HDP'li Leyla Güven hakkında fezleke hazırlandı

Diyarbakır'da, Büyükşehir Belediye Başkanı HDP'li Adnan Selçuk Mızraklı'nın görevden alınmasının ardından düzenlenen eylemde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) gönderilmek üzere fezleke hazırlandı.

HDP'li Leyla Güven hakkında fezleke hazırlandı
HDP'li Leyla Güven hakkında fezleke hazırlandı
GİRİŞ 01.10.2019 14:29 GÜNCELLEME 01.10.2019 14:29
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

​Hakkındaki terör davaları nedeniyle tutuklu bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan için 8 Kasım 2018'de açıklık grevine başlayan ve sağlık sorunları nedeniyle 25 Ocak 2019'da tahliye edilen HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır'da, Büyükşehir Belediye Başkanı HDP'li Adnan Selçuk Mızraklı'nın görevden alınması üzerine 11 Eylül günü düzenlenen eyleme katıldı. Güven, burada yaptığı konuşmada, Mızraklı'nın görevden alınmasına tepki gösterdi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Güven hakkında, bu eylemde yaptığı konuşmada sözleri nedeniyle soruşturma başlattı.

Güven hakkındaki soruşturmanın ardından, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fezleke de hazırlandı. Fezleke, TBMM'ye gönderilecek.

NE DEMİŞTİ

HDP'li Güven, 11 Eylül'deki eylem sırasında yaptığı, hakkında soruşturma açılmasına neden olan konuşmada şunları söylemişti:

"Çünkü savaşın sebebi HDP değildir. Savaşı çıkaran HDP değil. Savaşı çıkaran zihniyet Kürt sorununu çözümsüz bırakan zihniyettir. Kürt sorunu devam ettiği müddetçe gerillaya da katılımlar olacak çatışmalar da olacak, savaşlar da olacak."

Diyarbakır'da kayıp çocuklarının bulunması için 29 gündür HDP il binası önünde oturma eylemi yapan aileler de Leyla Güven'in de aralarında bulunduğu HDP'liler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • tunctunc 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunlara Türkiyede verilen hukuki özgürlük bile cok.Her negatif söylem ve eylemlerinde derhal gereken yapilmalidir..
  Cevapla
 • kemal 2 yıl önce Şikayet Et
  derhal vekillği düşürülmeli ve hapse konulmalıdır
  Cevapla
 • yani 2 yıl önce Şikayet Et
  böyle boş insanları vekil secenlerde suclu...
  Cevapla
 • mete 2 yıl önce Şikayet Et
  bunlara konuşma hakkı vermiyeceksiniz......
  Cevapla
 • fusuy lubkam 2 yıl önce Şikayet Et
  Elimde yetki olacak ülkemde herkese kan tahlili yaptırırım, DNsına baktırırım. Genel ve yerel seçimlerde bu şart.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İngiltere'yi karıştıran görüntü! Başbakan Johnson özür diledi! Sözcü istifa etti
İsmail Demir duyurdu: TCG A-574 hizmete girdi! Hayırlı olsun