Başkan Erdoğan üç mahkumun cezasını kaldırdı!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sürekli hastalığı bulunan üç hükümlünün kalan cezalarının kaldırılmasına karar verdi.

Başkan Erdoğan üç mahkumun cezasını kaldırdı!
Başkan Erdoğan üç mahkumun cezasını kaldırdı!
GİRİŞ 07.11.2019 07:08 GÜNCELLEME 07.11.2019 07:11
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, 2002 yılında Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kasten öldürme suçundan 15 yıl ağır hapis, ruhsatsız silah kullanmaktan ise 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve 2005 yılında yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun hükümleri uyarınca aynı mahkemece yapılan uyarlama yargılaması sonucu toplam 15 yıl hapis cezası alan, ayrıca Bakırköy 9. Asliye Ceza Mahkemesince 2012 yılında kamu görevlisini kasten yaralama suçundan 9 ay hapis cezası verilen 45 yaşındaki Mustafa Karaman'ın kalan cezası Adli Tıp Kurumunun 'sürekli hastalık, sakatlık ve kocama hali' raporu sebebiyle kaldırıldı.

 

 

Kasten öldürme suçundan Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 2002'deki kararıyla müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilen ve cezasının infazı sırasında şartla tahliye edilen, kamu görevlisine hakaret ve kasten yaralama suçlarından Kayseri 2. Sulh Ceza Mahkemesinin 2010 yılındaki kararıyla 11 ay 20 gün ve 5 ay hapis cezaları ile cezalandırılan ve bu cezaları kesinleşerek aynı mahkemenin 2014'teki kararıyla 16 ay 20 gün hapis cezası olarak içtima ettirilen ve denetim süresinde kasıtlı bir suç işlemesi nedeniyle ikinci suçu işlediği tarih ile şartlı tahliye tarihi arasında geçen 9 bin 421 gün cezasının aynen infazına karar verilen 43 yaşındaki Uğur Fidancı'nın kalan cezasının da 'sürekli hastalık hali kapsamında bulunduğu' belirtilen Adli Tıp Kurumu raporu doğrultusunda kaldırılmasına karar verildi. 

Ayrıca nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, kamu görevlisine direnme, tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması ve ruhsatsız silah taşıma suçlarından cezalandırılmasına karar verilen, 2018 yılında bu cezaları kesinleşerek Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesince 42 yıl 18 ay hapis cezasına çarptırılan 47 yaşındaki İsmail İpek'in kalan cezası da Adli Tıp Kurumunun 'sürekli hastalık, sakatlık ve kocama hali' kapsamında bulunduğunu belirten raporu sebebiyle kaldırıldı.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu kararları Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 104'üncü maddesinin 16'ncı fıkrası hükmü uyarınca verdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 39
 • AKINCI 1453 1 yıl önce Şikayet Et
  cikinca turp gibi olurlar !
  Cevapla
 • yeloğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis ,asıl hapisten çıkması gerekenler 28 Şubat ve Madımak oteli mağdurlarıdır. Bunlar suçsuz yere hapisteler...
  Cevapla
 • tct 1 yıl önce Şikayet Et
  18 Yaşından küçük evlenenlere neden tahliye verilmiyor ?
  Cevapla
 • mmmm 1 yıl önce Şikayet Et
  chp ona karşi cikti çarpitti medyada algi operasyonu yapti yarim birakildi
  Cevapla
 • melih 1 yıl önce Şikayet Et
  şu suçlulara af olayı çok yanlış zaten toplumda suç işleme oranı yüksekken
  Cevapla
 • Asd 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya şu idam ve kol kesilmesi girse olmaz mı mevzuata
  Cevapla
 • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  5 ayrı raporu olan Sivas davası sanığını da aynu kapsama alın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yeni kısıtlama gelecek mi? Gözler kritik toplantıda! İşte Erdoğan'ın masasındaki yeni önlemler
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum