'Trump ve Erdoğan tam olarak anlaştılar'

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, "Başkan Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, operasyonun keyfiyeti konusunda tam olarak anlaştılar." dedi.

'Trump ve Erdoğan tam olarak anlaştılar'
'Trump ve Erdoğan tam olarak anlaştılar'
GİRİŞ 10.10.2019 00:39 GÜNCELLEME 10.10.2019 00:42
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Aybet, CNN International'a konuşarak, Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Suriye Milli Ordusu ile Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Erdoğan ve Trump'ın 13 Kasım'da Washington'da bir araya geleceğini belirten Aybet, söz konusu askeri harekatın yanı sıra DEAŞ ile mücadele gibi konuların da görüşülebileceğini ifade etti.

Aybet, "Başkan (Donald Trump ve Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan operasyonun keyfiyeti konusunda tam olarak anlaştılar. Yapılacak görüşmede de ABD ile paylaştığımız ortak görüşlerin bir parçası olarak DEAŞ ile mücadele ve uluslararası toplumun üzerine düşen sorumlulukların ele alınacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

 

Avrupa ülkelerinden gelerek DEAŞ'a katılan militanların ait oldukları ülkelerce teslim alınması konusunda ABD ile hem fikir olduklarını vurgulayan Aybet, "Bu, Amerikalılarla anlaştığımız konulardan biridir. ABD'li yetkililerle bu operasyon başlamadan birkaç ay önce, ele geçirilen DEAŞ militanların kontrolünü konuşmuştuk. Bu görüşülecek diğer bir konu." değerlendirmesinde bulundu.

Aybet, Trump'ın operasyona dair Türkiye'ye yaptığı "limitin aşılmaması" uyarısına anlam veremediğini ifade ederek, Trump'ın Barış Pınarı Harekatı'nın ne kapsamda yapıldığını bildiğini ve başından beri ABD askerlerini ülkelerine geri döndürmek için çaba sarf ettiğini belirtti.

YORUMLAR 2
  • fehm 7 ay önce Şikayet Et
    bu nasıl bir açıklama birde baş danışman? devlet operasyonunun keyfiyetimi olur. birde keyfiyette anlaşılıyor???
    Cevapla
  • Nihat 7 ay önce Şikayet Et
    İşte Türkçeyi bilmezsen bu günkü uyduruk sosyal medya Türkçesiyle böyle kısır yorumlar yaparsın. Biraz okursan eğer Buradaki keyfiyetin televizyon karşısında cips ,kola keyfi manasına gelmediğini bilirsin. Ya da koskoca profesöre buradan saçma sapan yorum yazılmayacağını bilirsin.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tamamen yerli imkanlarla üretildi: 29 Mayıs'ta çalıştırılacak
Son dakika haberi: 25 Mayıs koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı