255 yıl önce yapıldı: Binlerce kişi izlemek için akın etti!

Siirt'in Tillo ilçesinde, 255 yıl önce İbrahim Hakkı Hazretleri'nin yaptırdığı düzenek sayesinde güneşin ilk ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucunu aydınlattığı hadise ilgiyle izlendi.

GİRİŞ 23.09.2019 09:11 GÜNCELLEME 23.09.2019 09:20
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Siirt Valiliği himayesinde Tillo Kaymakamlığı ve Tillo Belediyesince ilçe meydanında düzenlenen etkinlik, İl Müftüsü Ahmet Altıok'un Kur'an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerle başladı.

 

 

Sabah namazının ardından bir araya gelen vatandaşlar, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri'nin hocası İsmail Fakirullah'ın vefatı üzerine "Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?" diyerek 255 yıl önce türbesinde yaptırdığı düzenekle güneşin ilk ışınlarının hocasının başucunu aydınlattığı "ışık hadisesi"ni izlemek için tekbir ve salavatlar getirerek güneşin doğmasını bekledi.

Güneşin doğmasıyla saat 06.18'de gerçekleşen ve 5 dakika süren hadiseyi vatandaşlar meydanda kurulan dev ekrandan takip ederken Vali Ali Fuat Atik, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek ve diğer protokol üyeleri türbede izledi.

 

 

Hadisenin gerçekleşmesi sırasında tekbir ve salavatlar getirmeye devam eden vatandaşlar, cep telefonlarıyla o anları kaydetti.

Vali Atik ve protokol üyeleri programın ardından Türk Kızılay Siirt Şubesince kurulan stantta vatandaşlara çorba dağıttı.

Programın ardından vatandaşlar, türbeyi ziyaret ederek dua etti.

IŞIK HADİSESİ

Tillo'da hocası İsmail Fakirullah'ın 1734'te vefatının ardından çok üzülen İbrahim Hakkı Hazretleri, "Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?" diyerek arayışa girmişti. İbrahim Hakkı Hazretleri, hocası için yan tarafında kule bulunan bir türbe ve Tillo'nun yaklaşık 3 kilometre uzağında tepe üzerinde taş duvar yapmıştı.

Her yıl ekinokslarda doğan güneşin duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen ilk ışınları, kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucuna yansıyor. 1960'lı yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yerinin değişmesi sonucu düzenek izlenemez hale gelmişti. 2011'de değişik üniversitelerden bilim adamlarının yaptıkları çalışmayla yeni bir pencere açılarak, olayın tekrar izlenmesi sağlanmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 44
 • Yunus 2 yıl önce Şikayet Et
  Günümüzde NASA yapabilir mi acaba.? ZANNETMİYORUM. MÜSLÜMAN ALİMLERDEN HIRSIZLADIKLARI BİLGİLERLE UKALÂLIK YAPIYORLAR.
  Cevapla
 • kaşif 2 yıl önce Şikayet Et
  eski öğrenciler güneşi öğretmenlerine kul köle eylerken şimdikiler hocalarının tepesine çıkıyor.
  Cevapla
 • Selim 2 yıl önce Şikayet Et
  Mübarek belde.. onbin evliyanın metfun olduğu yer. Eskiden dedelrimiz buraya gidince şehrin girişinde ayakkabılarını cikarirlarmis Camiye medreseye girer gibi. İslam ilminin zirveye çıktığı nurlu köy..bir ay önce oraya gitmistim
  Cevapla
 • yiğido 2 yıl önce Şikayet Et
  Güzel bir buluşma. Burada mevzu sevgi ve saygı olayı. Güzel insanları sevmek onlara teslim olmak Aşk ve Muhabbet olayı/nı bizlere tekrar hatırlatan emeği geçen herkese Teşekkürler. Selamlar Saygılar.
  Cevapla
 • Bir Yorum 2 yıl önce Şikayet Et
  Yorumculara bakıyorum döktürmüşler Burda kabir ziyareti dua vb den ziyade teknik bir durum var . Şimdiki bilim adamlarımız üç yüz sene sonra yapılan bir hatayı iki yılda çözebiliyorsa önceden yaplana saygı duyup ibretle çalışmamız gerekmezmi? Sanki türbelere tapınıyor gibi yorumlar gereksiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye ambargoyu yırtıp attı! SİHA'lar artık daha özgür
Hatayspor penaltılarda turladı!