Çekilme yok! YPG, Tel Temr'de yığınak yapıyor

Türk ve Rus ordusu Soçi Mutabakatı kapsamında Suriye’nin kuzeyinde dün ikinci devriyesini attı. Rusların “PKK çekildi” açıklamasının aksine teröristler halen güvenli bölgede bulunuyor. PKK’lılar, Kamışlı’da bazı noktalarda üniformalarıyla faaliyetlerini sürdürürkan M4 karayolunun kontrolü için stratejik bir konumda olan Tel Temr kasabasına da yığınak yapıyor.

Çekilme yok! YPG, Tel Temr'de yığınak yapıyor
Çekilme yok! YPG, Tel Temr'de yığınak yapıyor
GİRİŞ 06.11.2019 07:46 GÜNCELLEME 06.11.2019 08:05
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Teröristler kasabada TSK ve SMO’ya ağır silahlarla saldırılar düzenliyor. PKK, Ayn el Arab ile Fırat’ın batısındaki Münbiç ve Tel Rıfat’ta da olduğu gibi duruyor. 

 

 

Türk ve Rus ordusu Soçi Mutabakatı kapsamında Suriye'nin kuzeyinde dün ikinci devriyesini attı. Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinden Suriye'ye giren 4 zırhlı araçlık Türk Silahlı Kuvvetleri konvoyu içeride Rus askeri konvoyuyla buluştu. TSK ve Rus unsurları, Ayn el-Arab'ın doğusu ile Tel Abyad'ın batısı arasında devriye attı. 12:20'de başlayan ve 73 kilometrelik bir hattı kapsayan devriyeye iki taraftan 50 asker katıldı. 

ÇOCUKLARI KULLANDILAR 

 

 

Konvoyun hareket yönünün kontrolü konvoyla eş zamanlı olarak havalanan ve görüntü aktarımı yapan insansız hava aracı ile sağlandı. Devriye atılan ve yer yer 10 kilometreye kadar uzanan derinlikte çıplak gözle yapılan incelemelerde yapılan bazı tespitler Rus askeri heyetiyle paylaşıldı. Devriye araçları yol güzergahında teröristlerin tacizine uğradı. Teröristler güzergah boyunca konuşlandığı bazı noktalarda çocukları öne sürerek TSK araçlarını taşlattı.

Devriye araçları yol güzergahında teröristlerin saldırısına uğradı.

SİLAHLARI TOPLANMADI

Sahadaki devriyelerin ardından Rus makamları teröristlerin çekildiğini iddia etti. Ancak yerel kaynaklara göre terör örgütü hâlâ güvenli bölge ilan edilen alanda bulunuyor. Kamışlı'daki bazı noktalarda kendi üniformalarıyla faaliyetini devam eden teröristler, M4 karayolunun kontrolü için stratejik bir konumda olan Tel Temr kasabasında yığınak yapmaya devam ediyor. Terör örgütü kasabada TSK ve SMO'ya karşı ağır silahlar, çoklu roket atar sistemleriyle saldırılarda bulunuyor. Özellikle 'SDG' çatısı altında bulunan Hristiyanların oluşturduğu birlikler cephede ön saflara sürülüyor.

SALDIRILARI ARTIRDILAR

Dün devriye atılan Ayn el-Arab'da rejim üniformalarıyla varlığını sürdüren terör örgütü PKK/YPG, Fırat'ın batısındaki Münbiç ve Tel Rıfat'ta da olduğu gibi duruyor. Teröristlerin, Rusya ile varılan mutabakat kapsamında bu şehirlerden de çekilmesi gerekiyordu. Ancak SMO kaynaklarına göre çekilme olmadığı gibi SMO'nun kontrolü altındaki Fırat Kalkası bölgesine düzenlenen saldırıların dozu da giderek artıyor.

MÜNBİÇ-TEL RIFAT AYAKTA

Soçi mutabakatı ile yıllar önce terk ettikleri evlerine dönme umutları yeşeren Tel Rıfat ve Münbiç halkı da bugünlerde hayal kırıklığı yaşıyor. Bir süredir rejim ve PKK karşıtı gösterilerini sürdüren Tel Rıfatlılar önceki gün bir Türk heyetle bir araya geldi. Heyettekiler görüşmede terör örgütünün çekilmek yerine saldırıları artırdığına dikkat çekti. Soçi'de varılan mutabakata ilişkin bilgiler veren Türk heyeti ise Ankara'nın Münbiç ve Tel Rıfat konusunda Rusya ile görüşmelere devam edileceğini belirtti. Bu şehirlerin idare ve denetimi ile ilgili kesin bir karar olmadığı ifade edildi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 26
 • Salih 4 yıl önce Şikayet Et
  Pkk'nın bu sefer canını kurtarmasına izin verilmemelidir. Millet bunu tasvip etmiyor.
  Cevapla
 • 57.Alay 4 yıl önce Şikayet Et
  Devlet akli insan akli gibi calismaz,Reis duruma gore hareket eder ben rahatim.sizde rahat olun.
  Cevapla
 • Atmaca 43 4 yıl önce Şikayet Et
  Kasinani kasiyacaksin, bunlar baska dilden anlamaz.
  Cevapla
 • Çelikhan 4 yıl önce Şikayet Et
  abd şeytanı bizi oyuna getirdi biz durmayıp sonuna kadar gidecektik bundan sonra asla abd sözüne güvenilmeyecek..
  Cevapla
 • Tek Gerçek Allah 4 yıl önce Şikayet Et
  devlet baba işini bilir bekleyelim görelim Reis bilir işini. sonuna kadar Recep Tayyip Erdoğan sonuna kadar ak parti diyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İspanya'dan, İsrail'e kötü haber! Resmen hükümete rest çektiler!
Son dakika: Başkan Erdoğan müjdeli haberi duyurdu!