Sürenin dolmasına 2 gün kala görüntüler geldi! MSB'den açıklama!

ABD ile varılan mutabakat sonrası terör örgütü işgal ettiği yerlerden çekilmeye başladı. Terör örgütü PKK/YPG'nin çekilme konvoyunu görüntülendi. Çekilmeye ilişkin MSB'den de açıklama geldi!

GİRİŞ 20.10.2019 18:08 GÜNCELLEME 20.10.2019 18:20
Bu Habere 93 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nın gücü masaya da yansıdı. Türkiye ve ABD anlaştı; YPG güvenli bölgeden çekiliyor.

 

SÜRE SALI AKŞAMI SONA ERECEK

Türkiye, 120 saatlik çekilme süreci için harekata ara verdi. Geri sayım sürüyor. Salı günü akşam terör örgütüne çekilmesi için tanına süre sona erecek.

 

TERÖRİSTLERİN ÇEKİLME GÖRÜNTÜSÜ KAMERADA!

Teröristlerin belirlenen güvenli bölgeden çekilme süreci devam ediyor. Teröristlerin çekildiği anlar sınırdaki TRT Haber kamerasına yansıdı. Kameraya yansıyan çekilme görüntülerinde, terör örgütünün görüntü alınmaması için bölgede lastik yaktığı görülüyor.

ÇEKİLMEZLERSE HAREKAT KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK

ABD ile varılan mutabakata göre, belirlenen 120 saatlik sürede terör örgütü YPG ağır silahları bırakacak, tahkimatlar yok edilecek. Çekilme sürecinde ise sorumluluk Amerika Birleşik Devletleri'nde.

Herhangi bir nedenle anlaşmaya uyulmazsa harekat kaldığı yerden devam edecek.

Güvenli bölgeye 2 milyon Suriyelinin dönmesi sağlanacak.

120 saatin sonunda PKK YPG tam anlamıyla belirlenen bölgeden çekilirse harekat sona erecek. Güvenli Bölge'nin kontrolü TSK'da olacak.

Onun da planları hazır. İlk etapta 2 milyon Suriyeli'nin bölgeye dönmesi sağlanacak. Askeri birlikler ise hem sürecin takibi hem de olası saldırılara karşı teyakkuzda.

MSB DOĞRULADI

Milli Savunma Bakanlığından, TSK'nın, Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat çerçevesinde, PKK/YPG teröristlerinin 120 saat içinde bölgeden çıkmasını yakından takip ettiği bildirildi.

Açıklamada, şunları kaydedildi:

"Kesinlikle hiçbir engelleme yapılmadığı gibi bölgeden çıkış ve tahliye faaliyetleri sıkı şekilde ABD'li muhataplarla koordine edilmektedir. Yaklaşık 55 araçlık bir konvoy Rasulayn'a giriş yapmış ve 86 araçlık bir konvoy Tel Tamir istikametinde çıkış yapmıştır. ABD ile yapılan mutabakata rağmen PKK/YPG'li teröristlerce 17 Ekim 2019 saat 22.00'den itibaren toplam 22 taciz/ihlal gerçekleştirilmiştir."

KAYNAK: TRT HABER / HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 93
 • HEVAL 9 ay önce Şikayet Et
  bu ganimetleri bir tarafa da gittikleri yer neresi İslam toprakları yine oralarda kaos başlayacak
  Cevapla
 • Analız 9 ay önce Şikayet Et
  Saldırı yapabıleceklerı yerlerı onceden kestırıp keskın nısancı koymalı.
  Cevapla
 • Beyoglu 9 ay önce Şikayet Et
  Baskanim daha iyisini bilir,Ancak hic ara vermeden devam edilmeliydi.Cok onemli tutanak ve malzemeler kacirilmak icin bu zamani aldilar.Kallesler dahada kalles oldular.
  Cevapla
 • Mustafa GÜNER 9 ay önce Şikayet Et
  Hazır bütün itler toplanmışken şahinlerimiz mehmetçiklerimiz yanlışlıkla vurdum dense zaten kıyamet kopmuş salla gitsin kime hesap verilecek.Bunlar insan değil güçlü Türkiye eski değil dahada güçleniyor.Rabbim emniyet güçlerimizin tırnağına taş değdirmesin.
  Cevapla
 • Terazi 9 ay önce Şikayet Et
  ora halkının arasına saklanıp sonra devam edebilirler, DİKKAT!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Babacan'a çok konuşulacak cevap!
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum