele eden itfaiyecileri düşünün !!!!
  Cevapla
 • German 50 2 yıl önce Şikayet Et
  Önlem alınsaydı bu kadar üzücü olmazdı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Memur ve memur emeklisine büyük zam! Bakanlık duyurdu
Türkiye ve Katar zirvesinde 12 anlaşma! Arap Yarımadası'ndaki ülkelere mesaj