Son dakika haber: BMGK Türkiye için toplanmıştı... İşte karar

Türkiye'nin Barış Pınarı Hakekatı'nı görüşen BMGK'deki bazı ülkelerin operasyonun kınanması teklifine ABD ve Rusya onay vermedi.

Son dakika haber: BMGK Türkiye için toplanmıştı... İşte karar
Son dakika haber: BMGK Türkiye için toplanmıştı... İşte karar
GİRİŞ 10.10.2019 22:24 GÜNCELLEME 10.10.2019 23:03
Bu Habere 82 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nı görüşen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) bazı ülkelerin operasyonun kınanması teklifine ABD ve Rusya onay vermedi. 

 

 

BMGK, Avrupa Brliği (AB) üyesi 5 ülkenin talebi üzerine  Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri ve Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı kapalı oturumda görüştü.

Almanya operasyonu "güçlü şekilde" kınarken, diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre bazı ülkeler de BMGK'nin operasyonu ortak açıklamayla kınanmasını teklif etti ancak ABD ve Rusya bu teklife onay vermedi. Her iki ülke de açıklamalarında ''kınama'' kelimesini kullanmadı. 

 

 

 "DEAŞ MİLİTANLARINDAN ARTIK TÜRKİYE SORUMLU" 

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, ABD'nin Türkiye'nin operasyon kararını desteklemediğini söyledi. 

Suriye'de Hıristiyanlar da dahil azınlık gruplar ve Kürt nüfusunun korunmasından ve insani kriz yaşanmamasından Türkiye'nin sorumlu olduğunu belirten Craft, "Bütün DEAŞ savaşçılarının tutuldukları hapishaneden kaçmamasından ve hiçbir şekilde yeniden yapılanmamasından şimdi Türkiye sorumlu." dedi. 

Craft, sivillerin korunmamasının ve DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmasının ise sonuçları olacağını söyledi. 

AB ÜYESİ 5 ÜLKEDEN TÜRKİYE'YE ÇAĞRI 

 AB üyesi 5 ülke İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya ise toplantı sonrası ortak açıklama yaptı. 

Türkiye'nin askeri operasyonundan "derin endişe" duyulduğu ifade edilen açıklamada, Türkiye'ye tek taraflı operasyonunu durdurması çağrısı yapıldı. 

Açıklamada Türkiye'nin mültecilerin geri dönüşü için teklif ettiği güvenli bölge planının ise "BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin belirlediği uluslararası kriterleri karşılamayabileceği'' kaydedildi. 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
BMGK DEAŞ
YAZDIR
YORUMLAR 82
 • Komando 7 ay önce Şikayet Et
  Artik pkk planları tutmayqcagini anlayinca onu bitirip yerine deaş ı koyuyorlar..
  Cevapla
 • Bayram 7 ay önce Şikayet Et
  Nankörler.... mülteci sorunu bir tek Türkiye'nin sorunu değildir. Bu bir dünya sorunudur. Nankörler.....
  Cevapla
 • mehmet yerkök 7 ay önce Şikayet Et
  askerlerimizi allah korusun kuzucukların burunları dahil kanamasın askerlerimizi allaha emanet ediyrum sagılarımla avrupa ülkeleri bizim şehitleri yavrularımızı görmüyorsa avrupa yerin dibine batsın
  Cevapla
 • Ali Akdemir 7 ay önce Şikayet Et
  Trump ikide bir Deaş Size Ait diyor Siz İşini Bitirin Demiyor CB Erdogan",da Sayı 10Bin Değil Diyor ne saklıyorsunuz Ne Anlaştiniz Bu At Hırsızları Türkiye'de beslenmiyecek Değilmi
  Cevapla
 • Hasan 7 ay önce Şikayet Et
  Hemen sınır kapıları açılsın. Suriyelilere yapılan yardım ve maaşlar kesilsin. 4 milyonun 3 milyonu avrupaya gider. Ondan sonra istesede avrupanın daha sesi çıkmaz. Onlar uğraşsın. Biz niye uğraşalım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kararlarını verdiler: Türkiye'den vazgeçmiyorlar! Hazırlıklar son sürat devam ediyor
Türkiye'de il il koronavirüsten vefat edenlerin sayısı