Evinizin altından fay geçip geçmediğini internetten öğrenin

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, vatandaşların MTA’nın sitesine girerek evlerinin altından fay hattının geçip geçmediğini görebileceğini ifade etti.

GİRİŞ 07.10.2019 11:26 GÜNCELLEME 07.10.2019 11:33
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, yakın zamanda meydana gelen Marmara depremi sonrası İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. Er, Marmara Denizi’nde meydana gelebilecek depremin sadece İstanbul’u değil, bütün Marmara Bölgesini etkileyeceğini belirtti. Vatandaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) sitesine girerek evlerinin altından fay hattı geçip geçmediğini kolaylıkla öğrenebileceğini belirten Er, zemin etüdü ile de evlerin sağlıklı olup olmadığının belirlendiğini söyledi.Marmara Denizi’nde meydana gelen depremle birlikte geçtiğimiz günlerde 4.7 şiddetinde olan depremleri doğru tahlil etmek gerektiğini söyleyen Er, “Bu depremler Marmara Denizi içinden geçen İstanbul depremi olarak adlandırılıyor. Ama Marmara’da olan deprem İstanbul depremi değil, Marmara depremidir. Çünkü bütün Marmara etkilenmiştir. İsmini doğru koymak lazım. Olabilecek Marmara depreminden elbette Bursa da etkilenecektir. Bursa’yı etkileyecek olan deprem sadece Marmara Denizi içindeki faylar değil, İznik’ten başlayıp Gemlik, Mudanya, Karacabey’e doğru devam eden Kuzey Anadolu fay hattının orta kolu üzerinde oluşan depremlerdir. Burada olabilecek bir depremde İstanbul’un etkilenmesi de söz konusudur. Asıl Bursa’yı bekleyen, 1855 yılında olmuş ve küçük kıyamet olarak adlandırılan depremin, İnegöl’den başlayarak Yıldırım, Osmangazi, Nilüfer ve Mustafakemalpaşa’dan devam eden bir fay hattıdır. Bu orta ve güney kolu olarak adlandırılan her iki fay hattının da yerleşim yerlerinin içinde geçtiğini net bir şekilde söyleyebiliriz” dedi.

“Bugün internet üzerinden parselimizin, evimizin neresinden fay hattı geçtiğini çok net bir şekilde görebiliyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Er, “E- devlete giriş yaptığımızda parselimizin zemin özelliklerini de görebiliyoruz. Dolayısıyla doğal afet anlamında çok net bilgilere sahip olabiliriz. Bunların yanı sıra en önemli şey binaların güvenliğidir. Binalarda mühendislik hizmeti alınmamışsa o bina güvenli bina değildir. Öncelikle zemin etüdü yaptırılması gerekiyor. Bu etütle fay hatlarına ne kadar mesafede olduğu bilinmelidir. Ev fay hattının üzerindeyse ona göre tedbirler alınabilir. Zemin etüdü mevcut binalara da yapılmaktadır. Sadece yeni yapılan binalar değil. Bundan sonra beton, demir ve proje uygunluğunu test ederek güvenli bir bina olup olmadığını net şekilde öğrenebilir. Eğer bina sağlam değilse güçlendirme yapılabilir. Eğer zemin sağlam değilse zemin iyileştirme de yapılabilir ama bunlar masraflı şeylerdir. Daha güvenli bir şehir olması için bu işin önceden planlanması gerekmektedir. Bunun için de belediyelere ve merkezi idareye görevler düşmektedir” diye konuştu.

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Toprak Ayder 11 ay önce Şikayet Et
  Vadadaşın altından geçen fay hattının adı yoksulluk. Neden acaba? bu fay hattı hepsinden tehlikeli. Yoksulluk ne zaman biter, fay hattı hikaye olur.
  Cevapla
 • ULUHAKAN 11 ay önce Şikayet Et
  ve bu haberin ardından site çöker!!
  Cevapla
 • Ahmet Kaya 11 ay önce Şikayet Et
  Nolacak geçiyorsa yan eve taşınıp kurtulacak mı
  Cevapla
 • M.Zeki ARPACIK 11 ay önce Şikayet Et
  Depremin vurmayacağı bir yerin oluşundan eminmisiniz?
  Cevapla
 • hursit dilaver 11 ay önce Şikayet Et
  bu kadar dert etmeyin fay hattını. İBB BELEDİYE MECLİSİ KARAR ALSIN,BU FAY HATTINI 2000-3000 MT İLERİ ALSINLAR.MECLİSLERİNDE DE KABUL EDİLSİN. SİZ DE İNŞAATINIZA İMARINIZA DEVAM EDİN. DEPREM KORKUNUZ KALMAZ.zaten bir belediyede 20 yıl kadar önce böyle bir karar alındı ve orada hiç deprem falan olmadı.bu fikrimden başta istanbul IBB olmak üzere digerleri de nasiplensin bari.hadi bakalım.deprem ve tsunami korkusu yaşayan bakırköy,kadıköy vari yerlere müjde olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan tarihi açılışta sert sözler: Hiç memnun olmayacaklar
Erdoğan'a küfür eden Yunan gazetesinden bir küstah manşet daha