2019 Mevlid Kandili hangi gün? Diyanet kandil günlerini açıkladı

Hz. Muhammd'in (S.A.V.) doğduğu gece olarak bilinen Mevlid Kandili Kasım ayının hangi gününe denk geliyor? Dualarla ve ibadetlerle kandili gününü karşılamak isteyen vatandaşlar Mevlid Kandili'nin tarihini merak etmeye başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2019 Mevlid Kandili hangi gün idrak edilecek belli oldu.

2019 Mevlid Kandili hangi gün? Diyanet kandil günlerini açıkladı
2019 Mevlid Kandili hangi gün? Diyanet kandil günlerini açıkladı
GİRİŞ 05.11.2019 08:09 GÜNCELLEME 05.11.2019 08:10

Mevlid Kandili Peygamber Efendimizin Hz. Muhammd'in (S.A.V.) doğduğu gece olarak bilinir. 2019 Mevlid Kandili Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci’ye bağlayan gece 8 Kasım Cuma idrak edilecek. İslam aleminde önemli gün ve geceler arasında yer alan Mevlid Kandil dualarla, ibadetlerle ve namazlarla karşılanacak. 

 

 

2020 KANDİL GÜNLERİ

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı dini günler takviminde yer alan bilgilere göre 2020 Kandil günleri belli oldu

Regaib Kandili: Regaib kelime manası olarak pek çok ihsan demektir. Regaip kandili ihsan gecesidir ve fazileti de bundan gelir. Regaip Kandili üç ayların başlangıcıdır. Perşembeyi Cumaya bağlayan geceye denk gelir. Cuma gecesine denk gelmesi sebebiyle de bu Regaib kandili önemli ve özeldir. Regaip Kandili 2020 yılı itibariyle 27 Şubat perşembe gününe denk gelmektedir.

 

 

Miraç Kandili: Peygamber Efendimiz Muhammed Sallallahü Aleyhi Ve Sellem’in Miraç hadisesini yaşadığı gecedir. Recep ayının yirmi yedinci gecesi kutlanır. Miraç Kandili 2020 yılı itibariyle 21 Mart cumartesi gününe denk gelmektedir.

Berat Kandili: Kur-an’ı Kerim’in Levh-i mahfuzdan Dünya semasına indirildiği gecedir. Şaban ayının on beşinci gecesidir. Berat Kandili 2020 yılı itibariyle 07 Nisan salı gününe denk gelmektedir.

Kadir Gecesi: Kadir Gecesi Ramazan ayı içinde kutlanan ve “bin aydan daha hayırlı olduğu” Kur’an-ı Kerimde açıklanan bir gecedir. Kadir kelime olarak; değer, kıymet ve itibar anlamlarına gelir. Bu gece melekler Allah’ın emriyle yeryüzüne iner ve müslümanlara dua ederler. Fecir zamanına kadar devam eden Kadir Gecesi, Allah katında kadir ve kıymeti pek yüksek olan bir gecedir. Kadir Gecesi 2020 yılı itibariyle 19 Mayıs salı gününe denk gelmektedir.

Mevlid Kandili: Peygamber Efendimiz Muhammed Sallallahü Aleyhi Ve Sellem’in dünyaya geldiği gecedir. Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir. Mevlit Kandili 2020 yılı itibariyle 28 Ekim çarşamba gününe denk gelmektedir.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son Dakika... Kanlı eylem girişimi son anda engellendi!
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum