Erdoğan harekatın ne zaman biteceğini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı'nın hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Ayn El Arab ve Haseke tarafını kontrol altına alacağız. Yaklaşık 30-35 km'lik bir derinliğe ineceğiz." dedi. Terör örgütü YPG'nin en çok yuvalandığı iki bölge olan Haseke ve Ayn El Arap'a da girildikten sonra operasyonun tamamlanacağını da dile getirdi.

GİRİŞ 13.10.2019 16:08 GÜNCELLEME 14.10.2019 09:44
Bu Habere 99 Yorum Yapılmış

Barış Pınarı Harekatı devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok önemli açıklamalar geldi. Erdoğan, harekatın gidişatı ve önümüzdeki günlerde planlanan operasyonlarla ilgili de detaylara değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarından satır başları;

 

Güvenli bölge haritasına uygun şekilde 30-35 kilometrelik bir derinliğe kadar ineceğiz. TSK kara ve hava unsurlarıyla operasyonu başarılı şekilde yürütüyor. Suriye Milli Ordusu da büyük başarılar gösteriyor. Terör örgütü ciddi bir direniş ortaya koyamıyor.  Tel Abyad tarafında 17 köy kontrol altına alınmış, şehir merkezi kuşatılmıştır. 

Yerleşim yerlerine 652 havan ve roket saldırısı olmuştur. Havan ve roketlerin yarısı Nusaybin ve Kızıltepe'de düşmüştür. Amaçları sivil kayıplar ortaya çıkmasını sağlamaktır. 

"AYN EL ARAB VE HASEKE'YE DE GİRECEĞİZ"

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Öncelikle Resulayn ve Tel Abyad arasındaki 120 km2'lik alana yoğunlaştık. 480 km2'lik terör koridorunu ortadan bölmüş olacağız. Ardından Ayn El Arab ve Haseke tarafını kontrol altına alacağız. Yaklaşık 30-35 km'lik bir derinliğe ineceğiz. Bunları tamamladıktan sonra harekat neticesine ulaşmış olacak"

490 TERÖRİST ETKİSİZ

Sınır şehirlerimize yapılan saldırılarda 18 vatandaşımız şehit oldu, 147 vatandaşımız da yaralandı. 18 vatandaşımızın içinde 9 aylık Suriyeli Muhammed'imiz de var. Açtım babasıyla görüştüm. Babada o sabır, o tahammül her türlü takdirin de üzerindeydi. Harekat alanında da 2 askerimiz ile 16 SMO mensubu şehit olmuştur. Yaralı ya da teslim olma suretiyle etkisiz hale getirilen terörist sayısı 490. Bunların 410'ı öldü, 27 yaralı, 24'ü de teslim oldu..

Erdoğan'dan Merkel'e rest: NATO'ya aldınız da benim mi haberim yok?

 

'EN BÜYÜK DESTEĞİ SURİYELİ KÜRTLERDEN ALIYORUZ'

Harekatımızın teröristleri hedef aldığı açıkça ortadadır. Sivillerin zarar görmemesi için gösterdiğimiz hassasiyet bunun en büyük ispatıdır.

Tek bir masumun burnunun kanamaması için gayret gösteriyoruz. Operasyonumuzun Kürtleri hedef alması asla söz konusu değildir. Bu operasyonda en büyük desteği Suriyeli Kürtlerden alıyoruz. Biz Kürtlere değil, PKK, onun yan kuruluşları olan PYD / YPG'ye karşı operasyon yapıyoruz. Biz Suriye'nin kuzeyinde bir terör devletinin kurulmasına müsaade etmeyeceğiz. Suriye'deki varlığımızın tamamen kendi sınırlarımızın güvenliği ile sınırlı olduğunu belirtmek istiyorum. Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlandığında bundan en çok memnun olacak ülke Türkiye'dir. 

"SERİ ÜRETİME BAŞLIYORUZ"

Hisar'ı milli ve yerli olarak geliştirdik. Dünkü testte Hisar alçak irtifa hava savunma füze sistemi hedefi başarıyla imha etmiştir. Hisar'ın seri üretimine başlıyoruz. Sıra artık Patriot ve S-400 benzeri sistemlere geldi. Onların Patriot'u varsa bizim de Siper'imiz olacak. 

Bazı ülkeler kendi kendilerine gelin güvey oluyorlar. Bizimle terör örgütü arasında arabuluculuk yapmaya talip olanlar var. Ne zamandan beri bir devletin terör örgütü ile masaya oturduğunu gördünüz. Türkiye'nin karşısında bir terör örgütü var. 

'BAZI ÜLKELER KENDİ KENDİNE GELİN GÜVEY OLUYOR'

Bazı ülkeler kendi kendilerine gelin güvey oluyorlar. Bizimle terör örgütü arasında arabuluculuk yapmaya talip olanlar var. Ne zamandan beri bir devletin terör örgütü ile masaya oturduğunu gördünüz. Türkiye'nin karşısında bir terör örgütü var. Biz attığmıız adımları gayet iyi biliyoruz. Suriyede rejim bunların hakkından gelseydi işimiz kolaydı. Irak'ta da durum berbat. Irak'la da birçok şeyi konuşurken, bizim yanımızda farklı arkamızdan farklı açıklamalarda bulunuyorlar. Onlar dara düştükleri zaman yanlarında yer alıyoruz. Biz ırkçı değiliz. Biz dini azınlıkları asla bir kenara koymadık.

Bizim kalkıp da teröristlerle masaya oturmak gibi kendimizi inkar edecek halimiz söz konusu değildir. Bizim teröristlerle duruşumuz onlar 30 km derinlik ve en batıdan en doğuya bunlar havzayı terk edene kadar devam edecek.

.

 

YORUMLAR 99
 • Turan cCc 2 yıl önce Şikayet Et
  son pkk lı ölene kadar devam edilmelidir.
  Cevapla
 • Turan cCc 2 yıl önce Şikayet Et
  son pkk lı ölene kadar devam edilmelidir.
  Cevapla
 • Aslan 2 yıl önce Şikayet Et
  Şu Kıbrıs'a bir köpek var sayın reis bunu ne zaman kovuyorsun sağa sola dalıyor neresine vursan türkiye'nin ekmekleri dökülür kansızın
  Cevapla
 • Abdülkadir 2 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler sayın Başkan
  Cevapla
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyeye yardimci olana kürt kardeslerimize abilerimize bin tesekkür bu savas hepimizin savasi pkk ypg pjak tak bitmeden huzur olmayacak 40 yildir millet olarak cekiyoruz pkk savas istiyordu alin size savas kacmayin hepinizi gebertecez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Yunanistan açıklaması! Açık uyarı...
Beş büyükler İstanbul'a yenildi! 100 yıllık rakipler nal topladı