Reuters’tan son dakika Türkiye'ye yaptırım açıklaması

Dünyanın önde gelen haber ajansı Reuters'ın okuyucularına son dakika olarak geçtiği habere göre; Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasından dolayı, ABD Türkiye'ye bir yaptırım uygulamayı düşünmüyor.

GİRİŞ 19.09.2019 11:30 GÜNCELLEME 19.09.2019 13:48
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Washington’da gazetecilere açıklamalarda bulunan üst düzey bir Türk yetkili, “Beklentim şu ki (yaptırımlar) yürürlüğe sokulmayacak” ifadesini kullandı.

 

 

TRUMP TÜM HİKAYEYİ ANLADI

ABD Başkanı Trump’ın Ankara’nın pozisyonuna yönelik anlayışının arttığını öne süren yetkili, S-400’leri nasıl satın almak zorunda kaldığımızla ilgili tüm hikâyeyi anladı” dedi.

 

 

YAPTIRIM UYGULANIRSA SON ANLAŞMA İLE ÇELİŞİR

Ajansa gizlilik kaydıyla konuşan Türk yetkili, yaptırımların uygulanmasının Ankara ile Washington arasında ticaretin 100 milyar dolara çıkarılması yolundaki son anlaşmayla da çelişeceğine dikkat çekti.

Üst düzey yetkili, “Böylesi bir taahhüt veriyorsunuz ve sonra yaptırımlar uygulamaktan bahsediyorsunuz. Bu kendi içinde büyük bir tezat” dedi.

TRUMP TÜRKİYE'YE YAPTIRIM UYGULAMAK  İSTEMİYOR

Geçen hafta ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Trump Yönetimi’nin Türkiye ile ilgili yaptırımları yürürlüğe sokmayı masaya yatırdığını fakat henüz kararın verilmediğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almaya selefi Barack Obama döneminde mecbur bırakıldığını defalarca ifade etti.

Trump’ın Türkiye’ye CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kapsamında müeyyideler uygulamaktan kaçındığı biliniyor.

TÜRKİYE'Yİ F-35 PROJESİNDEN ÇIKARMAYI ONAYLAMIŞTI

Ancak ABD lideri, Türkiye’nin ortak üreticileri arasında yer aldığı F-35 programından çıkarılmasını onaylamıştı.

Ancak hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar, Trump’a Ankara’ya ayrıca CAATSA kapsamında yaptırım uygulaması konusunda baskı yapıyor.

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, “Trump, ABD’nin jeopolitik kaybının derinleşmesini engellememeye çalışıyor. Türkiye’ye yeni bir yaptırımın Türkiye’nin Rusya’ya bir adım daha yaklaşmasına başka ittifaklar geliştirmesine neden olur.” değerlendirmesinde bulundu.

S-400'LER EN GEÇ NİSANA KADAR YERLERİNE MONTE EDİLMİŞ OLACAK

Erdoğan "S-400 sistemi ile ilgili adımı atınca bu bizi biraz rahatlatacak, en geç nisana kadar yerlerine monte edilmiş olacak. Savunma sistemleri olarak çok daha huzurlu hale gelmiş olacağız." demişti.

ABD'YE S-400 RESTİ

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, Türkiye'nin beklentilerini karşılayacak bir Patriot teklifine açık olduklarını kaydederek, "Fakat ABD bunu, 'biz Türkiye'ye Patriot verelim onlar da S-400'lerden vazgeçsin' şeklinde görmesin. Bizim için bu, sıfır toplamlı bir oyun değil" demişti.

İşte o anlara ait o video....

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Gamze 10 ay önce Şikayet Et
  ABD neden güçlü bir türkiye görmek istemiyor
  Cevapla
 • mukaddes demir 10 ay önce Şikayet Et
  abd türkiye'yatırım yapamaz çünkü güçlü bir türkiye görmek istemiyorlar amacı türkiyenin hep zayıf bir ülke olmasını istiyorlar bizim bizden başka kismimiz yoktur
  Cevapla
 • gamze 10 ay önce Şikayet Et
  Abd türkiye neden yatırım yapmıyor
  Cevapla
 • türkiye 10 ay önce Şikayet Et
  suriyede istediğini alana kadar. sonra tekrar başlarlar yaptırım yaptırım diye.
  Cevapla
 • Gazi 10 ay önce Şikayet Et
  trump ve abd sınırları fazla zorluyor yakın tarıhte tarihiyle yüzleşecektir.
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 10 ay önce Şikayet Et
  KRONOLOJI ; Suriye sınırinin mayinlardan temizlenmesi karsiliği uzun yıllar Israile verilmesi teşebbüsü....Incirlik kaynakli onca yenen kazık ve Ülkemizde eğitilen Suriye muhalifleri askerlerine ABD "Kürtlere ateş etmeyeceğim" şeklinde imzalarını alıp, 70.000 TIR silahı PKK=PYD'ye verirken ve Iran'a harekat gündemdeyken """ABD ile"" Suriye kuzeyinde Barış koridoru " ve " ABD ile ORTAK HAREKAT MERKEZİ?? Umarım bu işin sonunda ecnebiler güneydoguya gelmez??? (Umarım Nasrettin Hoca attan düşmüş ben zaten inecektime dönmez bu işler!)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kimse haber alamıyor! Belarus'ta olaylar devam ediyor, muhalefet lideri kayıp
CHP'li ilçelerde özel kalem saltanatı!