Karın ağrısıyla gitti... Ameliyatı yapan doktor gözlerine inanamadı

Şanlıurfa'da karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran kadının safra kesesindeki bin 50 taş, ameliyatla alındı. Ameliyatı yapan doktor Yalçın 17 yıllık meslek hayatında safra kesesinde bu kadar fazla taş çıkan hastayı ilk defa gördüğünü söyledi.

GİRİŞ 30.09.2019 18:50 GÜNCELLEME 30.09.2019 18:50
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Şanlıurfa'da karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden ve ameliyata alınan M.K. isimli kadının safra kesesinden 1050 taş çıkarıldı.

Kent merkezinde yaşayan M.K. isimli kadın karın ağrısı şikayeti ile Balıklıgöl Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde kadının safra kesesinde çok sayıda taş olduğu tespit edildi.

Ameliyata alınan M.K.'nın safra kesesinden en küçüğü 2, en büyüğü ise 15 milimetre olan bin 50 adet taş çıkarıldı.

'BU BİR REKOR'

Ameliyatı gerçekleştiren Balıklıgöl Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Metin Yalçın 17 yıllık meslek hayatında safra kesesinde bu kadar fazla taş çıkan hastayı ilk defa gördüğünü söyledi. 

Hastanın durumunun iyi olduğunu ifade eden Yalçın, "Hastamızın 2 yıldır aralıklarla karın ağrısı şikayeti bulunuyordu. Ancak dün gece saatlerinde ağrısı artması üzerine bizim hastaneye başvurdular. Hastamız için operasyon kararı alındı ve hastayı gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra acil olmayan koşullarda operasyona aldık. Ameliyata girerek safra kesesini dışarı aldık ve taşla dolu olduğunu gördük.

Keseyi dışarıda açtığımızda 1050 civarında safra kesesinde irili ufaklı taşların olduğu gözümüze çarptı. Hastamızı 24 saat sonra taburcu ettik, bugün de kontrole çağırdık. Hastamızın herhangi bir sıkıntısı yok. Ben 17 yıllık doktorum daha önce 200-250 taş ile karşılaşmıştık. Bu bir rekor, şimdiye kadar safra kesesinde bin 50 taş hiç görmemiştik. Bu taşları ikisi hasta yakını 1 hemşire olmak üzere sayım yapıldı" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 6
 • Sena 2 yıl önce Şikayet Et
  İki yıldır niye fark edilmedi acaba
  Cevapla
 • musa 2 yıl önce Şikayet Et
  hacamat yaptırın, safra kesesindeki taşı eriten su var trabzondan getirtmiştik. safra kesesini aldırmadan tedavisi mümkün, doktorlar ve hastanın kolayına geliyor safrayı al kurtul ancak ilaca bağımlı hale geliyorsun sonrasında
  Cevapla
 • Gonca 2 yıl önce Şikayet Et
  Buda bişeymi benden fındık büyüklüğünde 5 tane taş çıkardılar doktorlar da şaşırmıştı
  Cevapla
 • abdulhamidhan 2 yıl önce Şikayet Et
  biz bitane taş icin safra kesesi aldirdik yahu o kadar taşla nasıl sıkınti yasamamiş bugune kasar
  Cevapla
 • Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  ya Şafi Ya Ellah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gurbetçiler yurda giriş yapmaya başladı
Bakan Kurum: İlk defa söylüyorum, Ağustos'ta Cumhurbaşkanımız açıklayacak