İstanbul depremi ile ilgili korkutan açıklama!

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı canlı yayın programında İstanbul depremi ile ilgili çok çarpıcı bir açıklama yaptı.

GİRİŞ 06.10.2019 11:24 GÜNCELLEME 06.10.2019 11:24
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Bir televizyon kanalında canlı yayın programına katılan Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür İstanbul depremi ile ilgili çok çarpıcı bir açıklama yaptı.

 

 

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür canlı yayında yaptığı açıklamasında ''26 Eylül’de meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki deprem büyük depremi öne çekti'' dedi.

Görür açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

İstanbul’daki yaklaşık 70 -75 kilometrelik uzunluktaki fayın kırılması bekleniyor. Bu fayın enerji biriktirdiğini eğer kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğündeki deprem oluşturabileceğini yıllardan beri söyledik. Maksimum değerleri Adalar’ın güneyindeki fay hattı veya Marmara’daki fayın tümünün kırılması halinde ise 7.6 büyüklüğünde bir deprem beklenebilir.  

Bu tür depremler oradaki gerilimi, iç dinamikleri daha fazla etkileyecektir. Dolayısıyla kırılma noktasında daha da fazla tahrik edici bir etkileşim yaratacaktır.

5,8’lik depremin 7 civarında bir deprem olma ihtimalini arttırmış mıdır?

Evet arttırmıştır. Ve zaman dilimini de öne çekmiştir. Fayın kırılma olasılığı da artmıştır. Tüm Marmara Bölgesi sizin de ifade ettiğiniz gibi bu depremden etkilenecek. Ancak daha fazla etkilenmesini beklediğimiz Kuzey kesim İstanbul ve batı alanları olacaktır. 99 depreminden beri her yeri geldiğinde Marmara’da büyük bir depremi beklediğimizi söyledik. Marmara’da büyük bir depremin olma olasılığı 99 depreminden sonra ortaya çıktı. Yani 99 depremleri olmamış olsaydı enerji birikimi fazla olmayacak ve dolayısıyla Marmara’da büyük bir deprem beklemeyecektik. Ancak 99 depremi bu fayların üzerine inanılmaz bir enerjiyi yükledi 55 saniyede 250 yılda yüklenmesi beklenen enerjiyi yükledi. O yüzden biz burada büyük bir deprem bekliyoruz.

 

 

ETİKETLER
istanbul depremi
YAZDIR
YORUMLAR 71
 • Turk 9 ay önce Şikayet Et
  H.a.a.r.p
  Cevapla
 • nusri 9 ay önce Şikayet Et
  "O, gökleri ve yeri örneksiz yaratandır. Bir işe hükmetti mi ona sadece “ol” der, o da hemen oluverir." ( Bakara 117) Bunun dışındaki her şey sadece bir yorum olur.
  Cevapla
 • Hmd 9 ay önce Şikayet Et
  Felaket tellallari durmadan utanmadan usanmadan ve yılmadan salliyorsunuz.Deprem bile bu kadar sallamadı.Şener usumezsoy ve ahmet ercan dogruyu söylüyor. Çünkü onlar depremden önce tahmin yapiyorlar.Bu tellallar ise depremden sonra salliyorlar.Madem cok bilgilisiniz niye gerçekleri ortaya cikarmiyorsunuz.
  Cevapla
 • hssa 9 ay önce Şikayet Et
  Bu bilim adamlari cok iyi hatirliyorum 1999dwpremi olmadan oncede buyuk istanbul depreminin yakin gelecekde olacagini soyluyorlardi ve bende o deprwmi yasarken evet si di bu depremi yasiyoruz diye icimden geciriyordum.Ama simdi bi bilim adami cikmis 1999 depremi olmasaydi şu anda istanbul deprweminden bahsedemiyecektik diye ifade kullanabiliyor.Biz neye inanacagiz?
  Cevapla
 • aydın 9 ay önce Şikayet Et
  Ya sahi bu olan 4.6 ve de 5.8 depremleri neden daha önce söylemediniz? Yoksa bunlar sizin biliminizin dışında mı? Ya siz kafayı yemişsiniz arkadaş. Bu kadar araştırıyorsunuz da bu olan depremlerin ön görüsünü yapsaydınız da biz de size inansaydık. Benim kanaatim depremlerin fay hattını rahatlattığı yönünde ama tabii ki her şey yüce Allah(cc.)'ın emrinde, her şeyin en iyisini o bilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 (8 Temmuz 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)
Pentagon’un F-35 açıklaması sonrası harekete geçtiler! Türkiye karşısında çaresiz kaldılar