İstanbul depremiyle ilgili ezber bozan sözler: Bilimsel değil

Geçtiğimiz günlerde Silivri açıklarında meydana gelen 5.8'lik deprem halkta büyük paniğe neden olmuştu. Depremin ardından 300'den fazla artçı yaşanmış ve "Büyük İstanbul depremi mi yaklaştı" sorusu gündeme gelmişti. Böyle bir şey söylenemeyeceğini belirten Deprem Uzmanı Ahmet Ercan, "Her an olabilir sözü bilimsel değil" diye konuştu.

İstanbul depremiyle ilgili ezber bozan sözler: Bilimsel değil
İstanbul depremiyle ilgili ezber bozan sözler: Bilimsel değil
GİRİŞ 08.10.2019 10:25 GÜNCELLEME 08.10.2019 10:26
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 'İstanbul Deprem Sakıncası, Depremden Nasıl Kurtulunur?' isimli seminerde depremle ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ercan İstanbul'da daha küçük iki deprem beklediklerini belirterek " Büyük İstanbul depremi diye bir şey yok" dedi.

 

 

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan katıldığı bir seminerde İstanbul'da beklenen deprem ile alakalı çarpıcı açıklamalarda bulundu. PERPA Ticaret Merkezi Mithat Yümlü Toplantı Salonu'nda düzenlenen 'İstanbul Deprem Sakıncası, Depremden Nasıl Kurtulunur?' isimli seminerde konuşan Prof. Dr. Ercan, büyük İstanbul depremi diye bir şey olmadığını ve İstanbul'da daha küçük iki deprem olacağını söyledi. Ercan seminer sonunda 'Korkma (Depremden Korunma Kılavuzu)' isimli kitabını imzaladı.

"BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ YOK"

 

 

İnsanlara gereksiz korku salmamak lazım diyen Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Kaçak yapılar ana yapıyla aynı salınımı yapmazlar ve öncelikli olarak yıkılırlar. Dolayısıyla kaçak yapılar imar barışına sokulmuşsa bir inşaat mühendisine statik proje yaptırıp ana yapıya bağlamalarını öneririm. Büyük İstanbul depremi diye bir şey yok. İnsanlara gereksiz korku salmamak lazım. Daha küçük olarak iki depremin olacağını burada kanıtlarıyla sunduk " diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN EKONOMİSİNE ZARAR VERİYOR"

Türkiye'de 8 büyüklüğünden daha büyük bir depremin olamayacağını belirten Ercan şunları söyledi:

"Bütün Kuzey Anadolu kırığının geçmişinde 8’den daha büyük bir deprem olmamış. Bütün Anadolu yarımadasında ve özellikle İran’dan başlayarak Alpler’e kadar 8 büyüklüğünde bir deprem olmamış. 8-9 büyüklüğündeki depremler genellikle Uzakdoğu’da, Pasifik’te ve Amerika kıyılarında oluyor. Dolayısıyla Türkiye’nin olduğundan daha büyük bir depreme gebeymiş gibi göstermek Türk halkının psikolojisini bozuyor. Aynı zamanda yatırımların Türkiye’den kaçmasına neden oluyor. Hatta gezginlerin Türkiye’ye gelmemesine ve daha az zaman geçirmesine neden oluyor. Türkiye’nin ekonomisine bu tür çığırtkanca yapılan açıklamalar büyük zarar veriyor."

"HER AN OLABİLİR' BİLİMSEL DEĞİL"

Bir deprem bilimci için depremi kestirmek yerini, büyüklüğünü ve zamanını söylemektir ifadelerini kullanan Ercan, "Bir insanın her an deprem olabilir demesi için bilim adamı olmasına gerek yok. Ama bir deprem bilimci için depremi kestirmek demek depremin yerini, büyüklüğünü ve zamanını söylemek demektir. Bu üçünü söyleyebiliyorsan deprem tahmini yapabiliyorsun demektir. Her an deprem olabilir açıklamaları bilimsel bir şey değil " diye konuştu.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
Marmara fay hattı
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • hakan 8 ay önce Şikayet Et
  depremi insanlar bilemez nokta ama önlem almak lazım nokta
  Cevapla
 • Mustafa 8 ay önce Şikayet Et
  Ben bu deprem uzmanı profesör doktor jeoloji mühendislerine hiç aldırmıyorum.Zaten hepsi farklı farklı konuşuyor.Siz de aldırmayın. Hayat devam ediyor.Deprem anında yapılması gerekenleri öğrenin.Panik yapmayın balkondan pencereden atlamayın.Deprem olurken kapıya koşup asansörü ve merdivenleri kullanmayın.Bulunduğunuz yerde kendinizi emniyete alın ve depremin bitmesini bekleyin.
  Cevapla
 • Uyarı 8 ay önce Şikayet Et
  Bir kere depreme hiç bir zaman hazır olunmaz ve ayrıca ne zaman olacağını bilemeyeceğiniz gibi anca tahmin edersiniz ve Allah bu azınlığa devam edilirse elbette ki yerin altını üstüne çevirir
  Cevapla
 • ORALOĞLU 9 ay önce Şikayet Et
  nasihat ve bilgilendirme: '' sanmaki zehir zehirliyor,, yemek karın doyuruyor'' bunu çözün arifbillah grubu insan olursunuz.o zaman depremide çözersiniz.lakin etrafımda akıllı insan göremiyorum. müşahade yakin ehlinden.
  Cevapla
 • altair 9 ay önce Şikayet Et
  adam sanki müneccim haşa Allah tan haber almış büyük deprem yok diyor o kadar emin 5.8 bile bu hale getiriyorsa büyüğünü düşünmek bile istemiyorum ülke deprem ülkesi bunu kabullenip buna göre yaşamak lazım tedbir bizden takdir Allah tan gerisi hikaye ama illaki bir gün büyüğü yaşanacak bir yerlerde
  Cevapla
 • Sahipkıran 8 ay önce Şikayet Et
  Gaybı yalnızca Allah bilir, dolayısıyla burada söylenenler ne gayb ne de hoca müneccim... Bunlar bilimin ta kendisi kur'an ve peygamber efendimizin bize hedef koyduğu şeyler... İlim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ayasofya hakkında dikkat çeken kulis bilgisi: Karar yazım aşamasında
Gram altın rekor tazeledi