ABD Dışişleri Bakanlığından yeni Barış Pınarı Harekatı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'nin yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yeni açıklama geldi. Bakanlık yetkilisi, "durdurulması" için diplomatik çabalara hız verdiklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yeni Barış Pınarı Harekatı açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığından yeni Barış Pınarı Harekatı açıklaması
GİRİŞ 15.10.2019 21:48 GÜNCELLEME 15.10.2019 21:53
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'nın "durdurulması" için diplomatik çabalara hız verdiklerini açıkladı.

 

 

Bakanlıkta düzenlenen brifingde konuşan üst düzey bir bakanlık yetkilisi, Suriye'deki son duruma ve Türkiye'nin yürüttüğü operasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yetkili, Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyinde yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'nın "durdurulması" için diplomatik çabalara hız verdiklerini bildirdi. Üst düzey bakanlık yetkilisi, sürece ilişkin "ateşkes" ifadesini kullanarak, "Ateşkesin sağlanması için diplomatik çabalarımızı artırıyoruz." görüşünü dile getirdi.

 

 

Bakanlık yetkilisi ayrıca, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Amerikan askerlerinin çekilmesine karşın bu bölgedeki hava kontrolünün halen ABD hava kuvvetlerinde olduğunu kaydetti.

Yetkili, Suriye'nin kuzeyindeki durumu "kriz" şeklinde tanımlayarak, krizin çözülmemesi durumunda Türkiye'ye yaptırımların artırılabileceği uyarısında bulundu, ancak bu konuda detaya girmeyeceğini belirtti.

Aynı yetkili, ABD askerlerinin Münbiç'ten tamamen çekildiğini ve bu bölgede herhangi bir Amerikan askerinin kalmadığını aktardı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Beyaz Saray'ın bahçesinde, dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin operasyonu ve Suriye'deki durumu görüşmek üzere Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ile Türkiye'ye gidebileceğini açıklamıştı.

POMPEO, BEHRAM SALİH İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile yaptığı telefon görüşmesinde, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili gelişmelerin ele alındığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Pompeo ile Salih'in, "operasyonun durdurulması gerektiği" konusunda mutabık oldukları ifadesine yer verildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • Hıdır BUDUR 7 ay önce Şikayet Et
  YAHUDİ HAHAM : " Arz_ı Mevdud ( Büyük İsrail ) hedefimiz için "Kürdistan Vaadiyle!" Kürtleri inandırıp, Türklerle çatıştırmak zorundayız. KUR'AN MAİDE SURESİ 51nci Ayet : " Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları gönül dostları edinmeyin. Onlar birbirlerinin gönül dostlarıdır. Sizden kim onları gönül dostu edinirse o, onlardandır. Allah, zalimler toplumunu doğruya ve güzele kılavuzlamaz." !!! BAKARA 120 : Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hristiyanlar da asla senden razı olmayacaklardır. De ki: Doğru yol, ancak Allah'ın yoludur. SANA GELEN İLİMDEN SONRA ONLARIN ARZULARINA UYACAK OLURSAN, andolsun ki, Allah'tan sana ne bir dost ne de bir yardımcı vardır ...
  Cevapla
 • kurt 7 ay önce Şikayet Et
  yav tamam durduracağız hele bir kovalım itleri hav hav sesinden usandık
  Cevapla
 • vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  abd kadar tutarsız omurgasız bir devlet görmedim.adamlar deaş bahnesi ile suriyeye geliyor Her türlü terörü ve terörşstleri destekliyor düşmanlıklarını açıkça yapıyorlar utanmadan birde türkler ile görüşmwk istiyorlar resmen akıl tutulması biz kimin ne olduğunu biliyoruz ey batın ey abd
  Cevapla
 • JFK 7 ay önce Şikayet Et
  Onlar günde kac kez fikrilerini degistiriyorlar? Merak ettim de...eskiden böyle degildiler gibime geliyorrrr. ;)
  Cevapla
 • Tamer 7 ay önce Şikayet Et
  Siz Müslim çakalı ile devam edin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Üreticide 39 TL, rafta 75 TL! Koronavirüsü fırsat bildiler
Son dakika: Merakla bekleniyordu! İçişleri resmen duyurdu: Yeni seyahat genelgesi...