Ispanak harici tehlikeler de mevcut

Son dönemde gıda zehirlenmelerinde yaşanan artış, gözleri uzmanlara çevirdi. Dahiliye Uzmanı Dr. Ergün Öztaş, sağlıksız şartlarda taşınan ve yeniden tüketilmek üzere saklanan birçok gıdanın zehirleyebileceği ve hatta ölümcül sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

Ispanak harici tehlikeler de mevcut
Ispanak harici tehlikeler de mevcut
GİRİŞ 04.11.2019 17:33 GÜNCELLEME 04.11.2019 17:33
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ispanak gibi tarladan soframıza ulaşan birçok ürün, sağlıksız taşıma ve saklama şartları sebebiyle ölüme varan ciddi sağlık problemlerine sebebiyet verebiliyor. Hijyen kurallarına aykırı olarak taşınan, saklanan ürünlerin ısıtılarak yeniden tüketilmesinin de ciddi riskler oluşturduğunu vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Öztaş, “İnsan sağlığına olumsuz etkilerinden dolayı nitrat ve nitrit, belirli dozların üzerinde gıdalarda bulunmasıi stenmeyen maddelerdir. Ispanağı ele aldığımızda nitratın nitrite dönüşmesi, oksidasyon gerektirir.

 

 

Oksidasyon için de gıdanın belli bir ısıda ve belli bir asidik ortamda olması gerekir. Nitratın nitrite dönüşmesindeki ısı değişiklikleri, besin çürümesini hızlandırır. Çürüyen besinlerin üzerindeki bakteriyel ürünlerin kana geçme olasılığı daha da yükselir. Dozun yüksekliğine bağlı olarak kişide gıda zehirlenmesi yani toksik etkiler görülebilir. Bu dönemde kritik süreç 72 saattir. 72 saat boyunca bulantı, kusma ve gastrointestinal huzursuzluk hissi ve şuur bulanıklığı gibi semptomlar ortaya çıkar. Bu semptomlarla birlikte kişide oluşan halsizlik ve yorgunluğun yanı sıra sıvı elektrot kaybıyla birlikte kişide kronik bir hastalık varsa daha ağır seyreder” dedi.

Gününde tüketilmeyen ya da saklama şartlarına uyulmayan ıspanak gibi bütün besinlerin zehirleyebileceği uyarısında bulunan Uz. Dr. Ergün Öztaş, tüketicilerin dikkat etmesi gereken noktaları şöyle özetledi: “Bu tip gıdaların saklama ve taşıma usulleri, hayati önemdedir. Tarladan çıkarılan ürünün evimize girene kadar geçirdiği sürede hijyen koşullarına çok dikkat edilmesi gerekir.

 

 

Zehirlenmenin spesifik bir tedavisi yoktur.Sıvı elektrot dengesi eski haline getirilmelidir. Sindirim sistemi zaten bunu kendi içinde bulantı, kusma ve ishalle vücuttan atar. Tabi asıl önemli olan, bu aşamaya gelinmemesidir. Besin zehirlenmesi ciddiye alınmadır. Bilinçsiz mantar tüketimi sonrası gördüğümüz gibi ölümcül sonuçlarla karşılaşılabilir. Bakteri üreten konserve ürünlerin tüketimi sebebiyle de zehirlenme görülebilir. Sebze-meyveler alındıktan sonra sirke ya da saf suda bekletildikten sonra tüketilebilir. İlaç artığı kalma ihtimalinin yüksek olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Kabuklu ürünleri de kabuklarını soyarak tüketebiliriz. İlaç kalıntısı olan ürünlerin kanserojen risk oluşturduğunu unutmayalım.”

ETİKETLER
zehirli
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Akın 10 ay önce Şikayet Et
  Her türlü sebze ve meyvede bolca tarım ilacı var kontrol ediliyordur mutlaka ama tamamı kontrol ediliyor demek çok zor, mesela köylü ıspanak satıyor merak ettiğim o ıspanak nerede ve nasıl kontrol ediliyor bilen varsa söylesin.
  Cevapla
 • emine 10 ay önce Şikayet Et
  bu ülkede insan hayatı hiç bu kadar değersiz olmadı
  Cevapla
 • hüseyin 10 ay önce Şikayet Et
  ıspanağailaç atılmaz
  Cevapla
 • vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  Zehirlenmenin sebebi aşırı gübreleme sonucu bitkinin bünyesinde çok miktarda nitrat bulunması. Havaların mevsim normalleri üzerinde sıcak gitmesi bitkinin topraktaki nitrattan daha iyi faydalanmasına sebep oldu. Haşlayıp suyunu dökmek nitratı azaltabilir.
  Cevapla
 • Bekir 10 ay önce Şikayet Et
  Ülkemizde çok ciddi boyutta gıda güvenliği sıkıntısı var. Hemen her üründe zararlı içerik, helal olmayan unsur var.
  Cevapla
 • Halk 10 ay önce Şikayet Et
  Konuşmanız için illa birileri zehirlwnmelimi yada üreticiye kimse neden bişey demiyoo
  Cevapla
 • ademoğlu 10 ay önce Şikayet Et
  neden desinler genel olarak tüm gıdalarda zehirler ilaçlar hangi ülkelerden geliyor belli, bizim milletimizde yer, devlet kazandığı paraya bakar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gıdalardaki usulsüzlükler pes dedirtti! İşte akla hayale gelmeyecek hileler...
Tablo ağırlaştı! Bilim Kurulu'ndan koronavirüs kararı: En az 1 hafta yasak