AFAD duyurdu! 9-11 Ekim'de başlıyor

AFAD, Türkiye’de modern afet yönetim sisteminin kurulmasında önemli bir kilometre taşı olan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, 9 - 11 Ekim 2019 tarihleri arasında Kahramanmaraş merkezli ulusal deprem tatbikatı gerçekleştirecek.

AFAD duyurdu! 9-11 Ekim'de başlıyor
AFAD duyurdu! 9-11 Ekim'de başlıyor
GİRİŞ 08.10.2019 14:03 GÜNCELLEME 08.10.2019 14:03

26 il ve ulusal düzeyde hizmet gruplarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan tatbikatta, yerel ve ulusal düzeyde hizmet grubu planları, saha ekiplerinin kapasite ve yetenekleri ile Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi’nin (AYDES) işlerliği test edilecek. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu da tatbikatı yakından takip edecek. 

TATBİKAT, 26 İL SORUMLULARI VE ULUSAL DÜZEY HİZMET GRUPLARININ KATILIMIYLA GERÇEKLEŞECEK

Kahramanmaraş’ta 7.5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosu üzerine gerçekleştirilecek tatbikata, 26 il ve ulusal düzey hizmet grupları katılacak. Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya depremden en çok etkilenen iller olarak ulusal seviyede; Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa az etkilenen iller olarak il seviyesinde tatbikata katılacak. Bu iller dışındaki 19 il ise, 1. ve 2. derece destek iller ile ulusal seviyede yardım eden iller olarak görev alacaklar. 

YEREL DÜZEY HİZMET GRUPLARI ULUSAL DÜZEY HİZMET GRUPLARI İLE KOORDİNELİ ÇALIŞACAK

Tatbikatın daha verimli yürütülmesi, ulusal ve yerel düzey katılımcılar arasında tam bir uyum sağlanabilmesi için, bahse konu illerdeki yerel düzey hizmet grupları süreç içerisindeki çalışmalarında, ulusal düzey hizmet grupları ile koordineli olarak çalışacak. 

TATBİKAT GERÇEK ZAMANLI İCRA EDİLECEK

2 gün süresince devam edecek olan tatbikatta, 1.gün gerçek zamanlı icra edilecek olup afetin ilk 24 saati canlandırılacak; 2.günde ise afet sonrası ilk 72 saat sonrası canlandırılarak, ilk 72 saatte aktif olmayan Hizmet Gruplarının da tatbikata dahil edilmesi sağlanacak. 

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU TATBİKATI YAKINDAN TAKİP EDECEK

Kahramanmaraş ve çevre illerde gerçekleştirilecek tatbikat, İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu, AFAD Başkanı Sn. Mehmet Güllüoğlu ve AFAD üst yönetimi tarafından eş zamanlı olarak Ankara’daki AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’den de takip edilecek.

AYDES KULANILACAK

Tatbikat süresince Coğrafi Bilgi Sistemleri üzerine inşa edilmiş, afet ve acil durumlarda tüm kaynakları etkin bir şekilde yönetebilen, karar destek mekanizmalarına sahip web tabanlı bir uygulama olan AYDES kullanılacak. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin vizyon projesi! 100 katlı gökdelen yükseliğinde...
Faizler düştü! İşte en ucuz 2020 model sıfır araçlar