Suriye'de son durum: Teröristler nereye gidiyor?

Türkiye'nin ABD ile yapılan mutabakat sonrası Suriye'nin kuzeyinden oluşturmaya çalıştığı güvenli bölge ile ilgili askeri kaynaklar, merak edilen tüm sorulara yanıt verdi.

GİRİŞ 21.10.2019 12:58 GÜNCELLEME 21.10.2019 14:27
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Askeri kaynaklardan alınan bilgilerin en önemli detaylarından biri 23.000 feet yükseklikten bile teröristlerin ayakkabılarının bile tespit edilebildiğiydi.

 

Paylaşılan bilgilerde, Türkiye'nin terör örgütü ile örtülü bir anlaşması olduğu iddiaları tamamen gerçek dışı olduğu özellikle belirtildi. Terör örgütü ile hiçbir anlaşmaya girilmediği net bir şekilde ifade edildi. ABD ile koordineli çalışmanın sorunsuz şekilde devam ettiğine de dikkat çekildi.

TERÖRİSTLER NEREYE GİDİYOR?

 

Askeri kaynaklardan verilen bilgilere göre bölgeyi terk eden teröristler, bu 120 saatlik süreç içerisinde Suriye'nin Haseke şehrine doğru ilerliyor... Şu ana kadar bölgeden 125 araçlık konvoy çıkışı oldu. Tüm bölgede 10-15 bin silahlı terörist olduğu biliniyor. Harekatın ilerlemesi ile terör örgütünün sözde liderlerin bölgeyi anında terk ettiği tespit edildi.

650 DEAŞLI'YI SERBEST BIRAKTILAR

30 bin tır silah yardımı yapıldığı teröristlere 30-35 bin kişilik silahlı gücü donatacak seviyede hafif ağır silah mühimmat aktarımı yapıldığı net rakamlarla ortaya konuldu.. Terör örgütü YPG en az 650 DEAŞ'lıyı serbest bıraktığı da elde edilen bilgiler arasındaydı.

TESLİM OLAN TERÖRİST SAYISI

Operasyon başladığın günden bu yana teslim olan terörist sayısı 40'ı geçti. Yakalanan ve yaralananlar ile birlikte toplam sayının ise 90'ı bulduğu öğrenildi.

TÜRKİYE'NİN ÖNCELİĞİ

Mutabakata göre Türkiye'nin 440 kilometrelik alanda güvenli bölgeye oluşturmak olduğu açıklandı. Türkiye'nin sivilleri hedef aldığı iddialarının tamamen yalan çıktığı tespiti paylaşıldı.

Askeri kaynakların açıklamasında ayrıca; 'Sivil hedefler kesinlikle ateş altına alınmıyor orada tek bir sivil dahi olsa ateş altına alınmıyor. Fakat sivil giyinen teröristler takip ediliyor. Türkiye, M4 kara yolunun güneyi kontrol edilecek şekilde düzen alındığı.' bilgileri de oldukça dikkat çekiciydi.

SURİYE İLE GÖRÜŞME

Türkiye'nin Suriye Savunma Bakanlığı ile görüştüğü iddiaları ise açık bir dille yalanlandı.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN TÜNELLERİ

Terör örgütü çok uzun tüneller kurdu. Hudut hattı boyunca mevzi sistemleri yaptıkları tespit edildi. Mevziler Arasında 2 kilometre gibi olanlar var yer altından bağladıkları tüneller var. Şehir içinde ise evden eve tüneller kurdukları tespit edildi.

YARIN 22.00'DA SÜRE DOLUYOR

Askeri kaynaklar bunun yanında; yarın saat 22:00'da terör örgütü unsurlarının bölgeyi boşaltması için verilen sürenin dolduğunu hatırlattılar. Süre dolduktan sonra bölgede kalan terörist unsurlar varsa bunların etkisiz hale getirileceğini de açıkladılar.

120 KM KONTROL ALTINDA

Yapılan açıklamada, şu an 120 kilometrelik alan tamamının TSK'nın kontrolü altında olduğu, tüm teröristlerin görüldüğü fakat verilen süre bitene kadar beklendiği özellikle vurgulandı.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 35
 • Miço 8 ay önce Şikayet Et
  440 kmnin tamamını kontrol ettirmezler. Kobani ve Münbiçe Rusya ile rejim girdi.
  Cevapla
 • ademm 8 ay önce Şikayet Et
  daha karpuz kesecekdik. nereye lan:)
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 8 ay önce Şikayet Et
  bakmayın siz bu anlamsız laflara nedenyahunun adamları oyunumuzu bozmak için laf yetiştiriyor fakat o laflara artık karnımız tok! yemezler...
  Cevapla
 • mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  amerikadan gelen 30bin tır silaha ne oldu barzaniye mi verdiler yoksa ırak ta bulunan amerikan üssündemi veye teröristler bu kadar silahı nereye sakladı giderken silahları görünmüyor hava güçümüz olmasaydı işimiz çok zordu uçağı olmayan bir ülke savaş kazanamaz atatürk sözü aklıma geliyor istikbal göklerdedir çok ileri görüşlü lidermiş
  Cevapla
 • Müslüman Kürd 8 ay önce Şikayet Et
  yine kazanırdık ama kaybımız çok olurdu. Allah reisten ve onun gibi bu vatana hizmet edenlerden razı olsun. Bu sihalar ihalar adeta 100 komando taburuna bedel iş yapıyor. Biz ne kadar güçlü olursak mazlumlar o kadar az zulüm görür. 7 asker, 79 suriye milli ordusu ve 20 sivil olmak üzere 106 şehidimiz var. karşı taraftan ise 700 küsür leş var. küfür galip olmayacaktır.
  Cevapla
 • İLLİYYİN 8 ay önce Şikayet Et
  Irak tarafı fena karışacak, Mersin limanını (Habur) kapatın zaten Yahudi Barzoya çalışıyor, Yahudi Barzo Büyük İsrail askerlerine (pkk/pyd vs vs) kucak açacak, Ticaret İhracaat yalanı ile kendimizi kandırıyoruz, kendi elimizde büyük düşmana yardım ediyoruz. Doların karşılığı yok zaten. Çok fena tuzak kurdular
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kanlı gecenin 10 darbecisi!
Riyad rahat durmuyor! Türkiye’nin ekonomisini hedef alan hamleyi devreye soktular!