Doğumda eşini yalnız bıraktı, tazminat ödeyecek!

Şiddetli geçimsizlik yaşayan çiftin boşanma davasına son noktayı koyan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, doğum esnasında karısını yalnız bırakan kocayı ağır kusurlu buldu. Yüksek mahkeme, davalı erkeğin kadına tazminat ödemesi gerektiğine hükmetti.

Doğumda eşini yalnız bıraktı, tazminat ödeyecek!
Doğumda eşini yalnız bıraktı, tazminat ödeyecek!
GİRİŞ 03.11.2019 10:43 GÜNCELLEME 03.11.2019 14:13
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Şiddetli geçimsizlik yaşayan çift boşanmak için Aile Mahkemesi'ne başvurdu. Karşılıklı boşanma davasında mahkeme davalı-karşı davacı erkeğin ağır kusurlu olduğuna hükmetti. Çocuğun velayetin anneye verilmesine, ortak çocuk lehine 300 TL tedbir ve 400 TL iştirak nafakasına hükmetti. Kadının yoksulluk nafakası talebinin reddine, kadın lehine 20 bin TL maddi tazminat, 10 bin TL manevi tazminata, davalı-karşı davacı erkeğin maddi ve manevi tazminat taleplerinin reddine karar verildi. Taraflar kararı istinaf mahkemesine taşıdı. 

 

 

Bölge Adliye Mahkemesi, erkeğin kusur belirlemesi, kadın lehine hükmedilen tazminatlar yönünden istinaf başvurusunun kabulü ile ilk derece mahkemesi kararının gerekçesindeki “Fiziki şiddet ve eşini aldatmak suretiyle sadakat yükümlülüğünü ihlal ettiği” vakıalarının erkeğe ait kusur olmaktan çıkartılmasına, yerine ikame olmak üzere erkeğe ait kusur olarak “Güven sarsıcı davranışlarda bulunduğu” vakıasının gerekçeye eklenmesine hükmetti.

Bölge Adliye Mahkemesi, “Erkeğin fazla kusurlu olduğu” cümlesinin gerekçeden çıkartılarak gerekçeye “Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olan olaylarda tarafların eşit kusurlu olduğu” yazılarak gerekçenin kusur belirlemesi yönünden düzeltilmesine, kadının maddi ve manevi tazminat taleplerinin reddine, tarafların eşit kusurlu olmaları nedeniyle erkeğin maddi ve manevi tazminat taleplerinin reddine karar verdi. Verilen karara karşı davacı-karşı davalı kadın tarafından kusur belirlemesi, reddedilen maddi ve manevi tazminat istekleri yönünden temyiz edildi.

 

 

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza attı. Kararda, "Davalı-karşı davacı erkeğin eşini aldatmak suretiyle sadakat yükümlülüğünü ihlal ettiği, doğum sebebiyle hastaneye yatırılan eşinin yanında ve ona destek olmadığı, eşini istemediğini söyleyerek evden kovduğu ortadadır. Davacı-karşı davalı kadının ise eşi için 'şerefsiz' dediği, eşinin ailesini kastederek 'hepsi yalancı' şeklinde sözler sarf ettiği, 'köylü' diyerek eşini aşağıladığı, ailesinin köyden getirdiği yoğurt peynir gibi yiyecekleri 'pis' deyip çöpe attığı, boşanmaya sebebiyet veren olaylarda davalı-karşı dava erkeğin, kadına nazaran daha ağır kusurlu olduğu anlaşılmaktadır. Hal böyle iken tarafların eşit kusurlu kabul edilmesi doğru olmayıp bozmayı gerektirmiştir. Boşanmaya neden olan olaylarda davalı-karşı davacı erkek ağır kusurludur. Gerçekleşen kusurlu davranışlar aynı zamanda kadının kişilik haklarına da saldırı teşkil eder niteliktedir. Kadın yararına tazminat koşulları oluşmuştur. Tarafların ekonomik ve sosyal durumları, kusurun ağırlığı ve hakkaniyet kuralları gözetilerek kadın yararına uygun miktarda maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, yazılı şekilde davacı-karşı davacı kadının maddi ve manevi tazminat taleplerinin reddi doğru olmamış ve bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir" denildi.

YORUMLAR 11
 • Anti satan 8 ay önce Şikayet Et
  Bunlar toplumu çözüp çökertmek ve devletide neticede yıkmak için yapılan kasıtlı eylemler neticede ülkeyi başkalarının kontrolünde olan şirketlerle yönetecekler halk köle olacak bu siyonist projenin bir parçası sadece.
  Cevapla
 • yunus 8 ay önce Şikayet Et
  Kadın aldatırsa suç olmaz ihtiyaçtan olur. Erkek aldatırsa sadakat yükümlülüğü olur. Ortada zina falan olmaz. Kadına her şey hak erkeğe suç. Erkek çalışır evine bakar evdeki kadın keyfinden taviz vermez eksik bir şeyi olursa suç. İşe alımlarda kadınlar daha öncelikli. Kadın hakları var. Erkekler soğan cücüğü yerine bile konulmaz oldu. Nerede o Osmanlı kadınları evi çekip çeviren Kocasını adam yapan. Hepsi Toprak altında kaldı anlaşılan. Şimdikilerden doğan nesilde bozuk çıkıyor Besmele olmayınca
  Cevapla
 • Bremenli 8 ay önce Şikayet Et
  aynen katiliyorum
  Cevapla
 • asdasd 8 ay önce Şikayet Et
  boşamak için saçma bir sebep evde karısını da yalnız bıraktı diye de suçlananlar olur muhakkak!
  Cevapla
 • Hakk 8 ay önce Şikayet Et
  Rabbim kimseyi böyle bir düzende karısıyla mahkemelik etmesin. Zira herşeye rağmen mahkemeler kadına hak verirler. Yazık.
  Cevapla
 • meçhul 8 ay önce Şikayet Et
  ahir zamandayiz kiyamet alameti kadinlar ilahlastiriliyor adama yazik degilmi adalet bunun neresinde var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 4 Temmuz koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Alman basınından hükümete 'Türkiye' eleştirisi: Bu akılsızca!