Adres verdi uyardı: Eğer o fay kırılırsa...

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy İstanbul'da Silivri açıklarında meydana gelen 5.8'lik depremi yorumladı. Üşümezsoy, 5 civarında artçıların olabileceğini belirtti. Üşümezsoy, "Silivri çukurunda daha büyük deprem olmaz. Ancak diğer tarafta Kumburgaz'a çukurunda bir deprem olursa o 6.5 büyüklüğünde olabilir" dedi.

GİRİŞ 27.09.2019 11:08 GÜNCELLEME 27.09.2019 11:21
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Üşümezsoy'un açıklamaları şu şekilde;

 

 

Silivri çukurunda daha büyük bir deprem olmaz. Kumburgaz'a doğru giderse o 6.5'lara doğru gidebilen bir deprem yapabilir. Silivri çukurunda bu tip depremler olur. 1912'de kırılmış olduğu için, başlangıçta bunlardan korkuyordum. Burada bu fayın kırılmış olduğu için Tekirdağ kesiminde sorun yok. Yalova Çınarcık'tan gelen fayda büyük bir deprem yok. En riskli fay Kumburgaz çukurunda, şu an o riski görmüyoruz.

Bu depremin Artçıları 5'ler civarında olur. Silivri çukurundaki fayların büyüklükleri 6'yı geçecek depremler yapmaz. Ama tekrar söylüyorum Kumburgaz çukurundaki fay kırılırsa o 6.50 şiddetinde deprem yapabilir. 

 

 

SÖZBİLİR'DEN DEPREM UYARISI

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir ise İstanbul'da yıllardır kırılması beklenen Kuzey Anadolu Fayı'nın bir parçasının kırıldığını belirterek, uyarılarda bulundu.

İstanbul Silivri'de 5.8 büyüklüğündeki depremin Kuzey Anadolu Fayı'nda meydana geldiğini kaydeden Prof. Dr. Sözbilir, Marmara Denizi'nde kırılmakta olan fayın toplam uzunluğunun 50 kilometre olduğunu, bu fay parçasının en fazla 6.9 büyüklüğünde bir deprem üretebildiğini, ancak fayın İstanbul'un güneyinde devam eden parçasının 70 kilometre uzunluğunda olduğunu, bu parçanın tek başına kırılması halinde ise 7.1 büyüklüğünde bir deprem üretebileceğini anlattı. Prof. Dr. Hasan Sözbilir, şöyle konuştu:

"İki fay parçasının toplam uzunluğu 120 kilometre. Bunlar tek parça kırılması halinde 7.4 büyüklüğünde bir depreme neden olabilir. Bu nedenle özellikle Avcılar gibi çürük zemin üzerinde yer alan binalarda hasar oluştu. Bu deprem, geçen günlerde 4.7 büyüklüğünde gerçekleşen depremin öncüsüdür. Ana şok niteliğindedir ve artçı şoklar devam edecektir. O nedenle depremde binaları hasar görenler, AFAD yetkililerine haber vermeli. Özellikle 20 yıldır depremle ilgili çok ciddi çalışmalar yapılıyor. AFAD'ın internet sitesinde depremden önce ve sonrasında neler yapılması gerektiği yazılı. Deprem çantası ve evde alınacak önlemler gibi. Devletin de depreme daha ciddi yaklaşması gerekiyor."

YORUMLAR 13
 • Kamil 4 yıl önce Şikayet Et
  Sanki Silivride depremi normal şartlarda olmuş gibi şurda olur burda kesin olmaz diyorlar. Olaylardan hiç ders alınmıyor. Gölcük depremi beklenmezken büyük bir öfke patlaması gibi olmuştu. Van depremi normal jeoloji - fay bilgisine uymayan sıradışı bir depremdi birçok örnek var. Önce kendimizi düzeltelim sonra fay ilmine bakarız. Tabanca içinde mermi var diye kendiliğinden ateş almadığı gibi fay da tetiği çekilmeden ateş almaz.Yarın ölecek gibi ahirete hiç ölmeyecek gibi dünyadaki hizmetlerimize devam edelim. En güzel şey dengeli yaşamaktır.
  Cevapla
 • sadık yavaş 4 yıl önce Şikayet Et
  şener hocanın üstüne deprem konusunda hoca tanımam. izleyin görün.
  Cevapla
 • Hatice 4 yıl önce Şikayet Et
  Belli ki mübarek göstere göstere geliyor. Çoğu yapısal tedbirleri çok önce almış olmalıydık. Bu saatten sonra deprem çantası hazır etmekten başka yapacak birşey yok. Allah felaketlerden muhafaza etsin cümlemizi.
  Cevapla
 • Vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  Yuh 70 kilometre bir kere bunun İstanbul ve Marmarmara bölgesi için çok iddialı olduğunu söyleyeyim. Bu beyanı veren birinin prof olması da ayrıca şaşırtıcı. Kimse de ada ada sokakları yenilemeliyiz demiyor ne tuhaf.
  Cevapla
 • İlme Saygı 4 yıl önce Şikayet Et
  Sen depremle ilgili ne biliyorsun da koca profesöre laf söylüyorsun? İşte biz toplum olarak böyleyiz. Okumayız, öğrenmeyiz. Hiçbir şey bilmeyiz; ama her şeyi biliriz.
  Cevapla
 • sami 4 yıl önce Şikayet Et
  Artık şu felaket tellallarına basın, televizyon olarak itibar etmeyin, tedbir mutlak gerekli ancak takdir ALLAHINDIR. Şu fay kırılırsa şu fay şöyle olursa büyük deprem olur,gibi saçma sapan sözlerden bıktık,dünyanın her tarafında büyük depremler oluyor,bu fani hayatın bir gerçeği, deprem için kıyametin küçük numunesi derler.,Rabbim ülkemizi ve bütün İslam alemini muhafaza buyursun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe dondu kaldı! Danimarka'da acı skor
Beyaz Saray: Gazze'de kalıcı ateşkesi desteklemiyoruz