Uzmanlardan 'İstanbul depremi' için kritik açıklama: Bölge verdiler

İTÜ Jeoloji Mühendisliği Dr. Öğretim Üyesi Uçarkuş, beklenen İstanbul depremine ilişkin yaptığı açıklamada "Şu an Adalar'ın güneyi, Silivri aktivitesinin olduğu Kumburgaz fay kolu, kırılmasını beklediğimiz fay parçasıdır. Bu kısımlar üzerine dikkatle eğiliyoruz ve beklediğimiz deprem bu kollar üzerinde olacak" ifadelerini kullandı.

Uzmanlardan 'İstanbul depremi' için kritik açıklama: Bölge verdiler
Uzmanlardan 'İstanbul depremi' için kritik açıklama: Bölge verdiler
GİRİŞ 15.10.2019 19:31 GÜNCELLEME 15.10.2019 19:31
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gülsen Uçarkuş, "Şu an Adalar'ın güneyi, Silivri aktivitesinin olduğu Kumburgaz fay kolu, üzerinde bir süredir aktivite olmadığı için kırılmasını beklediğimiz fay parçasıdır. Bu kısımlar üzerine dikkatle eğiliyoruz ve beklediğimiz deprem bu kollar üzerinde olacak." dedi. 

İstanbul Teknik Üniversitesince, (İTÜ) 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi'nin 20. yılında düzenlenen uluslararası deprem sempozyumu başladı.

Sempozyuma ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Uçarkuş, amaçlarının Marmara Denizi'nde çalışan yerli ve yabancı bilim insanlarının 20 yıldaki bu çalışmalardan elde edilenleri ortaya koymak olduğunu söyledi. 

Uçarkuş, 26 Eylül'de Silivri açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından yine tüm dikkatlerin Marmara Denizi'ne yöneldiğini ifade ederek, 20 yıllık süreçte yerli ve yabancı bilim insanlarıyla gayretlerini birleştirdiklerini ve bu konuda araştırmalar yürüttüklerini anlattı. 

Uçarkuş, "Şu an Adalar'ın güneyi, Silivri aktivitesinin olduğu Kumburgaz fay kolu, üzerinde bir süredir aktivite olmadığı için kırılmasını beklediğimiz fay parçasıdır. Bu kısımlar üzerine dikkatle eğiliyoruz ve beklediğimiz deprem bu kollar üzerinde olacak." diye konuştu. 

Dünyanın hiçbir yerinde depreme ilişkin tarih verilemeyeceğini dile getiren Uçarkuş, "Kuzey Anadolu Fayı'nda 1939'dan beri 3 ay ile 30 yıl arasında bir yer kırılıyor, sonra öbür yeri kırıyor. Bizim 8 depremimiz var böyle doğudan batıya göç eden. Bu göçün son depremi 99 depremleri. 3 ay ile 30 yıl arasında yine Marmara Denizi'nin içinde diğer kısmının kırılmasını bekliyoruz. Ama bu yüzde 65'lik bir yüzdeyle verilmişti o zaman. Şimdi 20 yılı geride bıraktık, bu 20 yılın sonunda uzun zamandır deprem olmamış, bir 5,8'lik bir aktivite oldu Kumburgaz fay kol üzerinde. Dolayısıyla buna dikkat çektik. Bunların hepsini bu bilimsel çalıştayda değerlendireceğiz." ifadelerini kullandı. 

"TÜRKİYE OLARAK TEKNOLOJİMİZİ DE ARTIRDIK"

Gülsen Uçarkuş, Türkiye'nin bu konudaki teknolojik alt yapısına da değinerek, "Biz şu an Türkiye olarak teknolojimizi de artırdık. Ulaşamayacağımız bir şey olduğunu zannetmiyorum." dedi. 

Bir gazetecinin sorusu üzerine, küçük büyüklükteki depremlerin, oluşacak depremde enerji düşürüp düşürmediğine yönelik tartışmalara da değinen Uçarkuş, "5,8'in enerjisiyle 7,2'nin arasında 20-25 fark var oluyor. Dolayısıyla. 5,8'lik bir deprem kendi çapında bir enerji boşaltsa da fayın uzunluğu belli ve o fay kırıldığı zaman çıkacağı büyüklük de belli olduğu için onu boşaltmış olarak algılanmıyor bizim için. 5,8'lik depremle ilgili çalışmalar devam ediyor. Bununla kesin bir sonuç söyleyemeyiz. Ama bu kırılmasını ve uzun zamandır da sessiz olan bu fayın üzerinde olduğu için şimdi dikkatimizi bu alana verdik." değerlendirmesinde bulundu. 

YORUMLAR 11
 • sami 2 yıl önce Şikayet Et
  felaket tellallarına itibar etmeyin,depremler kıyametin küçük numuneleridir yer yüzünde küçüklü büyüklü depremler sürekli olur, onun vaktini de felaket tellalları değil, sadece alemlerin rabbi olan ALLAH C.C. bilir, mutlak tedbir dua gerekli ama tevekkül de olmalı
  Cevapla
 • halk 2 yıl önce Şikayet Et
  allah cc kuran da insanları uyarıyor insanlar allah cc nın uyarılarına uymuyorda minarelerdeki uyarıyamı uyacak
  Cevapla
 • takavit 2 yıl önce Şikayet Et
  felaket tellalleri deprem olsa birkere oluruz boyle hergun oluyoz hicde takmiyom onlari
  Cevapla
 • 434... 2 yıl önce Şikayet Et
  Ayetel kürsi koruma hifz ayetidir,hergun 7 ayetel kursi ve Zilzal suresi okuyalim,dua ve istigfari artiralim,veya hergun iki rekat Allah rizasi icin namaz kilip kendimizin ve Ümmeti Muhammedin her turlu afat ve musibetlerden korunmasi niyetiyle,Allahtan yardim isteyelim,bizi ne deprem sonrasi evler nede deprem çantalari kurtarir,evi saglam olsada ,depremde domino taşlari gibi binalar birbirlerini muhakkak etkiler,Dua belalari engeller,hepimiz Allaha emanetiz,bu deprem bir uyariydi diyorum,hic kimsenin burnu bile kanamadi,ama bizi çok sarsti,kendinize gelin ölümu unutmayin mesaji
  Cevapla
 • Erhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Erken uyarı sistemleri kurulup cami minarelerine kordine edilmeli vatandaşı minarelerdeki ses sistemleri ile saniyeler önce uyarmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nissan Qashqai e-POWER Türkiye için tarih verdi!
SSB Başkanı Demir açıkladı: 'Anadolu'dan sonra 'Derya' geliyor